Поки децентралізовані технології змінюють світ, безліч людей про це навіть не підозрюють. Де знайти команду що пліч-о-пліч працює над створенням проєктів майбутнього? Мерщій читати нашу нову статтю!    

 

      Поява біткоїна стала першим яскравим прикладом децентралізації, що спричинив початок цілої ери.

 

 

Але що таке децентралізація?

      Саме поняття децентралізації має на увазі відсутність єдиного центру. Уявімо країну, в якій у прийнятті рішень беруть участь усі бажаючі. Певним чином, це прояви демократії чи ще чогось? Звісно, у реальному світі таке навряд чи колись здійсниться, адже забезпечити порядок у такій державі в усіх сферах людської життєдіяльності буде на межі неймовірного.

      Проте, у сфері IT — все набагато простіше. Тут усю справу до своїх рук бере її Величність — Математика, і, зокрема, побудована на її основікриптографія.

 

У чому різниця між централізованими і децентралізованими системами?

      Якщо просто про складне, то схематично цю різницю можна зобразити так:

 

 

 

      Зауважимо, що розподілені системи є різновидом децентралізованих.

 

Децентралізація у сфері IT

      Децентралізація знайшла своє місце у багатьох технологіях:

 • системи файлообміну;
 • зберігання і передачі даних;
 • прийняття рішень та керування сертифікатами;
 • реєстри, аукціони й голосування;
 • ігри та соціальні мережі;
 • і, звісно ж, платіжні системи.

      Саме в останніх (зі списку) децентралізація грає вирішальну роль: якщо хоч один процес у функціонуванні цифрової валюти є централізованим, то вона вже не може вважатися криптовалютою (як, наприклад, цифрова валюта Ripple, в якій централізоване прийняття рішень про оновлення протоколу).

 

 

Переваги децентралізованих технологій

      Тепер пропонуємо все ж таки познайомитися з вагомими перевагами використання децентралізованих технологій:

 • Відмовостійкість
 • Незалежність від одноосібного контролю
 • Відсутність необхідності довіряти третій стороні
 • Вільне використання технологій без дозволів
 • Незмінність кінцевого стану баз даних
 • Гарантоване додавання записів до БД

      Простими словами, усе це означає, що, користуючись децентралізованими системами, ви отримуєте гарантії цілісності й доступності ваших даних. Це забезпечується криптографічними алгоритмами, а довіряти математиці — значно простіше, ніж компаніям і окремим людям.

 

Криптографічні алгоритми

      Яка їхня роль? Вони забезпечують безпеку користування децентралізованими системами навіть за умови, коли жодний учасник не довіряє іншому, і мінімізують ризики злочинності у мережі. При цьому, у порівнянні з централізованими системами, такі технології мають досить багато переваг, про які ми ще згадаємо.

 

 

      До речі, якщо вас цікавить криптографія, то у ХНУРЕ ви маєте змогу навчитися не тільки програмуванню й алгоритмам, але й познайомитися з криптографією під керівництвом викладачів, які власне працювали над розробкою хеш-функцій і шифрів — а отже, отримати не тільки теоретичні знання, але й практичні навички!

  

Недоліки децентралізації

      Децентралізовані системи, як і усе в нашому світі, мають дві сторони: і переваги можуть стати недоліками.
      До останніх можна віднести:

 • складність прийняття консенсусу;
 • отже, і прийняття оновлень;
 • а також велику кількість необхідних енергетичних ресурсів;
 • потужне технічне забезпечення.

      Окрім цього, великою проблемою є незворотність дій і відповідальність за них. Уявіть ситуацію, в якій ви виявилися жертвою шахрайського банку. Ви збираєте документи і йдете до суду. Після, хоча й довгої, страждальною тяганини, суд все-таки визнає централізований банк винним і ви отримуєте компенсацію. Як ви можете вирішити аналогічну ситуацію у децентралізованих системах? На жаль, практично ніяк. Адже в централізований орган правосуддя просто відсутній і жодна дія не може бути скасована (за поодинокими винятками).

      Децентралізація не є чарівним методом створення казкових технологій. Кожен користувач має змогу самостійно розпоряджатися своєю безпекою й оцінювати можливі ризики.

 

Співпраця ХНУРЕ з блокчейн-компанією DistributedLab

      І на останок, для тих, хто зацікавився технологією децентралізації.

      ХНУРЕ співпрацює з блокчейн-компанією DistributedLab. Окрім досліджувань і розробки, компанія активно займається просвітницькою діяльністю. Завдяки цій співпраці, наші студенти мають можливість:

 

 

      Так студенти нашого університету з багатьох факультетів і кафедр, зокрема за спеціальностю 121 «Інженерія програмного забезпечення», 123 «Комп’ютерна інженерія» та 125 «Кібербезпека» навчаються на цих курсах.

      На кафедрі безпеки інформаційних технологій (БІТ) можна приєднатися до клубу любителів децентралізованих систем у лабораторії DistributedLab. А найкмітливіші студенти мають можливість спробувати себе на стажуванні у компанії. До речі, цікаво знати, що засновник компанії DistributedLab є випускником ХНУРЕ!

 

Бажаємо успіхів у навчанні та самоосвіті!

Аліна Тельнова

 

Популярні статті

Читати далі