«1 листопада Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив про запуск пілотного проєкту з впровадження 5G-зв’язку в трьох містах України» пише інтернет-видання «Українська правда».
Чи означає це, що ми на порозі технологічного прориву?
 

 

Як 5G може реально покращити життя

      5G відкриває цілковито новий рівень можливостей, перш за все, для бізнесу — медицина, розумні міста, автоматизація промисловості, автономний транспорт. А щодо нас, звичайних користувачів?

 

 

      Уявіть, що завантажити фільм у HD-якості займе кілька секунд, а онлайн-ігри перестануть гальмувати, навіть якщо ви в дорозі. Зі швидкістю передачі даних до 10 Гбіт/с, 5G в десять разів випереджає 4G, забезпечуючи не лише блискавичне завантаження, а й стабільну роботу за великого навантаження. 

      Мережі 5G підтримують більшу щільність підключень. На відміну від 4G, яка може обслуговувати близько 100 тисяч пристроїв на квадратний кілометр, 5G дозволяє приєднати до 1 мільйона пристроїв на тій самій площі. Відкриваються нові можливості у смартмістах, де мільйони сенсорів, камер та інших пристроїв при наявності стабільного зв’язку забезпечать наш комфорт і безпеку.

 

Міфи та реальність про 5G

      Звичайно, будь-яка нова технологія не обходиться без міфів. Про 5G іноді кажуть, що воно може негативно впливати на здоров'я чи навіть викликати безсоння або головний біль. Дехто навіть вважає, що воно якось пов’язане з поширенням вірусів! Але ці побоювання – лише плід страху перед новим.

      Наукові дослідження та ВООЗ неодноразово підтверджували, що  «випромінювання 5G безпечне для людини, коли воно відповідає міжнародним стандартам». Насправді частота сигналу 5G подібна до частот Wi-Fi або звичайного радіо, якими ми користуємося вже давно.

 

Чому складно впроваджувати 5G?

      Запуск 5G в Україні стикається з багатьма технічними й фінансовими викликами. На відміну від великих веж, які використовує 4G, для 5G потрібно ставити безліч невеликих базових станцій ледь не на кожному перехресті. Це пов'язано з високочастотним діапазоном 5G, який має малий радіус дії.

 

 

      Така густота покриття потребує чималих інвестицій і часу, щоб облаштувати мережу. Кожна така станція має постійно бути підключеною до енергоживлення, що ускладнює завдання з огляду на часті відключення електроенергії. Навіть якщо встановити резервні джерела живлення, цього може бути недостатньо, оскільки 5G потребує набагато більше енергії через високу потужність сигналу.

 

Вплив війни на розвиток 5G в Україні

      Війна створює серйозні перешкоди на шляху до впровадження 5G. Наприклад, частоти, які використовує 5G (діапазони 3,5 ГГц і вище), вже залучений для військових потреб, зокрема для систем ППО. Це створює ризик, що робота базових станцій 5G може викликати інтерференцію, тобто перешкоди, для цих систем. Тому це вимагає серйозного тестування на сумісність і адаптації мережевих рішень, щоб уникнути конфліктів із критичними військовими системами.

 

 

Чого чекати від 5G в Україні

      Попри всі виклики, Україна впевнено рухається до впровадження цієї технології. Тестові запуски між Києвом та Івано-Франківськом підтвердили, що технологія може працювати в наших умовах. Це вселяє оптимізм, що в майбутньому ми зможемо очікувати стабільний інтернет в кожному куточку України. Тож поки повномасштабне впровадження 5G залишається питанням часу, ми вже бачимо перші кроки на цьому шляху.

 

 

Артем Гребенюк

 

 

 

Популярні статті

Читати далі