Чи можливо в Україні започаткувати багатомільярдний стартап звичайному програмісту? Про це та інше у нашій статті.
Нещодавно я натрапив на відео у якому розповідалося про історію створення славнозвісного Google. Пара студентів заснували компанію у гаражі, а вже зараз вона є однією з найбільших та найуспішніших корпорацій у світі. І таких «історій успіху» ціла купа: Facebook, Microsoft, Apple тощо. Це все західні проєкти, які оцінюються у багато мільярдів доларів. І мені стало цікаво, а чи є в Україні подібні успішні компанії? Тож я вирішив «погуглити», щоб детально розібратися у цьому питанні. Ось, що мені здалося цікавим.
GitLab
Перший український стартап, який мене приємно здивував, — це GitLab. Він розроблений, щоб допомогти командам розробників керувати всім життєвим циклом розробки програмного забезпечення, від планування та кодування до тестування та розгортання коду. Компанія була створена звичайним програмістом з Харкова, Дмитром Запорожцем ще у 2011 році, за цей час оцінювальна вартість стартапу вже перевищила 6 мільярдів доларів. Отже, успіх Дмитра є чудовим прикладом і мотивацією для кожного розробника продовжувати свій шлях та добиватися найамбітніших цілей.
Grammarly
Це просто musthave для кожного, хто хоче покращити навички письма англійською мовою, засновники з України — Олексій Шевченко, Максим Литвин та Дмитро Лідер. Ця програма допомагає користувачам підвищити якість письмового спілкування, пропонуючи рекомендації щодо правильності граматики, чіткості, словникового запасу та тону повідомлення. Особисто я користуюся цим сервісом вже два роки й був дуже здивований коли дізнався, що цей стартап розробили у Києві. Компанію помітив американський інвестор, вклав у неї 200 мільйонів доларів і на сьогоднішній час Grammarly стала всесвітньовідомою платформою з сотнями співробітників в офісах Києва, Берліна, Сан-Франциско та Нью-Йорка.
AjaxSystems
AjaxSystems — технологічна компанія, яка спеціалізується на розробці систем безпеки для житлових і комерційних об’єктів, засновник Олександр Конотопський з Києва. Однією з головних переваг продукції цієї компанії є те, що її легко встановити. Система повністю бездротова, а це означає, що нема потреби в прокладанні складної проводки. Це робить процес встановлення швидким і легким, і це може зробити як професійний монтажник, так і звичайний домовласник. Саме простота встановлення обладнання і підкорила користувачів у всьому світі. За даними самої компанії, під захистом їхніх технологій вже знаходиться півтора мільйона людей, а вартість компанії перевищує 500 мільйонів доларів.
Restream
Чудова українська альтернатива Twitch для геймерів та просто любителів прямих ефірів. Resteram почала своє існування як невеличкий вінницький стартап, засновник Олександр Худа, і доросла до величезного стримінгового сервісу з більш ніж двома мільйонами активних користувачів з 90 країн по всьому світу. Серед користувачів платформи є: Linkedin, Microsoft, Mailchimp, Dyson, телеканал Discovery, британська студія Boiler Room, і навіть чинний президент США – Джо Байден. оцінювальна вартість компанії становить 250 мільйонів доларів.
MacPaw
Хоч я сам і не користуюся «яблучними» гаджетами, але я переконаний, що для більшості любителів продукції Apple ця компанія може стати незамінним помічником. Організація MacPaw була заснована ще у 2008 році звичайним студентом Київського політехнічного інституту, Олександром Косованом. Ця компанія займається розробкою додатків під продукцію Apple. Найпопулярнішим з них є застосунок CleanMyMac, що станом на сьогодні має кілька десятків мільйонів завантажень, та тисячі гарних відгуків від задоволених користувачів.
До речі, «за підсумками 2022 року українські стартапи отримали $6 млрд доходу». Цікава новина, чи не так? Про це повідомив Google у рамках програми Фонд підтримки Google для стартапів в Україні, який профінансував та надав підтримку 58 стартапам. Тож, щоб створити свій стартап, який розбурхає увесь світ своїм успіхом, треба поставити ціль та впевнено іти до мети.
Успіхів!
Георгій Доцюк