Дехто вважає, що аніме створюють лише для «діточок», щоб їх розважити. Але це зовсім не так. Чи задумувались Ви, як японське аніме репрезентує саму Японію?
Це було нещодавно, це було давно…
Аніме міцно засіло в повсякденному житті молодої, а інколи й не дуже, частини суспільства. Кожен бачив хоча б який-небудь японський мультик. Раніше вони часто показувалися на українських телеканалах, наприклад, на «QTV», причому з українською озвучкою. Наприклад, я дивився на згаданому каналі серіал «Наруто», і мені так подобався цей переклад.
А уявіть, які почуття були у тих, хто дивився ці аніме наприкінці 90-х–на початку 2000-х! Воно ж показувало зовсім інший світ, який до того не бачили молоді хлопці та дівчата. До того ж стиль анімації радикально відрізнявся як від американських мультиків, так і від радянських.
Проте довгий час дивитися аніме було зашкваром, і зазвичай його фанатами були доволі дивні молоді люди. Добре, що зараз аніме дивляться різні групи населення, проводяться певні заходи для анімешників, є магазини з відповідною тематикою тощо.
Про майбутнє, минуле, сьогодення Японії
Відомо, що національна культура дуже добре розповсюджується через фільми, у нас в голові формується певний образ цієї країни. Шкода, що наші можновладці цього не розуміли та не розуміють…Однак, саме завдяки аніме ми більше дізнавалися про Країну Вранішнього Сонця, без різниці яке це аніме було: чи то про майбутнє, чи про минуле, чи сьогодення.
Японські майстри мультиплікації завжди намагалися вставити рідні символи у свої роботи. До прикладу, в культовому аніме «Євангеліон» є сцена відпочинку в гарячих джерелах, що є частиною міського способу життя японців. Хоча цей тайтл й не є найкращим прикладом репрезентації Японії, проте він має глибокий філософський підтекст.
Традиції та культура
Найбільший внесок в наше знайомство з Японією, мабуть, зробив Хаяо Міядзакі. Кожне його творіння має безліч відсилань до культури цієї держави. Моє улюблене створене ним аніме «Віднесені привидами». Тут зображується традиційне вбрання, японський фольклор, японський сад, а також манери та етикет. Ці елементи створюють неймовірну атмосферу аутентичної казки, яка, здавалося б, прийшла з далекої нам держави, а водночас так зрозуміла і цікава.
Географічне розмаїття Японії
Дія аніме часто розгортається на тлі пейзажів, які чудово передають суть японських ландшафтів. Незалежно від того, чи це галасливі міські пейзажі Токіо, чи спокійні сільські райони, чи історичні місця, такі як Кіото, аніме надає яскраве зображення географічного розмаїття Японії. Через призму анімаційного оповідання глядачі знайомляться з тонкощами міського та сільського життя, сприяючи візуальному розумінню різноманітної топографії Японії.
Японська кухня
Куховарство займає центральне місце в багатьох аніме-серіалах, спокушаючи смакові рецептори глядачів апетитними зображеннями суші, рамену та інших традиційних страв. За допомогою аніме глядачі можуть дослідити майстерність японської кулінарної культури та зрозуміти важливість їжі у повсякденному житті. Зараз існують багато рецептів страв з популярних аніме. В аніме часто зображують персонажів, які діляться їжею, підкреслюючи соціальну та культурну значущість спільних обідів. В згаданому аніме «Віднесені привидами» їжа займає одне з центральних місць, на мою думку.
Про меми не забули?
Крім того, не варто забувати про меми. Існує багацько мемів, за основу яких взято момент або весь сюжет якогось аніме.
Ненав'язливе виховання почуттів
Насамкінець, аніме слугує крутецьким засобом, який не лише розважає, але й виховує аудиторію, розповідаючи про багату культурну мозаїку Японії.
Завдяки різноманітним сюжетам, яскравим візуальним ефектам та детальним образам персонажів, аніме відкриває двері для глядачів по всьому світу, щоб дослідити та оцінити багатогранність японського життя.
Як культурний міст, аніме продовжує сприяти формуванню глобальної спільноти, об'єднаної спільною любов'ю до унікального та чарівного світу, який воно відкриває.
Максим Мороз