До списку найкращих винаходів 2022 року за версією журналу «Time» потрапила надточна роботизована рука розроблена та виготовлена вітчизняною компанією «Esper Bionics». Невже людина-кіборг не така вже й фантастика? Про смартпротези й вживлення електронних чіпів у тіло людини — про те як «Esper» змінює світ, розповідаємо у статті.
Хто такі Esper Bionics?
Історія стартапу бере початок у 2019 році: тоді розробка отримала грант на 1 млн гривень, перемігши у міжнародному конкурсі «Vernadsky Challenge». Засновники, Дмитро Газда, Ігор Ільченко та Анна Белеванцева, поставили собі за мету удосконалення людських здібностей за допомогою електронних датчиків, розміщених у тілі. Щоправда, зараз компанія зосереджується на поверненні можливостей тим, хто цього потребує — виготовляє розумні протези кінцівок.
Що таке «Esper Hand»?
Першою і поки що єдиною розробкою є біонічна рука «Esper Hand». Протез складається з 288 деталей і за вагою майже не відрізняється від звичайної кінцівки. Завдяки спеціальним датчикам, закріпленим на шкірі людини, роботизована рука здатна реагувати на скорочення практично будь-яких залучених у роботі м’язів, що гарантує досить високу точність.
Esper пішли далі за стандарти та вирішили додати у винахід інтелект. «Esper Hand» здатна підлаштовуватися під користувача, використовуючи програмне забезпечення, яке постійно аналізує зібрані дані й сигнали. Таким чином, алгоритми машинного навчання допомагають біонічній руці запам’ятовувати звичні комбінації рухів і з часом протез починає самостійно «передбачати» подальші дії.
Конкуренція і переваги
Звісно ж, в «Esper Bionics» є досить серйозні конкуренти на ринку, серед яких ісландська компанія «Össur», німецька «Ottobock», англійська «Open Bionics» і американська «Psyonic». Вони мають подібні до «Esper Hand» розробки, а також налагоджене серійне виробництво, чим український стартап поки що не може похвалитися.
Водночас застосована «Esper» технологія машинного навчання є значним проривом у галузі протезування. Засновники компанії вважають хмарну платформу програмного забезпечення своєю головною перевагою і в майбутньому планують працювати над алгоритмізацією біонічних кінцівок як над самодостатнім комерційним проєктом.
Esper і війна
На жаль, війна внесла свої корективи в роботу стартапу: налагодження виробництва і початок продажів «Esper Hand» довелося посунути. Та розробники не здалися і готові допомагати постраждалим українцям. Компанія шукає спонсорів для того, щоб мати можливість виготовляти протези за ціною собівартості для людей, яким потрібні нові кінцівки. Як відомо, декілька військових уже отримали біонічні руки й навіть змогли поновитися на службі. Повернення людям втрачених можливостей — надзвичайно важливий крок для відбудови України, і «Esper» це усвідомлюють.
Протези, імпланти та … кіборги?
Команда «Esper Bionics» не збирається зупинятися на досягнутому. Приблизно за два роки планується випуск роботизованої ноги. Водночас користувачі протезів допомагатимуть збирати інформацію, необхідну для створення продукту, який є основною ціллю стартапу — імплантів. Ці невеликі електронні датчики, вживлені у тіло людини, зможуть не лише покращити керування біонічними кінцівками, а й стануть чудовим рішенням для моніторингу здоров’я. Тільки уявіть: імплант робитиме необхідні аналізи, повідомлятиме про загострення хвороб, слідкуватиме за якістю сну і допомагатиме швидко виявляти такі критичні стани, як інсульт.
Погодьтеся, на думку одразу спадає людина-кіборг — уся із заліза і дротів. Та чи буде поганим те, що збираються впровадити «Esper Bionics»? Насправді подібні винаходи можуть значно полегшити медичне обслуговування, покращити якість життя та попередити передчасну смертність.
Хтозна, можливо, зовсім скоро люди свідомо почнуть замінювати природні кінцівки й органи на технологічні протези. А заразом керуватимуть здоров'ям за допомогою датчиків усередині. І це не вигадки: «Esper Bionics» вже зараз змінюють реальність і доводять — майбутнє ближче, ніж здається, людським можливостям немає меж.
Василина Яблонь