Що таке EQ? Як він стане в пригоді під час побудови здорових стосунків між людьми, і не лише на роботі, а й в сім’ї, в компанії друзів чи просто з незнайомцями?
Зараз все більше звертається уваги на софт-скіли та їх розвиток. І дійсно, оскільки ми всі так чи інакше працюємо і вчимося з людьми, нам необхідно вміти з ними ефективно комунікувати.
Що таке емоційний інтелект?
Це вміння дати раду як своїм, так і чужим почуттям: точно зрозуміти, оцінити й виразити їх, а також розвинути стосунки з людьми, які нас оточують. Тобто вміти знаходити спільну мову з іншими людьми та вміти контролювати свої емоції.
Часто це поняття скорочено позначають як EQ (emotiona lquotient, кількісна оцінка рівня емоційного інтелекту), не плутати з IQ (Intelligence quotient, кількісна оцінка рівня інтелекту людини).
І сьогодні людину розглядають не як раціональну істоту, а як емоційну: майже кожне її рішення відбувається під впливом емоцій, почуттів.
Моделі емоційного інтелекту
Є багато поглядів на те, що входить в систему емоційного інтелекту.
Наприклад, за моделлю EQ Люсіна це:
- Усвідомлювати й керувати власними емоціями;
- Усвідомлювати та впливати на емоції інших;
- Будувати ефективні стосунки.
А от Бар-Он сформулював такі складові емоційного інтелекту:
- Саморозуміння (усвідомлення власних емоцій, впевненість у собі, самоповага, самоактуалізація);
- Комунікативний потенціал (емпатія, соціальна відповідальність);
- Адаптаційні (гнучкі) здібності (вміння розв’язувати проблеми, долати труднощі, емоційна гнучкість);
- Антистресовий потенціал (стійкість до стресів, самоконтроль);
- Оптимістичність.
Як бачимо, ці моделі мають багато спільного, наприклад поняття про саморозуміння (самосвідомість), що є основою емоційного інтелекту. Ось чому люди з високим рівнем самосвідомості перебувають у гармонії зі своїми почуттями, що дозволяє їм ефективно керувати емоціями та робити свідомий вибір у різних ситуаціях.
Що таке емпатія?
Типове визначення емпатії — здатність розуміти й розділяти емоції інших людей.
Трохи схоже на визначення емоційного інтелекту, то ж яка різниця?
Емпатія — це частина емоційного інтелекту, який своєю чергою є сукупністю навичок.
Тобто, кажучи простими словами, коли ми маємо високий рівень емпатії, ми можемо поставити себе на місце іншої людини та побачити світ з її боку.
А емоційний інтелект допомагає використати цю здібність в певних цілях.
Емпатія відграє важливу роль у соціальному розвитку суспільства. Ми зараз живемо в складних умовах, і часто читаємо погані новини. Ми по-справжньому співчуваємо людям, хочемо їм допомогти просто так. Прикладом такого є донати на різні збори (лікування поранених, евакуація з небезпечних територій, амуніція для ЗСУ), так і волонтерство, в тому числі на небезпечних територіях.
Як прокачати емоційний інтелект?
- Слідкуйте та спостерігайте за власними емоціями
Спробуйте якийсь час цілеспрямовано звертати на них увагу.
Відчуваєте здивування, — зупиніться на секунду і скажіть про себе: «Я зараз дивуюся», злитеся, — помітьте цю злість, так з усіма емоціями.
Так ми здійснюємо процес розуміння емоцій.
- Не бійтеся емоцій.
Так, емоції треба регулювати, але не можна забороняти їх зовсім для себе. Часто це відбувається через суспільні стереотипи, проте розумна нонконформна людина знає, що поганих емоцій не буває.
Головне — звертайте увагу на те, що спричинило емоції: у відповідь на які слова чи дії ви відчули це. Це дає змогу керувати своїми емоціями, здійснювати самоконтроль.
- Розвивайте соціальні навички
Це може включати пошук можливостей для соціальної взаємодії: приєднання до груп чи клубів зі спільними інтересами.
Розвиток емпатії з залученням до волонтерської чи громадської роботи.
Таким чином отримуємо практику ефективної комунікації.
- Просіть відгуки
Можливо, ви не чітко виражаєте емоції, тому ви можете спитати про це у близьких. Попросіть співрозмовника зробити невеличку паузу в розмові та поділитися враженнями: які емоції він щойно побачив із вашого боку.
Ця практика допоможе знаходити спільну мову з іншими людьми.
- Питайте про емоції
Аналогічно до попереднього: якщо ви не впевнені, чи правильно вловили почуття, то задайте прямо питання. Дайте людині шанс пояснити свої емоції самій. Не треба в голові накручувати думки про те, що означає якийсь тілесний жест людини — не створюйте проблем там, де їх не має.
Розвиток самосвідомості, практика саморегуляції, емпатія до інших та відточування соціальних навичок – це шляхи до розкриття сили емоційного інтелекту.
Таким чином, розвиваючи та плекаючи емоційний інтелект, ми можемо орієнтуватися у стосунках, ефективно спілкуватися, приймати обґрунтовані рішення та підтримувати свій психічний добробут.
Емоційний інтелект — це не просто набір фундаментальних навичок, це радше спосіб життя.
Будьте емоційно здорові!
Максим Мороз