Що таке біогаз та як він може розв’язати проблеми з електроенергією?

 

      З самого початку повномасштабної війни енергетика країни опинилася під ударом. Тож стало потрібно зміцнити її. Багато підприємств, магазинів і закладів придбали генератори, люди почали скорочувати споживання електроенергії, а енергетика в цілому шукає нових рішень.

      Тим більше, що велика її частина залежала від газу, потребу у якому Україна не перекривала самостійно.

      Але на Тернопільщині знайшли рішення, яке дозволить обходитися без газу і при цьому навіть допоможе екології.

      Це рішення – у відходах. Українське сільське господарство продукує від двадцяти п’яти до тридцяти мільйонів тонн біологічних відходів. Це полова, солома, качани кукурудзи, елеваторні відходи, та інші речі, що зазвичай просто залишають гнити. При цьому вони виділяють гази, що у великій кількості погано впливають на екологію.

 

 

      Саме ці гази вирішив використовувати Валерій Федорейко, директор центру Енергоефективних технологій Тернопільського національного педагогічного університету імені Гнатюка. «Три тони біовідходів дорівнюють 1000 кубам природного газу. А 1000 кубів газу сьогодні на ринку Європи коштують близько тисячі євро» говорять науковці. Найдорожчі з відходів качани кукурудзи коштують близько 1000 гривень за тону. Так що за три тони, з яких можна отримати тисячу кубометрів газу, треба заплатити 3000 гривень, а не 1000 євро. Тобто, якби ми використовували біогаз з відходів замість природного газу, енергію б отримували майже в 14 разів дешевше!

 

 

      Ще й надто: спалюючи біогаз, ми запобігаємо його потраплянню в повітря, що гарно впливає на екологію.

      Зараз генератори-утілізатори працюють лише для обігріву і сушіння зерна, але незабаром до них планують під’єднати парові турбіни, щоб перетворювати теплову енергію на електричну. Обладнання повністю автоматизоване, а імпортні з нього лише мікросхеми.

      Відходи завантажують у спеціальний бункер, у якому вони виділяють біогаз. У топку вентилятором вдувають цей газ, після чого він загоряється при температурі в 400 градусів і починає гріти повітря. Температура горіння досягає 1500 градусів. «Продукти згоряння попадають у теплообмінник і ми сушимо зерно теплим повітрям» розповів Федорейко.

      Тепер вже розроблені генератори-утлізатори на два, три, та шість тисяч кіловатів.

      Біогаз ще з кінця 1990-х активно використовують у Європі. Там стоїть сімнадцять тисяч електричних станцій, що працюють на ньому. Ще до відмови від придбання російського природного газу Європа збільшувала використання біогазу, а зараз цей процес піде ще швидше.

 



      На фото біогазова електростанція у Гамбурзі.

      І Світовий банк допоможе українській енергетиці рухатися у європейському напрямку. У 2023 він надасть 50 мільйонів доларів для забезпечення елеваторів генераторами, що зазначив наш міністр аграрної політики Микола Сольський.

      Навіть у страшній війні людська думка знаходить нові ефективні рішення, а ситуація вимагає втілювати їх швидко. Тож українська енергетика зробила крок у сторону відновлюваних джерел.



Іван Синенко

Популярні статті

Читати далі