Розповідаємо про труднощі, з якими стикаються студенти, на думку психологів.
Студентський вік — у всіх сенсах складний період. Проблеми вибору майбутньої професії, матеріальної та моральної незалежності від сім'ї, побудови взаємостосунків — усе це тією чи іншою мірою гнітить студента і може призвести до фрустрації, інфантильності, загострення взаємостосунків. Звісно, не можна стверджувати, що кожен обов'язково зіштовхнеться з подібними труднощами, але масовість деяких із них вже точно заперечувати не можна.
Перший курс
Перший курс пов'язаний із періодом адаптації до нового середовища.
В іногородніх студентів криза може бути викликана відсутністю звичного кола спілкування та загальною невизначеністю.
Якщо протягом останнього року вашою головною метою було успішне складання іспитів і вступ до вишу, то, після першої ейфорії, може наступити розчарування і сумніви з приводу правильності свого рішення.
Звісно, що чим вище усвідомленість вибору, тим простіше. Варто якомога швидше поставити перед собою нову мету і рухатися до неї. План із серії «вступити до університету -> закінчити університет -> ... -> ...->...-> стати нереально успішним» може не спрацювати.
Криза третього курсу
Середні курси характеризуються кризами професійного самовизначення. Думаю, багато хто чув про «кризу третього курсу», а втім, залежно від спеціальності її прояви можна спостерігати раніше або пізніше.
Пов'язана вона з появою в розкладах студентів профільних предметів. У багатьох змінюється уявлення про обрану професію. Різниця між очікуванням і реальністю здається надто великою, що призводить до сумнівів, чи потрібно продовжувати навчання.
Мій деканат розповідав, що вже не раз відмовляв саме третьокурсників, які раніше навчалися старанно, забирати документи з університету.
Розв’язанням проблеми, на думку психологів, може бути реальне занурення в професійне середовище: наприклад, проходження стажування чи практики. Це допоможе ніби поглянути на проблему зсередини, і багато запитань відпадуть самі собою.
Криза двадцятирічних
На старших курсах (а для когось і значно раніше) найважливішим стає питання працевлаштування та подальшого самовизначення. Цей період пов'язаний із початком наступного життєвого етапу, трансформацією навчально-професійної діяльності у професійну. Продовжувати й далі плисти за течією технічно неможливо.
Загалом студентство — це період остаточного становлення особистості. На цей період також може випасти «криза чверті життя» або «криза двадцятирічних».
Коли розумієш, що не знаходиш свого місця в житті, не почуваєшся готовим до глобальних змін, то, скоріш за все, це саме вона. Хочеться і побачити світ, і будувати успішну кар'єру, і працювати над довгостроковими стосунками, і провести молодість у своє задоволення.
З такою розбіжністю стикаються цілі покоління, а це значить, що не варто боятися поділитися своїми сумнівами з друзями чи близькими, а за потреби звернутися до психолога. Можливо, чийсь досвід стане в пригоді у розв’язанні власної проблеми.
Марія Пічієнко