Ми часто приймаємо рішення керуючись емоціями: власними або чужими. У цій статті обговоримо емоції та їхній вплив на наш розвиток.
Як емоції впливають на прийняття рішень?
Емоції — це сильні почуття, переживання людини, що визначаються обставинами, настроєм або стосунками з іншими.
Зв’язок між тілом та психікою очевидний: доведено, якщо людина регулярно відчуває стрес, то збільшується ймовірність отримати серцево-судинні захворювання.
Чи помічали ви, що емоції нами керують?
Якщо ми в доброму дусі, то на радощах можемо поставити собі ціль: схуднути на декілька кілограмів. Але коли емоції згасають — то забуваємо про це.
Звичайно, важливо навчитися жити та приймати рішення керуючись не емоціями, а раціональним мисленням, хоча, правду кажучи, це складно. Наприклад, якщо бачимо, як наш партнер сумує, ми намагаємося дізнатися причину, якось заспокоїти.
Проте емоції можна використати на користь собі.
Ми всі іноді хотіли більше сили волі. Якби в нас було більше самоконтролю, витримки чи здатності відкладати задоволення, ми були б більш наполегливими у досягненні наших цілей. Тобто, коли в нас стоїть вибір: піти погуляти з друзями чи виконати робоче завдання, то керуючись бажанням отримати позитивні емоції зараз, ми нехтуємо можливістю отримати винагороду в майбутньому.
Але чи є емоції, які не заважають, а допомагають в повсякденному житті досягати цілей?
Вдячність, співчуття й гордість?
Професор психології Девід Дестено виділяє 3 емоції, які допоможуть прокачати силу волі та приймати правильні рішення. Вдячність, співчуття й гордість — складові нашого успіху, на думку експерта.
Вдячність
Вдячність допомагає ліпше контролювати себе: якщо людина кожного дня відчуває цю емоцію, то врешті решт має краще терпіння, вона готова «почекати» кращої винагороди.
Також, відчуття вдячності комусь за певну послугу, може спонукати людей на неоплачувану допомогу іншим.
Як ми можете збільшити свою подяку?
Можна вести щоденник подяки, де записувати та розмірковувати про кілька речей, за які ми вдячні. Достатньо двох або трьох разів на тиждень, і корисно подумати про дрібніші, частіші речі, такі як скромна допомога друга або колеги.
Співчуття
У той час як подяка походить з усвідомлення того, що інші запропонували нам щось цінне, співчуття (або альтруїзм) — це турбота про інших, не отримуючи переваг.
Співчуття до самого себе в майбутньому робить наш вибір раціональнішим, тим, який через певний час принесе більше користі. Жалість до себе призводить до більшої наполегливості, коли людям доводиться розв'язувати проблеми, робити моральний вибір та стикатися з особистими слабкостями, порівняно з просто почуттям високої самооцінки.
Гордість
Природна реакція на успішне досягнення наших цілей та визнання іншими за наші здібності — це гордість. Коли вона справжня, то вона сигналізує іншим, що ми здатна і надійна людина, і саме так вона розвивається, насамперед — як спосіб підвищити наш статус у групі.
Люди з більшою справжньою гордістю, як правило, досягають своїх цілей і мають вищий самоконтроль. Але гордість може мати й зворотний бік: вона може призвести до зарозумілості, якщо вона набуває фальшивої форми.
Як зменшити вплив емоцій на життя
З іншого боку, емоції можуть гальмувати наш розвиток, погано впливаючи на бажання покращуватися. Перший крок до позбавлення від шкідливого впливу емоцій — признати цей вплив. Так ми можемо планувати свої дії, завчасно шукаючи розв'язання проблем.
Наприклад, якщо постійно курите сигарети, коли відчуваєте тривогу або п'єте каву під час стресу. Заздалегідь, як замінник, можна покласти пакет жувальної гумки або мішечок з арахісом до кишені.
Далі слід подумати: «Як я можу використовувати цю емоцію, щоб мотивувати себе?»
Так стрес, тривога і страх, хоч і є негативними емоціями, можуть додати нам мотивації та допомогти перетворити наміри на реальні дії.
Відомо, що біль — «неприємне сенсорне та емоційне переживання» може з’явитися в наслідок негативних емоцій. Тому чим більше турбує біль, що ниє у спині, тим більша ймовірність, що ми будемо займатися спортом, щоб його позбутися.
Отже, емоції — невіддільна частина нашого життя, тому варто навчитися правильно ними управляти, оскільки вони можуть як допомогти у досягненні цілі, так і навпаки.
Максим Мороз