Існує така істина: для того, щоб бути справжнім журналістом, не обов’язково закінчувати журналістський факультет якогось вишу. І це дійсно так.  Головне мати для цього відповідні якості і багато працювати.

 До того ж, в Україні працюють багато проектів, націлених на професійний розвиток українських медійників.  Один із таких – проект «Друзі за Збручем» від Українського Католицького університету у Львові.

 

 

Зараз проходить уже четвертий сезон проекту. Як же це відбувається? На початку вересня, всі охочі молоді журналісти реєструються на проект.  Після відбору учасників, на протязі року для них організовують  майстер-класи  с професійними медійниками. Якщо учасника зацікавила та, чи інша зустріч, то він відсилає мотиваційний лист, та відправляється до Львова, коштами проекту. Майстер-класи проходять приблизно раз на 2 тижні.

Я вирішила приєднатися до проекту, тому що він подавав великі надії: інформативні майстер-класи, безкоштовна дорога  до Львова та проживання в готелі. Сподівання  було виправдано на 100%. Пройшовши відбір, я поїхала на подвійний майстер-клас від польського репортера Вітольда Шаблонського та російського наукового журналіста Асі Казанцевої.  Координатори проекту дуже скрупульозно підішли  до організації заходу. В інформаційному листі було детально описано як добратися, що повинно бути з собою та як усе буде проходити. Тому, приїхавши до Львова, ми без будь-яких пригод  доїхали до місця призначення. Там нас посилили у патріаршому будинку, у комфортних готельних номерах, з видом на озеро, яке знаходилось на території університету. Наступного дня ми прийшли на обіцяні майстер-класи, які проходили у конференц-залі  філософсько-богословського факультету.

 

 

Вітольд Шаблонський розповідав про художній репортаж на прикладі своїх книжок. На його думку, до сучасних читачів треба звертатися сучасною мовою, а основними якостями репортера повинні бути наглість та щира зацікавленість людьми. Ті, хто не розуміли польську, могли взяти навушники та послухати синхронний переклад, що і зробило більшість присутніх.

 

 

Ася Казанцева вміло зацікавила науковою журналістикою навіть тих, хто не має до науки ніякого відношення. А мене, студентку технічного вузу, тим паче. Наукова журналістика в Україні почала набирати популярність останні декілька років, але більшість журналістів не якісно пишуть про науку, тому що є цілковитими гуманітаріями. Тому журналістам с технічною освітою саме час ловити хвилю. Свій майстер клас Ася завершила словами: «Наука вам потрібна для того, щоб показати, що всі інші дурні».

Після майстер-класів, нам провели екскурсію по УКУ. Показали аудиторії, сучасну теле і радіо студію, розповіли про магістерську програму з журналістики, що готує універсальних журналістів-практиків за сучасними європейськими стандартами. Вийшовши на вулицю, я побачила студентів, які сиділи біля озера та читали книжки на галявинці. Європейський рівень.

 

 

Але є і погані новини.  Можливість проводити багато майстер-класів і запрошувати на них студентів з інших регіонів «Друзі за Збручем» мали завдяки двом грантовим проектам – Посольства США та mymedia.org.ua. Цього року обидва добігли кінця.

Та організатори  посилено шукають альтернативу, і я впевнена, що в них все вийде, бо вони роблять добру справу – розвивають кругозір молодих українських журналістів. Тому, всіх зацікавлених, сміло запрошую до п’ятого сезону «Друзі за Збручем».

 

Анастасія Дмитренко

 

 

 

Популярні статті

Читати далі