Безкраї космічні простори, загадки мікросвіту і таємниці людського тіла — важко уявити собі галузь науки, до якої не доклали б руку українські вчені. Сьогодні розповімо вам про винахідника з Полтави, який першим проклав шлях до Місяця, суперантибіотик, який не має аналогів у світі, антитромботичний протез серця, що уперше у світі впровадив у практику талановитий український хірург й унікальну електроніку. 

 

Траса польотів на Місяць

      Цією космічною стежкою літали кораблі програми «Аполлон» — прообразом перших польотів між Землею і Місяцем став шлях розрахований Юрієм Кондратюком. (Олександром Шаргеем). Загадкове життя Олександра, який потім став Юрієм почалося в Полтаві, де він навчався у чоловічій гімназії, а згодом встиг лише 40 днів продовжити освіту на механічному відділенні Петроградського політехнічного інституту. Працював кочегаром, мастильником вагонів на залізниці, робітником цукрового заводу, мав багато цікавих розробок, але головна з них — це обґрунтована найвигідніша траєкторія польоту до супутника нашої планети в далеких 20-х роках минулого сторіччя — ще задовго до того, як підкорення космосу стало «мейнстримом». Ідеї Кондратюка щодо модульної будови космічного корабля і «равликової траси» польоту і справді були використані для успішної висадки на Місяць і повернення на Землю. Розроблену траєкторію заслужено називають трасою Кондратюка.

 

 

      Недарма, Джон Хуболт, керівників космічної програми «Аполлон» сказав: «Коли я на світанку у березні 1968 року із завмиранням серця стежив на мисі Канаверал за стартом ракети, що несла корабель «Аполлон» у напрямку Місяця, я думав у цей час про українця Юрія Кондратюка, який 50 років тому розробив ту саму трасу, по якій належало летіти нашим астронавтам…».

 

Антитромботичні протези клапанів серця

      Сьогодні протезування серця не здається нам чимось складним і нетиповим — такі операції щодня успішно проводять у всьому світі. Проте не так давно пацієнти з недостатністю клапанів серця і сподіватися не могли на щасливий результат лікування. Використання антитромботичних протезів уперше у світі впровадив у практику талановитий український хірург Микола Амосов у 1965 році.

 

 

      Вчений самостійно розробив модель протеза, який відновлює нормальний кровообіг і має антитромботичну дію, і вдало застосував його при операції. Цей винахід став прототипом сучасних замінників серцевих клапанів і врятував тисячі людських життів.

 

Батумін

      Антибіотики мають цілковите право бути в «топі» найграндіозніших відкриттів 20 століття. Вони покликані боротися з невидимим для людського ока ворогом — мікроорганізмами. І здавалось би, ніщо не заважало препаратам справлятися з поставленою задачею, аж доки… Бактерії стали стійкими до них.

      У час, коли рятуватись від хвороботворних мікробів стає все складніше, вчені Інституту мікробіології й вірусології  НАН України розробили унікальний засіб — батумін. Цей антибіотик здатний ефективно знищувати практично будь-які види стафілококової інфекції, яка є доволі поширеною. Цікаво, що засіб не впливає на нормальну мікрофлору організму. У 2013 році батумін був запатентований, за своїм хімічним складом він не має аналогів, і тепер на його основі виготовляють лікувальну мазь і препарат для діагностики — «Діастаф».

 

Гнучкий суперконденсатор

      Чи реально зробити так, щоб від одягу чи тканини можна було заряджати невеликі електронні пристрої? Таким питанням перейнялися у Тайванському текстильному інституті й довго шукали відповідь у закордонних вчених. Втілити ідею у життя взялися науковці з «Львівської політехніки». Розроблений пристрій є дуже гнучким і піддатливим, його можна легко кріпити до різних текстильних виробів.

 

 

Винахід складається з сонячної батареї, конденсатора, що накопичує отриману енергію, і електронного менеджера — розробники кажуть, що така версія суперконденсатора виявилась більш ефективною і менш затратною. Унікальний пристрій високо відзначили закордоном: у 2011 році журнал Research & Development додав його до переліку найкращих винаходів світу.

 

Чому ми так мало чуємо про українські наукові досягнення?

      Це питання давно не дає мені спокою і думаю вам, після прочитання статей цієї рубрики, також. Відповідь насправді досить проста. Наша країна, на жаль, дуже довгий час перебувала під владою інших держав, де українську ідентичність відверто пригнічували. Хтось з науковців, що народилися і жили в Україні, вимушений був творити на благо «імперій», а хтось просто не вважав себе українцем. Велика кількість корисних відкриттів і винаходів були зроблені емігрантами далеко за межами нашої країни. Чи можна всі ці досягнення вважати українськими — питання дуже суперечливе і залежить від кожного конкретного випадку.

      Однак можна говорити з повною впевненістю — Україна подарувала світові багато розумних і талановитих людей, без чиїх наукових досягнень нам важко було б уявити сучасність саме такою, якою вона є. Наші вчені й дослідники змінювали та продовжують змінювати дійсність у всіх сферах: від медицини й до космічних подорожей. Можливо і ти будеш серед тих, хто в майбутньому покращить наш світ?

 

За матеріалами:

1. https://uain.press/blogs/yurij-kondratyuk-genialnyj-vynahidnyk-i-teoretyk-kosmosu-204222

2. https://uacrisis.org/uk/ukrayinskyj-vynahid-antybiotyk-batumin

3. https://lpnu.ua/news/hnuchkyi-superkondensator-lvivskykh-politekhnikiv-sered-5-naukovykh-proryviv-nezalezhnoi

 

 

 

Василина Яблонь

 

Популярні статті

Читати далі