Від комунікацій і роботів — до мультимедіа та дизайну, мобільні додатки, комп'ютерні ігри та багато інших інженерних розробок чекають на тебе в IT сфері. У новій частині гайду ми продовжуємо допомагати тобі підбирати спеціальності, на які можна вступити до ХНУРЕ: з чим матимеш справу, а головне, де можна працювати після здобуття навичок у кожному освітньому напрямку? Поспішаємо розповісти!
Якщо раптом пропустили попередню статтю, то надаємо посилання на неї — там знайдете інформацію про навчання фахівців у економіці, менеджменті та ІТ. А сьогодні на черзі знайомство з більш інженерними спеціальностями з галузей «F Інформаційні технології» та «G Інженерія, виробництво та будівництво».
F6 Інформаційні системи і технології
Спеціальність F6 навчає фахівців за допомогою новітніх технологій проєктувати різноманітні інформаційні системи та керувати ними. Серед основних напрямків: розробка систем Internet of Things, проєктування баз даних, робота з Big Data, реалізація систем з хмарною архітектурою, DevOps та DevSecOps підходи, а також використання програмування для переліченого. Вступаючи до ХНУРЕ, ти можеш обрати між освітніми програмами «Інформаційні системи і технології» та «Інформаційні технології Інтернету речей».
За якими професіями можна працювати?
- Розробник чи адміністратор баз даних;
- DevOps/DevSecOps інженер;
- системний аналітик;
- проєктувальник хмари;
- інженер/аналітик з даних;
- data scientist;
- мережний/системний адміністратор;
- прикладний програміст.
F7 Комп’ютерна інженерія
З усіх IT-спеціальностей, F7 — найбільш наближена до прикладного, апаратного рівня. Тут ти навчишся не лише програмувати, а й створювати мобільні додатки, комп'ютерні ігри, системи та мережі під різні операційні системи, бездротові пристрої для комунікації, «розумні» речі для IoT, компілятори, інтелектуальні системи, програми для вбудованих систем та хмарні сервіси. Навчальна програма створена спільно з українською ІТ-компанією SoftServe.
За якими професіями можна працювати?
- Програміст;
- розробник системних, прикладних та мобільних програм;
- проєктувальник/розробник/адміністратор комп’ютерних систем та мереж;
- DevOps інженер;
- системний адміністратор;
- розробник чи адміністратор баз даних;
- інженер-системотехнік;
G5 Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка
Основою цього напрямку є розробка, виробництво і використання електронних пристроїв. Варто відзначити, що ця спеціальність є дуже об’ємною за своїм вмістом, тож і освітніх програм для бакалаврів у ХНУРЕ є аж дев’ять — вони мають різне зосередження: радіотехнології, мікро- та наноелектроніка, електронні пристрої та системи, інфокомунікації та навіть робота з медіа.
За якими професіями можна працювати?
- Інженер-радіотехнік;
- інженер в електроніці та телекомунікаціях;
- конструктор комп’ютерних мереж;
- розробник пристроїв цифрової обробки сигналів;
- розробник програмних продуктів для цифрових мереж зв’язку;
- диспетчер/електромеханік зв’язку;
- інспектор радіозв’язку;
- інструктор з питань електрозв’язку.
G6 Інформаційно-вимірювальні технології
У рамках спеціальності G6 ти навчишся проєктувати та розробляти інформаційно-вимірювальні системи, програмні інтелектуальні засоби для вимірювань, вивчатимете тестування та сертифікацію техніки та ПЗ (програмне забезпечення), методи вимірювань й основні положення метрології. Вибір є між двома ОП (освітніми програмами): «Інженерія оптоінформаційних та лазерних систем» та «Якість продукції, процесів та програмного забезпечення» — перша з більшим ухилом на інженерні компетентності, друга — на питання сертифікації й оцінки якості.
За якими професіями можна працювати?
- Інженер-електронік;
- інженер з метрології;
- інженер інформаційно-комунікаційних технологій;
- інженер з технічної діагностики;
- менеджер з якості;
- фахівець із сертифікації, стандартизації, метрології;
- розробник комп’ютерних систем, засобів IoT, вбудованих систем.
G7 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка
Полегшити рутинні завдання й підвищити продуктивність виробництва — ось головні завдання автоматизації, одного з основних сучасних технічних напрямків. G7 поєднує в собі як інженерний складник, так і знання програмування, комп'ютерних технологій і спеціалізованих програм. Залежно від твоїх пріоритетів ти можеш вступити за освітньою програмою «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» чи «Робототехніка та кіберфізичні системи».
За якими професіями можна працювати?
- Інженер-програміст;
- спеціаліст з комп’ютерних систем управління, автоматики та обробки інформації;
- аналітик програмних комплексів і комп’ютерно-інтегрованих систем;
- менеджер Hi-Tech, IT і IoT проєктів;
- інженер з організації виробничого процесу;
- адміністратор інформаційних, кіберфізичних, робототехнічних та комп’ютерних систем і мереж.
G20 Видавництво та поліграфія
Цю спеціальність найчастіше обирають майбутні дизайнери, адже на G20 вивчається розробка дизайну як друкованих, так і електронних мультимедійних ресурсів. Ти опануєш навички видавничого процесу, виготовлення поліграфічної продукції, 2D/3D графіки, Web-дизайну, UI/UX, дизайну додатків, розробки мультимедіапродукції, а також познайомишся з інструментами необхідними для цього.
За якими професіями можна працювати?
- Технолог видавничо-поліграфічного підприємства;
- технолог електронних видавництв;
- розробник web-сторінок;
- UI/UX дизайнер, web-дизайнер;
- графічний дизайнер;
- гейм-дизайнер;
- 3D-модельєр;
- дизайнер в будь-яких установах, що працюють з мультимедійним контентом;
- контент-менеджер.
G22 Біомедична інженерія
G22 найбільше вирізняється серед усіх спеціальностей, що є в ХНУРЕ, адже засновується також на біології й медицині. Студенти вчаться проводити дослідження показників організмів та екосистем за допомогою комп’ютерних технологій, розробляти спеціалізовані бази даних з захистом конфіденційності, проєктувати, конструювати та підтримувати біомедичне обладнання, протези, апарати для заміни чи відновлення втрачених органів та функцій організму.
Про те, як працює український стартап з виготовлення біонічних протезів читайте у нашій статті про Esper Bionics.
За якими професіями можна працювати?
- інженер медичного обслуговування;
- інженер-конструктор/інженер-дослідник (за фахом);
- проєктувальник медичного устаткування;
- фахівець з медичної фізики;
- технік з експлуатації та ремонту медичного обладнання;
- оператор медичного обладнання;
- фахівець з інформаційних технологій у медицині.
Вступ до університету — це відповідальний і бентежний процес. Так хочеться не помилитися! Адже попереду цікаві й насичені роки довгоочікуваного студентства. Тож уважно ознайомлюйся з програмами спеціальностей, які прийшлися до смаку, і сміливо обирай ту, що підходить тобі найкраще. Пам’ятай, вибір за тобою!
До зустрічі в ХНУРЕ!
Василина Яблонь