Чи знали ви, що перший електричний трамвай винайшов полтавчанин? Саме так, українські науковці подарували світові чимало корисних винаходів і відкриттів: одні були популярні багато років тому, а деякі є частиною нашого сьогодення. В цій статті про найцікавіші з них. 

 

Гасова лампа

      Перша гасова лампа засвітилась у Львові у далекому 1853 році завдяки галицьким аптекарям Ігнатію Лукасевичу і Яну Зеху. Вони працювали над вивченням властивостей нафти й досягли великих успіхів у технології її очищування, зокрема змогли отримати з неї гас, який при згоранні не виділяв неприємного запаху і кіптяви. Гнотову металеву лампу винахідники замовили у місцевого майстра. Так львів’яни не лише на понад століття освітили вулиці й домівки в усьому світі, а й подарували людству пальне, яким ми користуємося донині.

 

 

Електричний трамвай

      Винахідником першого у світі трамвая на електричній тязі є Федір Піроцький, нащадок козацької старшини родом з Полтавщини. Впродовж багатьох років він намагався втілити в життя ідею «рушійної сили від пунктів виробництва до місць споживання». Винахідник зосередився на спробі передачі струму, який рухав би потяги, при тому він звернув увагу, що залізничні колії відмінно підходять як провідники. І врешті, після багатьох експериментів та років наполегливої праці, у 1880 винахід було опубліковано в міжнародному «Інженерному журналі». Вже за рік перший електротрамвай виробництва Siemens рушив у Берліні, а у 1892 новий вид транспорту закурсував Києвом.

 

 

Практична космонавтика

      Початок холодної війни — два гіганти, СРСР і США, ведуть боротьбу за ракетну першість. Вчений з Житомира — Сергій Корольов, звинувачений в антирадянській діяльності, був змушений працювати на тоталітарну систему: під її наглядом він досліджує реактивний рух, конструює літаки та ракети.

      Все ж у цих вкрай несприятливих обставинах під керівництвом нашого науковця стаються справді грандіозні історичні події — запуск першого штучного супутника Землі, перший політ космічного корабля з людиною на борту та перший вихід людини у відкритий космос. Безумовно, Корольов, один з тих, завдяки кому зараз без вигадок можна говорити про «космотуризм» і колонізацію Марса.

 

 

Гідроструменевий скальпель

      Ідея цього винаходу належить зовсім не медикам, як ви могли спершу подумати, рідинний скальпель — справа рук команди інженерів-авіаторів на чолі з Віктором Бочаровим, який народився у Мелітополі.
Спершу гідроструменеві технології впроваджувались для різання сталі та каменю, але показали не меншу ефективність і для хірургічних операцій. Тонкий струмінь води, який під великим тиском б’є зі скальпеля, схожого на бормашину, здатний різати живі тканини, не пошкоджуючи великих судин, що значно мінімізує крововтрати. Це дозволяє проводити операції на внутрішніх органах більш швидко і точно, а ще скорочує час реабілітації пацієнта.

 

 

Наручний глюкометр

      Удосконалений пристрій для вимірювання цукру в крові створив фізик із Закарпаття Петро Бобонич. Коли в його дружини виявили цукровий діабет, він вирішив сконструювати такий глюкометр, яким можна було б користуватись у будь-який момент часу. Цікаво, що винахід науковця здатний робити заміри навіть без крові — вся справа в інфрачервоному випромінюванні. Прилад Бобонича має значно нижчу собівартість, аніж закордонні аналоги, до того ж представлений у кількох різних зручних модифікаціях, серед яких наручний годинник, обручка і навіть приставка до мобільного телефона.

 

 

      Нашим вченим і винахідникам, дійсно, є чим пишатися. Тож невдовзі ми обов'язково розповімо і про інші українські наукові звершення. Обіцяємо, буде не менш цікаво!

 

Василина Яблонь

 

Популярні статті

Читати далі