Криптовалюти — частина інтернету, без якої вже складно уявити інтернет. Однак простори хоч і великі відкривають криптовалюти, багато з цих шляхів ще не були пройдені, а ті хто пройшов іноді приховують свій досвід. У чому полягає мовчанка?
Коротко про гроші
Уявімо ситуацію: ви маєте грушу, але хочете з’їсти мандарин. Цей мандарин є у вашої сусідки, ви ж питаєте, чи хоче вона грушу на заміну її мандарин. Сусідка ж хоче трохи полуниць, які є у сусіда, але точно не грушу. Вам пощастило, тому що сусід хоче грушу, а полуниці йому вже набридли. Тому ви обміняєте грушу на полуниці, а полуниці на мандарин. Щоб не робити такий гак, легше обмінятися, наприклад, золотом з сусідкою, яка вже потім цим золотом придбає полуниці.
Іншими словами, це товарні гроші — гроші, вартість яких визначається сировиною, з якого вони виготовлені.
Це вже зручніше, але що якщо ви захочете придбати ціле підприємство? Доволі незручно буде нести велику кількість золота. В цьому випадку, довгий час використовували документ, який посвідчував статки вкладника. Таким чином, можна обміняти документ на підприємство, і вже з цим документом піти до банку, щоб вернути всі вкладення покупця.
Незручність обігу цих документів полягала у веденні рахунків цих документів, але цей шлях привів нас до банкнот, або ж фіатних грошей.
Фіатні гроші — гроші, вартість яких залежить лише від довіри до цих грошей. Як правило, гарантами фіатних грошей є держави, які забезпечують нормальне функціонування обігу цих грошей всередині своєї держави.
«Довіра до грошей» є доволі розмитим поняттям, тому наведу кілька ключових елементів:
- Стабільність уряду — можливість уряду забезпечити стабільне функціонування держави, належне виконання закону, запобігання або вирішення внутрішніх та зовнішніх конфліктів.
- Економічний потенціал — сприятливість умов до розвитку бізнесу як для громадян своєї країни, так і для іноземних інвесторів.
Різниця між фіатними грошима та криптовалютами
У повсякденному житті більшість із нас використовують саме фіатні гроші, звичайні, але з усім тим вже давно є місто й криптовалюті. Головна відмінність полягає в отриманні та функціонуванні криптовалют відносно звичних грошей.
Як приклад розглянемо біткоїн
Щоб отримати біткоїн (BTC), потрібно спочатку розгадати актуальну криптографічну задачу — сформувати новий блок, у якому записані останні непідтверджені транзакції, за що «майнер» отримає винагороду, біткоїном, і підтвердить транзакції.
- Тобто отримання грошей доволі відрізняється, бо зав’язане на записі та підтвердженні останніх транзакцій цією криптовалютою.
- Також біткоїн відрізняється обмеженою кількістю криптовалюти, на відміну від фіатних грошей, які є емісійними — тими, що випускаються за бажанням чи потреби гаранта.
В цій статті ми розглянули лише біткоїн, оскільки більшість криптовалют не подібні один одному. Наприклад етеріум (ETH) має необмежену кількість криптовалюти, а тезер (USDT) прив’язаний кількісно до курсу долара.
Переваги та недоліки фіатних грошей та криптовалют
Переваги:
- Фіатних грошей: перевіреність часом, гарант безпеки є держава.
- Криптовалют: децентралізованість, більша анонімність.
Недоліки:
- Фіатних грошей: контроль урядом та можливість конфіскації.
- Криптовалют: непередбачуваність та менша популярність.
Темна сторона криптовалют
Анонімність може бути як перевагою, так і недоліком. Багатьом неприємно було б знати, що хтось невідомий знає, коли, яку і кому вони зробили транзакцію, але саме вища анонімність допомагає злочинцям заплутати слід транзакцій.
Наприклад, на відомому сайті Silk Road, на якому продавалась купа незаконних речей, часто використовувався біткоїн. Використання Monero для відмивання грошей чи фінансування тероризму.
Ці проблеми виникають через новизну, через ще невідомі «підводні камені та непройдені шляхи». А мовчання полягає в тому, що хтозна насправді, скільки ще не розкритих злочинів існує у криптосвіті.
Що ж ми маємо?
Криптовалюти є цікавою концепцією, що відкриває економічний світ по-новому, але потребує також і подальшої легалізації та пошуку розв'язання різноманітних проблем.
Антон Білоножка