Чи знаєте Ви, що у ХНУРЕ почали відкривати таємниці космосу ще в минулому столітті? Про перший радар в Україні та світі, який дозволив спостерігати дрібні та неяскраві космічні тіла читайте у нашій статті. 

 

Прорив у радіотехніці, підкорення суперрезультатів

      Перша метеорна радіолокаційна система «МАРС» почала шлях у світі науки ще в 50-х роках минулого століття. Це був революційний крок у розвитку радіотехніки, адже радар дозволяв спостерігати за метеорами 24/7, за будь-якої погоди.

 

 

      Відмінністю системи «МАРС» полягала у тому, що вона була дуже чутливою до спостереження слабких за яскравістю та маленьких за вагою метеорів. За 70-ті роки було зареєстровано близько 250 орбіт дрібних метеорних тіл та 5160 метеорних потоків та асоціацій. Електронна база даних досить довго входила до трійки найбільших у всьому світі!

 

Лідерство у світі науки

      У другій половині ХХ століття «МАРС» став справжньою зіркою у світі науки! Крім того, що він вважався найчутливішою метеорною радіолокаційною системою у світі — спостереження були визнані одними з найкращих на Генеральній асамблеї Міжнародного астрономічного союзу. У 2004 році метеорний радіотехнічний комплекс ХНУРЕ під назвою «Багатофункціональний геофізичний комплекс для досліджень атмосфери та припливу метеорної речовини» було внесено до переліку об'єктів, які є національним надбанням України.

 

Світові аналоги

      У світі існує багато радіолокаційних систем, подібних до «МАРС», кожна з яких має свої відмінності.

AMOR — Advanced Meteor Orbit Radar (Нова Зеландія, Крайстчерч).
      З точки зору чутливості вона визнана світовим лідером на сьогодні, але до проведення експериментальних досліджень на AMOR є багато питань, оскільки самі експериментатори згодом переглядали отримані ними первинні дані. На сьогодні система вже не є дієвою.

CMOR — Canadian Meteor Orbit Radar (Канада, Тавісток, Онтаріо)

      Нині найпродуктивніша й активно чинна радіолокаційна система з більш ніж 3000 000 зареєстрованими орбітами.

 

MAARSY — Middle Atmospher eAlomar Radar System (Норвегія)

      Новий сучасний багатофункціональний радар, в якого інтерферометричні можливості дозволяють з найвищою високою точністю визначати траєкторії та швидкості метеорів.

 

 

SAAMER — Southern Argentina Agile Meteor Radar (Аргентина)

      Завдяки унікальному географічному розташуванню SAAMER стало можливо порівнювати результати з вимірюваннями CMOR, що знаходиться на одному материку, але в іншій півкулі Землі, роблячи це ще надцікавим для наукових відкриттів.

 

Метеорна база спостереження під Харковом

      Ця база стала відомою на міжнародній арені як метеорний центр по радіолокаційному дослідженню метеорів у Харкові. А отримані результати стояли на першому місці серед світових досягнень. В останній раз регулярні вимірювання проводилися в середині 90-х рр.

 

Новітня історія системи «МАРС»

      До повномасштабної війни завідувач науково-дослідної лабораторії радіоастрономії імені Б.Л. Кащеєва, Світлана Володимирівна Коломієць, провела велику роботу з канадським вченим Вейном Хокінгом, щодо відновлення та удосконалення чинної метеорної радіолокаційної системи. Нині аспіранти та студенти відділу активно занурені в теоретичний аналіз отриманих даних за допомогою «МАРС». Вони постійно вдосконалюють методи обробки метеорних даних, розробляють програми на сучасних мовах програмування для більш точного аналізу та регулярно представляють свої результати на міжнародних конференціях в Україні та за кордоном.

      Дуже важливо, пам’ятати про такі наукові надбання університету світового рівня та підтримувати зв’язок з минулим. Кожен знаковий момент минулого це ключ до розкриття нових істин. Тож, запрошуємо усіх, хто бажає більше дізнатись про таємничий світ астрономії та долучитись до нашої наукової спільноти.

 

Ірина Кириченко

Популярні статті

Читати далі