Для багатьох світ блокчейну може здаватись незрозумілим і складним, але це зовсім не так. Готові відкрити для себе світ блокчейну у програмуванні?
Уявіть, що вам необхідно зробити програму, де дані не зберігаються на сервері, і яку майже неможливо зламати. Або створити систему грошових переказів, що забезпечує миттєві та абсолютно безпечні транзакції.
Але як це реалізувати?
Відповідь на це питання поставила людство в глухий кут аж до 2008 року, коли було винайдено технологію блокчейну.
Що таке блокчейн?
Блокчейн — це електронний ланцюжок інформації, що розділений на блоки для зручності та безпеки. Кожен такий блок містить в собі певну інформацію:
- дату створення блоку;
- його індекс та хеш-суму (контрольне значення, яке надається кожному блоку та визначається за допомогою алгоритмів шифрування);
- вказівники на попередній та наступний блоки.
Кожен новий блок приєднується до ланцюжка за допомогою хеш-суми попереднього блоку, яка служить засобом, що допомагає переконатися в правдивості та цілісності даних.
Цікаві ознаки блокчейну
- Блокчейн є незмінним, тобто після того, як інформація була записана в блок та приєднана до ланцюжка, її змінити вже не можна.
- Інформація, що міститься в блоку, відіграє свою роль у перевірці вірогідності блокчейну (валідації), що є необхідним заходом безпеки.
- Блокчейн не зберігається на одному сервері, а розподілений по багатьох комп’ютерах у мережі.
- Щоб отримати доступ до свого блоку даних користувачу необхідно підтвердити свою особистість введенням приватного ключа, який був наданий при реєстрації у спеціалізованих застосунках, які надають для цього відповідний інтерфейс.
- Записи в блокчейні бачать усі користувачі, але доступ до зашифрованих даних отримати може лише власник.
Хто контролює блокчейн?
Існує так званий механізм консенсусу (згоди користувачів щодо правильності транзакції) — тобто, інші користувачі мережі повинні схвалити транзакцію, тому записати фальшиві чи неправильні дані до ланцюжка просто так не вийде.
От і настав час згадати про децентралізацію.
Децентралізація — це той процес, коли ніхто не може самостійно контролювати блокчейн, це виконується тільки колективно, всіма користувачами мережі.
Блокчейн-технологія у програмуванні
Отже, незаперечними перевагами блокчейну є децентралізація, прозорість та безпечність. Тому не дивно, що блокчейн знайшов застосування у безлічі галузей, в тому числі й у програмуванні.
Створення децентралізованих додатків
- Такі додатки не мають централізованого управління, адже працюють за допомогою блокчейну, а не зберігаються на сервері.
- Вони більш стійкі до збоїв та злому, а персональна інформація майже гарантовано перебуває у безпеці, адже логіка додатка та дані користувачів розподіляються безліччю вузлів блокчейну у мережі.
До речі, якщо ви опублікуєте повідомлення на децентралізованому Twitter, то цензури можна не лякатися. Повідомлення на блокчейні не можна стерти.
Створення безпечних мереж IoT (інтернету речей)
В даній сфері блокчейн може бути використаний для авторизації розумних пристроїв у мережі, шляхом присвоєння унікального ідентифікатора кожному пристрою та запису цих даних у блокчейн. Це означає, що тільки авторизовані пристрої можуть підключатися до мережі та отримувати чи передавати дані.
Chronicled — це компанія, яка запустила блокчейн платформу для інтернету речей, яка зберігає ідентифікаційні дані наявних предметів, створюючи тим самим для своїх продуктів надійний захист від можливих підробок.
Зберігання важливих даних
Хоча і переглядати записи блокчейну можуть усі, але дані в ньому криптографічно зашифровані, тож в деяких випадках це може бути зручніше, безпечніше та навіть дешевше, ніж зберігання даних на серверах.
Вже декілька років успішно працює британський проєкт Medicalchain, який стартував у червні 2017 року. Особисті дані пацієнтів зберігаються у безпечному та надійному місці, що забезпечує технологія блокчейн.
Створення смартконтрактів
Мова йде про створення договорів, що автоматично виконуються за певних умов. Смартконтракти підписуються і зберігаються у блокчейні та не потребують третьої сторони для підтвердження.
Прикладом вдалої реалізації смартконтракту, яка була здійснена без участі людини — це постачання бавовни з США до Китаю компаніями Commonwealth Bank of Australia, Wells Fargo та Brighann Cotton у 2016 р.
Безпечна ідентифікація
Блокчейн також може використовуватися для авторизації та аутентифікації користувачів різноманітних додатків, що підвищує їх безпеку та зручність використання.
Наприклад, захист виборчих процесів можуть здійснювати додатки, які використовують блокчейн-технологію Aleo. Ця технологія захищає ідентичність учасників голосування в той час, коли йде перевірка кожного голосу в блокчейну.
Отже, блокчейн — це не просто технологія. Це геніальний винахід, який має вплив на безліч сфер сучасного життя. Сподіваюсь, що цей факт надихне програмістів-початківців поринути у світ блокчейну та почати використовувати його у своїх програмних проєктах.
Дмитро Федоришин