Завжди хотіли працювати в ІТ, проте бажання кодити так і не з’явилось? Як варіант, можна піти у Скрам-майстри. Розгляньмо детальніше, хто вони такі ці майстри.
Методологію Scrum студенти айтішних університетів починають використовувати вже з перших курсів навчання. Наприклад, в ХНУРЕ на 1-му курсі з дисципліни «Основи програмної інженерії» студенти працюють над проєктом за методологією Scrum, а на 2-му курсі є «Проєктний практикум», на якому розробляють програмний продукт за цією ж методологією. Але що таке «Scram»?
Отже, за визначенням…
Скрам — це набір правил для організації роботи над проєктом. Сенс Скраму — розбити роботу на маленькі частини (спринти) та робити їх послідовно, і після кожного спринту проводити ретроспективи (аналіз як можна покращити роботу в наступних спринтах та які цілі ставити на майбутні).
Уявімо собі таку ситуацію:нещодавно створеній команді дали проєкт для розробки програмного забезпечення (ПЗ) з умовою використання Scrum. Якщо кожен учасник в команді по-своєму уявляє, як працює Scrum, то усі будуть щось робити, а результату може не бути. Тоді й з’являється необхідність в роботі Скрам-майстра, який налагоджує та організовує роботу команди.
Scrum Master — це людина, яка відповідальна за дотримання скрам-процесу під час розробки та допомагає команді ефективніше створювати продукт. Як це він робить?
Задачі Scrum master
Розглянемо основний список справ, які виконує Скрам-майстер протягом робочого часу, щоб зрозуміти, що нудьгувати йому не доводиться.
- Організовувати Daily Scrum,
щоденні короткі зустрічі команди для обговорення проробленої роботи за минулий день. - Підбивати підсумки роботи,
як правило, по завершенню спринту та давати зворотний зв’язок. - Проводити ретроспективи,
по завершенню спринту. - Переглядати планувальники,
аби розуміти, на якому етапі розробки продукту знаходиться команда. - Покращувати роботу,
- усувати технічні неполадки або поліпшувати організацію робочого простору.
- Дбати про злагоджену роботу,
між учасниками команди узгоджувати непорозуміння щодо робочих процесів.
Як стати Скрам-майстром?
Якщо Вас не злякав напружений робочий день Скрам-майстра і Ви можете уявити себе у цій ролі, то необхідно зрозуміти, що є деякі обов’язкові речі, які знає кожний Скрам-майстер.
Хардскіли (знання).
- Scrum.
Підхід управління проєктами для гнучкої розробки програмного забезпечення. - Agile.
Ітераційний метод планування та керування проєктами й процесами - Lean.
Концепція управління виробничим підприємством, заснована на постійному прагненні до усунення всіх видів втрат.
Непоганим додатком до резюме може бути проходження курсів для Скрам-майстрів. Наразі існує велика кількість таких курсів та майстер-класів у вільному доступі в інтернеті. Крім наявності цих хардскілів, також знадобляться і деякі софтскіли. Основною ціллю Скрам-майстра — зробити команду самостійною та організованою. Він має змотивувати, а не заставляти працювати кожного учасника.
Софтскіли (навички).
- Організаторські здібності,
допоможуть керувати численними завданнями, зустрічами, ресурсами та пріоритетами. - Вміння комунікації,
- дає змогу легко знаходити спільну мову та ефективно співпрацювати з кожним членом команди.
- Наявність мотивації,
- допоможе заохочувати працювати людей та підвищувати продуктивність роботи.
- Вміння розв’язувати проблеми та конфлікти,
дозволяє створювати доброзичливу атмосферу в команді. - Адаптивність,
дає змогу бути відкритим до змін та швидко до них пристосовуватись. - Стресостійкість,
домопогає підтримувати в команді робочий настрій.
Важко навести якісь плюси та мінуси роботи Скрам-майстра, оскільки певні софтскіли та хардскіли для когось можуть бути перевагами, а для когось — великими недоліками. Тут вже Ви маєте самостійно для себе вирішити — чи влаштовують Вас вимоги до професії.
Чи можливе кар’єрне зростання та яке?
Відповідно до звіту LinkedIn у списку 20 найперспективніших спеціальностей, Скрам-майстер на 10-му місці рейтингу. Це означає, що скоро ми побачимо зростання інтересу до цієї професії. Якщо все ж маєте сумніви щодо кар’єрного росту Скрам-майстра, то ось можливі варіанти розвитку:
- стати Скрам-тренером,
тобто навчати інших Скрам-майстрів, проводити тренінги та зростати як фахівець із гнучких методологій; - опанувати інші Agile-фреймоворки та стати Agile-коучем;
- впроваджувати методологію на рівні програми або всієї організації;
- спробувати себе в такій професії як Product Owner (власника продукту);
- освоїти спеціальність Менеджера проєктів, Delivery менеджера або бізнес-аналітика.
Отже, якщо добре володіти необхідними хард- та софтскілами, то можна бути не тільки корисним працівником для команди проєкту, але й отримувати задоволення від роботи.
Успіхів!
Пашньова Анастасія