Усі ми знаємо «Apple» як бренд, що всі відразу впізнають серед телефонів і комп’ютерів. Та чи замислювалися ми про довгий шлях цієї мегакорпорації? Наша стаття — це 40-річний екскурс у минуле компанії.

 

      «Apple» стали першою компанією, капіталізація (вартість усіх акцій фірми) якої досягла 3 трлн доларів. Для порівняння, ВВП Франції — 2,6 трильйона доларів, ВВП Південної Кореї 1,6 трлн доларів, а ВВП України 155 млрд доларів. Продукцією цієї корпорації користуються сотні мільйонів людей, багато айтівців мріють у ній працювати. Проте шлях до цього успіху був доволі довгий і складний.

      «Епл» розпочала свою історію в гаражі, як і більшість технологічних стартапів. І хоч зараз, ми знаємо цю компанію в основному як виробника брендових і крутих смартфонів, спочатку засновники Стів Джобс і Стів Возняк сзбирали комп’ютери. 1 квітня 1976 року була створена майбутня найбагатша компанія світу.

      Перший створений комп’ютер успішно продавався, тому батьки-засновники вирішили продовжити виробництво. Через рік вони випустили «Apple 2». На той момент комп'ютер пропонував покупцям інтегровану клавіатуру, кольорову графіку, звук, пластиковий корпус, і два слоти для дискет. У 70-х він став масово продаватися, було продано 5 мільйонів екземплярів!

 

 

      У 1980 році акції «Епл» з’явилися на публічній біржі й коштували 22 американських долари за одну штуку. Проте скоро сталася жахлива подія. Возняк потрапив у катастрофу, а тому був вимушений піти у незаплановану відпустку. Нові комп’ютери продавалися все гірше, в них було багато технічних несправностей.

      Щоб виправити ситуацію на посаду виконавчого директора був запрошений Джон Скаллі, який раніше працював у «ПепсіКо». В наступному 1984 році фірма відмовилася від сімейства комп'ютерів «Apple» і замінила їх лінійкою комп'ютерів «Macintosh». Після цього компанія стала конкурентом для «IBM».  Проте між двома лідерами відбувся конфлікт, і Джобс пішов з посади Ради Директорів, проте довго не сумував і заснував нову компанію «NeXT».

 

 

      У 1989 знову стався прорив в техніці — випустили «Macintosh Portable». Вага 7,2 кг, екран 9,8 дюйма, процесор з частотою 16 МГц, а роздільна здатність 600х400 пікселів, купити ви його могли за 6500$. Однак, через рік з’явився кращий ноутбук «PowerBook», він важив аж на 5 кг менше, тобто приблизно так, як більш-менш сучасні ноути. Завдяки цій «іграшці» компанія заробила 1 мільярд доларів! Попри це, фірма була у боргах, прибутку практично не було.

      У 1998 році відбулося грандіозне повернення Стіва Джобса. Він зміг зробити її знову прибутковою. Починається випуск гаджетів, і першим стає «iMac G3», а вже через рік вийшов новий ПК, який має яскравий футуристичний дизайн.

 

 

      У 2001 руйнуються багато інтернет-компаній, тому Стів вирішує випускати аудіоплеєри, смартфони й планшети. У 2001 році на своїй презентації компанія представила аудіоплеєр « iPod Classic 1G». Маленький пристрій, який вміщує 1000 пісень не міг не викликати захоплення. Компанія відкриває магазин «I-Tunes» і мережу магазинів «Apple Store».

      У 2007 сталася знакова подія… Випущений перший телефон «iPhone 2G», і хоча багато хто критикував його, казав, що це провал, пристрій виявився дуже успішним на ринку. Пан Джобс тоді сказав: «Ми заново винайшли телефон». У 2010 році випускається перший «iPаd».

 

 

      Через рік геніальний винахідник і менеджер помер. Проте його компанія продовжила жити далі. Генеральним директором після Стіва, і за сумісництвом його ідейним продовжувачем став Тім Кук, який до сьогодні є лідером корпорації.

      Айфони з кожним роком модернізувалися, продажі зростали, у кожному фільми та серіалі використовували техніку «Епл». З 2014 року «Apple» також просуває свою власну лінійку розумних годинників під назвою «Apple Watch», і в цілому позиціює їх як персональні гаджети для здоров'я: в них є вимірювач пульсу, датчик ЕКГ тощо, така собі мініполіклініка.

 

 

      Корпорація почала випускати клавіатури, мишки, колонки, роутери, різне програмне забезпечення. Наприклад, «Apple HomeKit» — програмна оболонка для управління розумним будинком через розумні датчики й пристрої за допомогою самих пристроїв компанії «Apple». На цей час така система набуває все більшої популярності та визнання в суспільстві.

 

Бажаю всім такого успіху, якого досяг Стів Джобс і його корпорація!
Максим Мороз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Популярні статті

Читати далі