Кінець 2021 року ознаменувався неймовірним успіхом нового фільму Marvel «Людина-Павук: Немає шляху додому». Всього за кілька днів показу в кінотеатрах він зібрав величезний дохід, а ще за кілька тижнів завоював статус феномену сучасного кіно. Однак велика популярність зовсім не завжди означає якісний продукт, і в цій статті ми намагаємося розібратися, як і чому нова Людина-Павук запал у серця глядачів.
Ефект кіно
Пропоную зайти з кінця — як сприймається фільм після перегляду? Ідучи на цю картину, я не очікувала абсолютно нічого — трейлер свого часу мене сильно розчарував, і тому я занизила свої очікування до мінімуму. Бувши часто носієм непопулярної думки, я скажу, що фільм здався мені... далеко не шедевром. Достойний він перегляду — так, цілком. Але варто пам'ятати, що в цьому фільмі ви не знайдете ні логіки, ні цікавих ідей — це звичайне розважальне кіно, яке потрібно дивитися не думаючи головою.
Найбільший провал фільму...
... це сюжет. Хоч би які дифірамби не співали цій картині, сюжет у ній дуже слабкий. Сама ідея того, що світ дізнався про особистість Людини-Павука, досить цікава, особливо після подій, пов'язаних з Містеріо. Ми бачили неоднозначну реалізацію цієї арки у фільмах про Залізну Людину. Попри сумбурність розповіді в «Немає шляху додому», наслідки подібного розкриття особистості для Пітера працюють краще — вони більш реалістичні та драматичні.
Все ламається, коли Пітера та його друзів не приймають до університету через події з Містеріо. Пітер Паркер — хлопець, який рятував світ пліч-о-пліч з героями всієї планети та космосу, і здатний, як показали далі, «вилікувати від зла» запеклих злочинців. І «він не подумав» зателефонувати до університету та з'ясувати, чому вони порушують його права? Чому вирішили спиратися в цій справі на соціальний скандал, який не має жодного відношення до вступу до ВНЗ? На скандал, у якому Пітера численні суди визнали невинним? Він не подумав залучити до цієї справи адвокатів, які працювали над зняттям звинувачень його руйнувань у Лондоні. Він не поговорив із куратором абітурієнтів. Він не зробив «нічого», щоб упоратися з проблемою, хоча завдяки досвіду інших фільмів за його участю — а це все одна лінія часу — він «не міг» не підійти до рішення розумно. Головний конфлікт Пітера та фінал не працюють, тому що причиною всього, що відбувається у фільмі, є факт дурості головного героя. Його підносить глядачеві як «геніальну» людину, що пройшла пекло та лихоліття, і подорослішала раніше часу завдяки своїм пригодам у попередніх фільмах стрічки Marvel. Щобільше, фінал, який мав викликати у глядача жалість до Пітера, представляє Паркера егоїстом, який не задовольняє бажання своїх друзів. Він спирається не на «їхні» прохання наприкінці, але на «свої» переконання — «він» вирішує за «них», ігноруючи «їх» вибір. І фільм це подає як доросле рішення, коли насправді воно виглядає лише ще однією спробою змусити глядача «жаліти» Пітера. Все це разом видає дуже слабке опрацювання сюжету та головного персонажа.
Найбільший успіх фільму...
... це акторський склад. Не важливо, дивитеся ви фільм із багажем інших картин Marvel або як окреме кіно, вас підкупить гра акторів. Протягом усього фільму я вірила їм усім – і героям, і злодіям – мене «купили» романтичні та дружні взаємодії персонажів, тому що актори змусили їх виглядати природними та реалістичними. За це фільму можна давати золото.
Також дуже вчасно та чітко студія зіграла на ідеї Спайдерверса, який досяг піку своєї популярності під час прем'єри анімаційного фільму «Людина-Павук: Навколо Всесвіту». Люди, швидше, йшли на цю картину саме через бажання побачити попередніх акторів Людини-Павука, таких як Тобі Магуайр та Ендрю Гарфілд, які взаємодіють із чинною Людиною-Павуком Тома Холланда. І вони це здобули. Всупереч зім'яттю оповіді, сцени з трьома втіленнями Людини-Павука чіпляють своєю ностальгією.
За підсумком, Людина-Павук 2021 — це ідеальний кінокомікс, що чіпляє своїми акторами, операторською та графічною роботою, і тільки в цьому понятті його можна вважати феноменом.
Олександра Іванова