Посібники для підготовки все частіше припадають на полиці пилом, пробні тести неабияк дратують, а майбутнє студентське життя вже не дуже й мотивує? Можливо, ви опинилися на шляху до емоційного вигорання? Розберімося разом, як визначити ознаки цього стану й попередити його появу.
Вигорання — проблема не поодинока, вона може трапитися з будь-ким. Тож поради наведені у цій статті будуть корисними не тільки майбутнім вступникам, які готуються до НМТ, а й усім, хто відчуває обтяженість роботою та складними завданнями.
Що таке емоційне вигорання?
Ми часто чуємо це словосполучення, але не всі розуміють його правильно. Так от, емоційне вигорання — це стан хронічного виснаження, яке негативно відображається як на емоційному, так і на фізичному самопочутті. Людина стає апатичною, безсилою, у неї зникають стимули робити щось, а навіть прості завдання здаються важкими й забирають багато часу.
Варто розуміти, що вигорання не з’являється раптово. Воно приходить разом з постійним стресом, недоспаними ночами та непосильними завданнями.
Які ознаки вигорання?
Звісно, кожна людина відчуває і може переносити цей стан по-своєму. Дехто навіть не підозрює, що став його жертвою, що в майбутньому може призвести до значно гірших наслідків, наприклад, депресії. Тому важливо вчасно помітити зародки вигорання і викорінити їх.
Основними симптомами є сильне відчуття виснаження, зниження працездатності та відраза до своєї роботи. Часто вигорання також супроводжують зниження когнітивних здібностей, концентрації та витривалості, забудькуватість, неорганізованість, хронічна прокрастинація, песимістичність та байдужість навіть до тих речей, які раніше подобались.
Якщо ви дійшли до стану вигорання, то варто задуматись про те, щоб значно переглянути свій стиль життя та звернутися по допомогу до спеціаліста. Для відновлення знадобиться довготривалий відпочинок і зміни у підході до роботи.
Як уникнути вигорання?
Сподіваємося, вигорання вас все-таки не спіткало. Однак, щоб цього точно не трапилося в процесі підготовки до НМТ, варто пам’ятати кілька основних правил профілактики.
- Розподілення навантаження
Підготовка до НМТ — дуже об’ємна робота, яка потребує дисципліни й однорідного навантаження. Складіть план підготовки так, щоб вивчення матеріалу було поступовим і дозованим, гармонійно поєднуйте навчання з відпочинком.
- Здійсненні цілі
Неможливо ідеально вивчити усю шкільну програму, неможливо запам'ятати відповіді на усі тести. Однак можливо зробити це просто добре. Вчасно усвідомити сенс фрази «краще — ворог хорошого» і позбутися зайвого перфекціонізму — означає врятуватися від перевантаження.
- Здоровий сон
Чи не найголовніше правило, про яке найчастіше забувають. Однак якісним сном не варто нехтувати хоча б тому, що саме так ми даємо можливість мозку обробити інформацію отриману за день. У підлітковому віці для якісного відпочинку людині зазвичай необхідно 8-10 годин сну, бажано у повній темряві й тиші.
- Відпочинок
Цей пункт є доволі комплексним, адже сюди входить і сон, і хобі, і спілкування з друзями — загалом, усі активності, під час яких ви тимчасово «забуваєте» про навчання. Вони неабияк важливі для того, щоб ваш мозок «перемикнутися» і дав перепочити нейронним зв’язкам, залученими у вашій підготовці до НМТ.
- Фізична активність
Ніщо так не бадьорить, як ранкова зарядка чи прогулянка у парку. Приділяйте хоча б пів години на день, щоб позайматися улюбленим видом спорту, зробити невеличке тренування чи принаймні активно пройтися на свіжому повітрі.
- Якісне харчування
Через велику завантаженість одинадцятикласники часто пропускають приймання їжі чи вживають некорисні снеки. У тому щоб іноді з’їсти бажаний бургер немає нічого поганого, але щоденне харчування має бути якісним і поживним.
Їсти варто 4-5 разів на день, вживаючи страви багаті на вітаміни, необхідні мікроелементи, у правильному співвідношенні білків, жирів та вуглеводів (1:1:4).
- Спілкування
Не варто також забувати й про живе спілкування. Проводьте частку вільного часу з рідними та друзями, говоріть на цікаві для вас теми, разом робіть щось, що надихатиме і заряджатиме вас.
- Медитація та дихальні вправи
Медитація або ведення щоденника допоможе розслабитися, структурувати думки, а дихальні вправи — опанувати себе і подолати кризові емоції. Ефективною технікою дихання для заспокоєння є 4-7-8, де цифри — кількість секунд на вдих, затримку дихання та видих.
Як бачимо — профілактика вигорання дуже проста. Основна складність полягає лише у тому, щоб впровадити її у своє життя. Перелічені поради мають стати не просто корисними звичками, а частиною щоденної рутини й, власне, процесу підготовки до НМТ.
Повірте, ви неодмінно відчуєте, що життя стало легшим і більш злагодженим, що ваше тіло сповнене енергії, а розум — нових ідей і бажань. Ви знову бадьорі та продуктивні! Головне, не забувайте, що здоров'я — найголовніша цінність, і його потрібно берегти завжди.
Успіхів!
Василина Яблонь