Ви знаєте як можна виявити хвороби за допомогою смартфона, чи використовувати ДНК для довготривалого зберігання інформації? Тоді можливо бажаєте мати мініатюрний голографічний сенсорний модуль камери? Про все це та інше у нашій статті.
Діагностування захворювань
Вчені з Університету Мельбурна розробили нанотехнологічний інструмент, який може виявляти хвороби за допомогою смартфона.
«Наш плоский оптичний пристрій товщиною лише кілька сотень нанометрів може виконувати ті самі методи мікроскопії, які часто використовуються при дослідженні біологічних клітин. Його можна інтегрувати поверх об’єктива камери, щоб допомогти виявити зміни в біологічних клітинах, які вказують на захворювання», — пояснюють вчені.
Наразі пристрій проходить різноманітні тестування й очікується, що у найближчому майбутньому він потрапить у масове виробництво. Реалізація цього проєкту є дуже важливою, адже вона допоможе отримати людям своєчасне та якісне медичне обстеження навіть у найвіддаленіших куточках планети.
Захист від шкідливого випромінювання
Електромагнітні поля які випромінюють електричні прилади можуть викликати перешкоди у роботі цифрового обладнання та навіть бути небезпечними для людей, якщо пристрої розташовані близько до робочої зони. Нещодавно група вчених винайшли новий тип матеріалу під назвою MXenes, який має чудові властивості для поглинання електромагнітних полів. Вони зробили цей матеріал, поєднуючи крихітні наночастинки заліза та нікелю, а також одновимірні вуглецеві нановолокна. Їхній матеріал перевершив показники усіх інших синтезованих матеріалів, досягнувши ефективності електромагнітного поглинання, водночас пропонуючи високу гнучкість і високу водонепроникність, яка забезпечує довговічність захисної тканини в суворих умовах.
Електричне око
Дослідники з Університету штату Джорджія розробили новий пристрій штучного зору, який має більшу глибину розпізнавання кольорів і є більш масштабованим на мікрорівні. Пристрій використовує нанотехнологію для імітації біохімічних процесів і є першим кроком до розробки високоякісної мікрокамери для нанороботів, що можуть використання в таких сферах як медична діагностика, дослідження навколишнього середовища, виробництво та археологія тощо.Технологія наразі очікує на патент, і в майбутньому вона також може знайти застосування для людей із вадами зору. Дослідники планують продовжувати вдосконалювати розробку, зосереджуючись на інтеграції пристроїв.
Зберігання даних в ДНК
Вчені з Інституту передової науки та технологій Бекмана знайшли новий спосіб зберігання аудіофайлів та інших типів даних. Вони зробили це, змінивши спосіб роботи ДНК і застосувавши спеціальну техніку, щоб зробити її надійною платформою для зберігання. ДНК є відмінним місцем для збереження інформації, оскільки вона служить довго, розташовується компактно і більш захищена, ніж любі інші методи. Дослідники додали кілька нових частин до ланцюга ДНК і їм вдалося закодувати в них певне повідомлення. Для розшифровки даних вченим допомагає комп’ютерна програма з елементами штучного інтелекту. Це нове відкриття показує, що можна використовувати ДНК для довготривалого зберігання даних.
3D голограми у вашому смартфоні
3D голограми, які раніше можна було побачити лише у науково-фантастичних фільмах, незабаром можуть увійти в наше повсякденне життя. До цього часу 3D-голограми, засновані на методі фазової голографії, можна було зняти за допомогою великої спеціалізованої камери з поляризаційним фільтром. Проте, команда вчених з Корейського науково-технічного інституту розробили спеціальну частину для камери смартфона, так званий фотодіод, який може поляризувати світло в найближчому інфрачервоному діапазоні без необхідності додавання додаткових фільтрів, що дозволило створити мініатюрний голографічний датчик зображення. Дослідження закладе основу для майбутнього розвитку мініатюрних голографічних сенсорних модулів камер і відкриє нові можливості в різних сферах, таких як тривимірне нічне бачення, автономне водіння, біотехнології, аналіз і реставрація культурних цінностей.
Отже, нанотехнології з кожним роком відкривають для людства все більше і більше фантастичних можливостей. Можна припустити, що у майбутньому їх вплив на наше життя буде лише збільшуватися, роблячи його комфортнішим та безпечнішим.
Бережіть себе!
Дацюк Георгій