2022 рік компанія OpenAI завершила зі збитками у 540 мільйонів доларів, повідомляє видання The Information. Витрати подвоїлися, коли був запущений ChatGPT: кожен день роботи цього сервісу коштує 700 000 доларів. Проте ChatGPT продовжує працювати на безкоштовній основі. Навіщо?
Яке майбутнє проголошують OpenAI
Компанія OpenAI говорить, що їх ціль — це створити сильний штучний інтелект (artificial general intelligence, або AGI) — тобто, таку програму, що може впоратися з будь-якою інтелектуальною задачею, що підвладна людині. «Наша місія у тому, щоб зробити так, щоб сильний штучний інтелект приніс користь усім людям», — говориться на їх сайті.
Компанія переконана, що людство скоро створить AGI, і бажає, щоб це пройшло м’яко, і винахід цього інтелекту не став шоком. Для цього вона поступово випускає свої продукти, щоб суспільство могло їх протестувати, розробити обмеження і пристосуватися до нового рівня технологій, і щоб прогрес був відкритим і підконтрольним громадськості. OpenAI навіть прислухалася до відкритого письма комп’ютерних діячів і заявила, що призупинила розробку ChatGPT 5, бо його вважали небезпечно розумним.
Проте навіщо компанія його розробляє насправді? Який матеріальний інтерес у цьому?
Нещодавно — 12 травня — компанія запустила ChatGPT Plus. До ChatGPT під’єднали сімдесят побічних плагінів, проте кожний користувач може використовувати лише три. Логічним кроком було б продовжувати розвивати додаткові користувацькі функції — наприклад, ввести преміумпідписку, яка дозволить використовувати більше плагінів, чи якісь закриті додаткові функції. Проте, не факт, що така платна підписка покриє витрати у 700 000 доларів на день, коли ChatGPT вже має так багато безкоштовних функцій.
Тож на що розраховує OpenAI?
Поява сильного штучного інтелекту може призвести до проривів у багатьох галузях знання. Насправді ChatGPT не пристосований для науки — його ціль у тому, щоб імітувати людську мову. І якщо навіть його застосування у науці вже значно прискорює дослідження (дуже багато вчених застосовували його для редагування статей), уявіть собі, на що будуть здатні моделі, спеціально розроблені для науки, розробок чи керування.
Напевно у розробці подібних моделей і полягає бізнес-план OpenAI. Компанія використовує величезну кількість запитів від людей, щоб тренувати свій штучний інтелект. Вона вже продає свої послуги іншим розробникам. Коли в OpenAI з’явиться щось близьке до AGI, компанія зможе продавати чи розробляти на замовлення найскладніше і найрозумніше програмне забезпечення у світі.
Небезпеки
Однак розповсюдження мовних моделей і інших ШІ веде і до деяких небезпек.
- Наприклад, хакери шукають застосування їх у криптографії.
- Здібність ChatGPT генерувати тексти надзвичайно швидко й не перевіряти факти може вилити на світ ще не один великий потік брехні. Хоча спам-боти, засновані на ChatGPT, провалилися (бо були занадто чесні — наприклад, писали «Я насправді не пробував цей продукт, проте сміливо ставлю п’ять зірок»). Проте ChatGPT значно полегшує створення фейкових новин — у Китаї вже заарештували чоловіка, що створював фейки за допомогою ШІ.
І це ще не повний список можливих проблем от нейромережі.
Тож от ШІ треба очікувати не тільки на прискорення технологічних розробок, але і на зростання інформаційних небезпек.
Іван Синенко