Холерик, сангвінік, меланхолік, флегматик — якісь дуже знайомі слова, але що вони позначають, не кожен може згадати. Це все позначення різних типів темпераменту, тобто основи поведінки. То навіщо нам потрібно знати та вміти визначати ці типи? Що зміниться від цього?
Відповідь дуже проста. Вміння знаходити спільну мову з різними людьми — це основа будь-якого спілкування, адже не завжди нам вдається домовитися про щось (укласти угоду), підтримувати розмову та отримувати бажане від різних людей. Саме знання про темпераменти допомагають підібрати цей ключик при спілкуванні.
Що таке «темперамент» з наукової точки зору?
За визначенням, темперамент — це «чітка характеристика особистості, що визначає її активність протягом життя і пов'язана з типом вищої нервової діяльності».
Темперамент дуже часто плутають із характером, але це різні поняття. Темперамент закладається у нас ще до народження на відміну від характеру, що розвивається протягом життя.
Темперамент не змінюється згодом, як здається. Важливо зауважити, що в сучасному світі практично не залишилося людей з чистими типами. У кожній особистості закладено кілька типів, а іноді можуть простежуватися всі просто з різним ступенем прояву.
У своїх навчаннях Гіппократ, який став засновником і класифікатором людей за темпераментами, обґрунтував свою теорію так: «Кожна людина має свій панівний «життєвий сік». У холериків домінує жовч (холе), яка дозволяє повною мірою контролювати емоції. Сангвініками управляє кров (сангуа), вона надає їм веселощів та енергії. Меланхоліки підвладні впливу «чорної жовчі» (мелен холі), яка вселяє їм страх, сум і самобичування. А флегматиками управляє лімфа (флегма), вона діє як заспокійлива».
Розберімо кожен тип докладніше.
Холерики
Цьому типу людей відповідають такі характеристики, як імпульсивність, запальність, легка подразливість, динамічність та драйвовість. Холерики дуже часто обіймають високі та керівні посади. Вони активні, цілеспрямовані, впевнені у собі та ризикові. Цей тип орієнтований на розв'язання проблем та спілкування з людьми, але їх слабка сторона — підтримка взаємовідносин та надмірна агресія.
Сангвініки
Це оптимісти по життю, які йдуть з високо піднятою головою та променистою усмішкою. Сангвінік — це людина можливостей чи людина з перспективами. Спілкування з людьми — їхня головна фішка, а ще балакучість і бажання бути в центрі уваги. У всіх же є такий друг, який розповідає найсмішніші історії і його неможливо перебалакати? Так ось це сангвінік. Вони чутливі, емоційні, завжди спізнюються і мають підвищену інтуїцію.
Флегматики
Повільні, неквапливі, нечутливі, спокійні, вони стабільні у всьому — у навчанні, у роботі, у відносинах та уподобаннях. Вони справді добрі слухачі. Але вони не сильні у спілкуванні з іншими людьми. Флегматики незатишно почуваються у великих компаніях, і нові знайомства — завжди стрес, але серед своїх друзів вони почуваються впевнено. Вони надійні та вдумливі, «витати десь у хмарах» — це точно про них.
Меланхоліки
Це справжнісінькі аналітики. Вони завжди й за всіма спостерігають, роблячи висновки та запам'ятовуючи. Меланхоліки за своєю сутністю реалісти з великим ступенем песимізму. Сумні, замкнуті у собі, більш уразливі, надмірно вразливі. Найголовніший недолік — невміння і страх спілкування з людьми, меланхолікам складно дається цей аспект повсякденного життя, через що вони часто страждають. Меланхоліки завжди впираються у факти та логіку, адже для них такі поняття як інтуїція, випадок та випадковість — незбагненна нісенітниця.
Ключові моменти в спілкуванні
Вміючи визначити темперамент людини, з якою, наприклад, вам належить домовлятися чи укладати угоду, дає великі переваги. Адже для кожного типу (точніше для домінантного типу серед інших у темпераменті особистості) існують свої ключові моменти у спілкуванні.
Для холериків
Наприклад, холерики терпіти що неспроможні заглиблюватися у деталі, їм найважливіше — це результат ваших чи його дій. Ще вони дуже люблять все робити поспіхом, і саме тому часто зриваються на тих, хто робить все повільно, або навіть у нормальному темпі.
Для сангвініків
Сангвініки люблять базікати, і це як позитивна межа, так і негативна. А ще з них виходять жахливі слухачі, тому головною порадою буде — по можливості опускати всі деталі та доносити до їхнього розуму головну інформацію, бажано кілька разів поспіль. Сангвініки ніколи нічого не починають вчасно, тому, якщо ви хочете вчасно отримати від них зворотний зв'язок, потрібно про себе частіше нагадувати.
Для флегматиків
Для флегматиків характерно турбуватися про все, що може статися. Їх складно витягнути на вулицю навіть на прогулянку, адже бути вдома під ковдрою їм комфортніші, що вже казати про поїздки та подорожі. Ініціативність — це точно не про них. Ви можете сміливо взяти частину планування їх повсякденної та домашньої роботи, і говорити їм, що необхідно зробити.
Для меланхоліків
Меланхоліки дуже відповідально ставляться до всього. І якщо ви хочете справити на них враження, то потрібно постаратися й опрацювати детальний план дій — кілька графіків, кілька таблиць і хоча б один запасний план. Фантазувати та загадувати щось на майбутнє звучить для них як абсурд, тому при розмові найкраще спиратися на факти.
Насправді це лише кілька рекомендацій. Тема психології спілкування з людьми дуже велика, але дуже цікава. Адже знаходити точки дотику навіть із тими, кого ми не можемо зрозуміти — це ж практично суперздатність, яку може опанувати кожен.
Ганна Соболь