Тебе завжди надихали різноманітні шифри та загадкові коди? Гарна новина, є крута професія в IT сфері – цифровий захисник, який вміє не тільки програмувати, а шифрувати, виявляти загрози, усувати наслідки хакерських атак й багато чого іншого. В цій статті будемо говорити не тільки про спеціальність F5 — «Кібербезпека та захист інформації», а й про різницю між спецвишкіл за трьома освітніми програмами.
Інформація, беззаперечно, вже стала одним з найдорожчих ресурсів сьогодення. Айтівці невтомно працюють над тим, щоб надвеликі обсяги даних і процесів щомиті могли опрацьовуватися аби бути доступними у зручному, цифровому, форматі. Однак, зловмисники теж не сплять і загрози кібератак зростають все більше.
І тут з тіні виходять ті, чию працю зазвичай не помічають, але завжди відчувають. Відкриваючи улюблений сайт, вводячи пароль для входу в акаунт, пересилаючи друзям смішні фотки та зберігаючи у «хмарі» різноманітні файли. Чи було б це можливим, якби фахівці з кібербезпеки не дбали про те, щоб усі сервіси були надійними й захищеними? Ймовірно, довелося б обмежитися грою у динозаврика, що стрибає, в Гуглі, коли немає Інтернету. Та й того, мабуть, зламали б.
Що не кажи, а роль кібербезпеки важко «переоцінити». Тому фахівці цієї сфери мають все більший попит.
Ким працювати в кібербезпеці?
Більшість, коли чує «кібербезпечник», одразу уявляє собі, щось на кшталт хакера — тільки навпаки. Насправді це слово вміщує у себе велику кількість спеціальностей, які різняться як за наповненням, так і за спеціалізацією фахівця. Ось список основних з них:
- етичний хакер;
- розробник захищеного програмного забезпечення (ПЗ);
- тестувальник безпеки ПЗ;
- тестувальник кібератак;
- конструктор систем кібербезпеки;
- фахівець з технічного захисту інформації;
- інструктор з інформаційної безпеки;
- аудитор з безпеки ІТ-систем;
- фахівець з оцінки заходів захисту інформації;
- спеціаліст з криптографії;
- аналітик з оцінки вразливостей;
- аналітик з безпеки інформаційно-комунікаційних систем;
- адміністратор захищених баз даних;
- спеціаліст з протидії кібератакам;
- фахівець з захищеного мережного адміністрування.
Звісно, у цей перелік можна додавати більш специфічні посади. Однак, вибір справді великий, а фахівці з кібербезпеки потрібні майже в усіх установах, як в ІТ-секторі, так і там, де загалом потрібен захист інформації: від банків і до спецслужб.
А втім, як готують майбутніх фахівців кібербезпеки?
Як проходить навчання кіберфахівців в ХНУРЕ?
Підготовка спеціалістів з інформаційної безпеки — один з найбільш розвинених ІТ-напрямів навчання в ХНУРЕ. За спеціальністю F5 діє три освітні програми, доступні для вступу на перший бакалаврський курс: «Безпека інформаційних і комунікаційних систем» (КБІКС), «Системи технічного захисту інформації» (КСТЗІ) та «Управління кібербезпекою» (КУБ, раніше - КУІБ). Для вступу можна обрати одну з них. Та чим же вони різняться? Спробуємо розібратися.
КУІБ
Факультет інфокомунікацій, кафедра інфокомунікаційної інженерії
Ця освітня програма вирізняється комплексним підходом до навчання кібербезпеці, адже одразу охоплює базовий технічний складник захисту інформації, криптологію та кодування, знання щодо безпеки інфокомунікаційних та комп'ютерних мереж, а також програмування мовами C / C++ / C# / Python / Java. Окрім того, студенти КУІБ здобувають навички криміналістичної експертизи процесів у кіберпросторі та розуміння процесів аудиту установ щодо інформаційної безпеки. Тому така спеціалізація відмінно підійде тим, хто прагне адмініструвати кібербезпеку.
КБІКС
Факультет комп'ютерної інженерії та управління, кафедра безпеки інформаційних технологій
Студенти КБІКС отримують поглиблені знання щодо криптосистем, криптопротоколів, протидії хакерським атакам, а також щодо розробки захищеного програмного забезпечення мовами C / C++ / C# / Java / PHP. Ця освітня програма має ґрунтовну математичну базу, адже вивчаються еліптичні криві, теорія чисел, груп, полів, дискретна математика та математична статистика. Загалом КБІКС забезпечує комплексне розуміння інформаційної безпеки й підійде тим, хто цікавиться криптологією і програмуванням.
КСТЗІ
Навчаючись за цим напрямком, ви будете орієнтовані на інженерно-технічне розуміння безпеки даних — зауважте, що акцент тут робиться саме на технічних складниках захисту. Ви здобудете знання щодо витоку інформації різними каналами, ознайомитесь з елементами шпигунства, вивчатимете засоби контролю за безпекою та її реалізацією. Отож КСТЗІ краще підійде тим, хто дружить з фізикою і бажає охороняти інформацію «безпосередньо»: захищаючи канали зв’язку, займаючись технічною розвідкою чи проєктуючи прилади та системи безпеки.
Тож якщо тебе цікавить така непересічна і по-справжньому захоплива спеціальність, як кібербезпека — сміливіше обирай напрямок навчання та долучайся до кола людей, закоханих в ІТ. Хтозна, можливо, саме ти — майбутнє кібербезпеки.
Прямуй до професії мрії разом з ХНУРЕ!
Василина Яблонь