Батьки — одні з найважливіших людей в нашому житті. Але все-таки нам треба від них відокремлюватися, рано чи пізно. В цій статті ми розглянемо це питання детальніше.
Розлука з батьками дуже часто є болючою. Але це необхідна частина нашого дорослішання. Проте розставання є частиною більш «великого» процесу — сепарації. Психотерапевти сепарацією називають процес «відділення» особистості від батьків і перехід у статус окремої дорослої людини. Очевидно, що сепарація це не лише фізичне відокремлення від мами та тата. Не достатньо просто поїхати далеко і стати дорослим та самостійним.
Проблема розлуки посилюється через стан справ в Україні зараз. Через повномасштабне вторгнення багато молодих людей рано покинули батьківські домівки, деякі поїхали закордон. Складність адаптації до нового середовища ускладнюється ще й розставанням з найріднішими. Крім того, часто студенти вступаючи в ВНЗ переїжджають до нового міста: хтось в гуртожиток, а хтось наймає квартиру.
Пропонуємо розглянути деякі поради про те, як же полегшити розлуку з батьками. Але спочатку проговоримо згадаємо, що наші емоції та переживання можуть бути різними.
Не треба соромитися чи боятися суму, печалі через розставання. Корисно буде зробити деякі кроки для покращення цього стану.
- Визнання емоцій
Коли людина стикається з розлукою з батьками, важливо розпізнати й підтвердити емоції, які виникають. Почуття смутку, самотності та навіть гніву є природною реакцією на відсутність близьких людей. Тому можна з кимось спілкуватися та не виражати свої емоції та хвилювання, це допоможе зрозуміти власні почуття та за потреби звернутися за підтримкою.
- Створення групи підтримки
Моральна підтримка має вирішальне значення в період розлуки. Якщо нам важко, то самий час звертатися до друзів, братів і сестер, родичів або наставників, яким ми довіряємо, і які можуть надати емоційну підтримку. Участь в студентських заходах чи хобі, які сприяють почуттю приналежності та зв'язку, може допомогти полегшити відчуття ізоляції.
- Підтримувати зв'язок
Спілкуватися з батьками життєво важливо в період розлуки. Необхідно за можливості регулярно зв’язуватися з батьками. Наприклад, через відеодзвінки, телефонні дзвінки або листування в месенджері. Проте зараз така ситуація, що наші рідні можуть перебувати в окупації, а тому не мати стабільного зв’язку. Тут необхідно цінити кожен момент спілкування з ними. Також можемо підключати уяву: наприклад, що ви розказуєте мамі чи тату як у вас пройшов навчальний день, які проблеми, які маєте досягнення.
- Створити розпорядок і структуру
Послідовність і режим можуть бути заспокійливими для студентів, коли ми стикаємося з розлукою. Можна встановлювати щоденні процедури, які забезпечують стабільність і відчуття контролю над своїм життям. Взагалі, можливість самому планувати свою діяльність одна з ознак сепарації людини від мами й тата.
- Встановлення фінансової незалежності
Однією з важливих умов успішного відокремлення від батьків у дорослому віці є досягнення фінансової незалежності. Ви можете складати бюджет, встановлювати власні фінансові цілі. А якщо є змога, то вивчати можливості працевлаштування або отримання стипендій, які допоможуть вам здобути необхідну фінансову стабільність, щоб забезпечити себе.
- Приймати незалежність із вдячністю
Розлуку з батьками в дорослому віці слід сприймати з вдячністю за любов, настанови та підтримку, яку вони надавали протягом усього вашого життя. Висловіть свою вдячність за їхню роль у вашому вихованні та визнайте жертви, на які вони пішли.
Отже, сепарація з батьками це складний, проте природний процес, який може важко проживатися у будь-якому віці. Але розлука з батьками, як частина сепарації може пройти менш безболісно, якщо дотримуватися наданих порад.
Доброго здоров'я!
Максим Мороз