Рекомендації щодо вступу вже заполонили твої стрічки в соцмережах: методики, підручники, сайти, курси тощо. Поговоримо про те, що не слід робити під час іспитів та як «безболісно вписатися» у навчальний процес.
Можу побитися зі школярами об заклад, що більшість із них вже встигла втомитися через потік незрозумілої інформації, сенс якої втрачається з кожним кроком: якісь дивні коефіцієнти, папірці, ще й НМТ. Зараз спробую пояснити що до чого та на чому має сенс зосередитися.
Твій перший етап — підготовка до НМТ. Почнемо з нього!
Пробні екзамени — абстракція та суб’єктивність
Здебільшого, пробне НМТ, що проводиться у твоїй школі — не має нічого спільного із реальним тестуванням. Для того, щоб створити «реальну» атмосферу, ускладнюються завдання та умови, тому результат може тебе, м’яко кажучи, розчарувати.
У цьому випадку краще довіритися собі та власним відчуттям. Саме тому, найголовніше постійно практикуватися у проходженні тестувань минулих років. Бачиш складне для себе завдання — знайди за ним тему та пройди його 20-30 або навіть 50 разів. Тільки практика допоможе тобі.
1 раз відміряй — 1 раз відріж
Це, мабуть, найбільша проблема учнів під час екзаменів. Якщо ти невпевнений у відповіді, не змінюй її.
Довір усе своїй першій «свіжій» думці. 90% тих, хто складає іспит постраждали через зміну правильної відповіді із-за сумніву «а якщо тут не так?». Чим довше ти дивитимешся на це питання, тим більше часу витратиш даремно. Краще використай його на інші завдання, у яких ти впевнений.
Більше думай, ніж вчи
Теорія, як заряджений пістолет: не вмієш користуватися, поцілиш собі в голову. Більшість учнів просто не вміє використовувати набуті знання.
Правила залишили відбиток у твоїй голові, проте ти не розумієш їх, або ніколи не бачив їх практичного використання. Саме тому, навіть додаткові формули на тестуванні навряд тобі допоможуть.
По-перше, розумій теорію, а не вчи її. Іноді виходить так, що правила створюються самостійно, без вивчення теорії, якщо ти розумієш, за яким принципом працює задача. Спочатку треба вміти тримати пістолет.
Ніхто не знає краще за тебе
Ще одна жахлива помилка — «бути бабкою під під'їздом». Щось почув, щось побачив, і давай усі свої відповіді змінювати.
Наглядачі не можуть розташувати тебе у вакуумі разом с комп'ютером, тому є вірогідність, що краєм ока тобі буде видно чужий монітор, або почуто чийсь шепіт.
Навіть якщо ти впевнений, що чужа відповідь правильна, краще не ризикуй.
А тепер трошки заглянемо у майбутнє: твій вступ до ХНУРЕ.
Школа тобі ще знадобиться
Я часто чула незаслужено образливі коментарі, що «вступаючи до університету, забудьте про все, чого вас вчили у школі».
На жаль, вступаючи до ХНУРЕ, ти автоматично не стаєш прототипом Білла Гейтса, а С++ не завантажується тобі у мозок (але це лише питання часу!).
Для продуктивного та поетапного розвитку, на першому курсі ти продовжиш працювати із цілою низкою шкільних предметів: вища математика (вона не страшна), фізика, англійська та українська (але вони фахові, тобто, стосуються твоєї спеціальності).
Однак, тобі буде набагато легше, якщо ти все-таки будеш морально готовий до продовження шкільних предметів.
Вміння доповідати – найкращий інструмент
Неймовірно, але якщо тобі подобалися проєктні роботи у школі, то університет у цьому плані розкриє тебе у рази більше.
Тобі треба навчитися мати «гарно підвішений язик» та вміти правильно захищати свою думку. Ці навички допоможуть тобі не лише під час вступу при написанні мотиваційного листа, але й впродовж усього навчання в університеті, а також за участю в різноманітних конкурсах та конференціях, не кажучи про перші співбесіди з роботодавцями.
Сила в бажанні
Усі твої бали рівнопропорційні твоїм старанням. Якщо отримуватимеш кайф від того, що ти робиш, вчиш, над чим працюєш — ти непереможний! Навіть якщо тобі зараз дуже страшно, після вступу ти матимеш своє «НМТ» два рази на рік — сесія. Проте, її також боятися не треба, якщо ти ходиш на усі пари та розумієш 70% матеріалу.
Твій розвиток у твоїх руках
Університет — не школа, воно й зрозуміло. Якщо ти прагнеш розвиватися, шукай для цього шляхи.
Тебе не благатимуть здати роботу або взяти участь у форумі, тому все залежатиме від твого власного бажання. Будь готовий, що спочатку буде важко: знаходити викладачів, розбиратися з новим матеріалом, навчатися формальностей та головним аспектам університетського життя. З усім тим, за перші 2 місяці тобі стане набагато легше, проте нова інформація продовжує мене дивувати навіть на другому курсі.
Тут тебе підтримають
Якщо тобі морально складно, не можеш впоратися з усіма завданнями через вигоряння, немає сил та мотивації вчитися далі, ти можеш звернутися до соціально-психологічної служби ХНУРЕ. Тут тобі порадять спеціалістів, які зможуть допомогти впоратися із ментальними труднощами та врятувати від довготривалої депресії.
Сподіваюсь, дана стаття допомогла тобі розширити своє бачення щодо головного іспиту абітурієнта та основних навичок для навчання в університеті! Збережи ці «таємниці» у своїй скарбничці абітурієнта, бо вона ще буде поповнюватись.
GOOD LUCK!
Марія Замета