Чи знаєте Ви, що слабкі соціальні зв'язки так само небезпечні для здоров'я, як куріння 15 цигарок на день? У чому секрет дружби? Чому вона життєво потрібна? 

 

Цікаві факти досліджень

      У цьому немає сумнівів, всім потрібні друзі. Зараз, коли з багатьма з них побачитися немає можливості, а деякі живуть у різних містах, країнах, і навіть континентах, друзі важливіші, ніж будь-коли.

      Можливо, саме цей факт спричинив нещодавній сплеск досліджень у галузі дружби. До 1980-х років більшість досліджень відносин між людьми були зосереджені навколо романтичного та сексуального. Нещодавно з'ясувалося, що крім очевидних переваг товариства, емоційної підтримки та практичної допомоги, дружба має ще маловідомі «функції», й вони корисні й навіть життєво необхідні для нашого здоров'я. 

  • У ході аналізу 148 досліджень 2010 року за участю понад 308 000 осіб, психологи з Університету Бригама Янга, США, виявили, що люди з добрими соціальними зв'язками, як правило, живуть довше. Вони дійшли висновку, що слабкі соціальні зв'язки так само небезпечні для здоров'я, як куріння 15 цигарок на день.
  • Самотність пов'язують із депресією та підвищенням артеріального тиску.
    Професор Сюзанн Деггес-Уайт, яка написала кілька книг на цю тему, звеличує численні переваги друзів.  «Друзі підвищують нашу самооцінку і надають сенсу нашому життю. Вони змушують нас відчувати своє значення. Знання про те, що у нас є добрі друзі, люди, які розуміють нас, покращує життя», – каже вона.
  • Фактично, сама присутність друга може зробити проблеми менш лячними.
    Це стало очевидним у дослідженні, в якому учасників попросили стати перед пагорбом, поодинці або поряд з другом. А потім оцінити в якому випадку він здається більш крутим. Ті, хто мав поряд друга, думали, що горб менш крутий, ніж ті, хто стояв один.

  

 

  • Не дивно, що дружба має різні функції на різних етапах життя. У підлітковому віці та на початку дорослого життя ми формуємо свою ідентичність, щоб використовувати своїх друзів як дзеркала. Однак з часом, як ми стаємо старшими, ми відчуваємо себе комфортніше у власній шкурі, тому нам не потрібні такі самі друзі, як ми. Нам подобається мати друзів різного віку, з різними смаками, інтересами та поглядами.
  • Переходи на різних етапах життя, такі як вступ або закінчення університету, переїзд на нову роботу, народження дітей та вихід на пенсію також викликають зміни в дружбі.

 

Хто поряд із вами?

      За словами професора Деггес-Уайта, існує два основних типи дружби: дружба, заснована на спільних цінностях, і «зручні друзі» - ті, кого ви можете часто бачити, наприклад, біля шкільних воріт, але з якими у вас не обов'язково є дружні стосунки чи багато спільного.

 

 

 

Які дружні стосунки продовжуються?

  • Дружба, що підтримується, ґрунтується на загальних основних цінностях.
    Це можуть бути старі друзі, з якими ми маємо сильну емоційну історію. Ми не обов'язково бачимо їх дуже часто, але ми ніколи не перестаємо думати про них як наших друзів.
  • Крім подібних цінностей, для того, щоб дружба тривала, потрібно кілька факторів. Нам потрібне порозуміння, довіра, а не заздрість чи ревнощі.
  • Справжні друзі підтримають вас у лихоліття і будуть щиро щасливі, коли все буде добре.
  • Справжні друзі приймають ваші недоліки та не підривають вашої значущості. Якщо ви завжди почуваєтеся пригніченим або емоційно спустошеним після зустрічі з певною людиною, це може бути ознакою того, що це здорова дружба.

 

      У житті кожної людини є «зручні» чи «найкращі» друзі, з якими пов'язані багато життєвих історій. І неважливо, заводити нових друзів чи підтримувати спілкування зі старими — дружба здатна дарувати нові емоції.

Цінуйте дружбу! 

Олександр Настенко

 

Популярні статті

Читати далі