Оскільки вислів «Просто не хвилюйся» майже не діє, то пропонуємо вам поради, як побороти напруження і тривожність напередодні та під час НМТ.
Відчувати легку тривожність перед іспитами — це нормально, особливо, якщо перед цим ви навчалися вдома онлайн. До того ж ситуація в країні ніяк не заспокоює стан підлітка. Проте як не дати тривозі перерости в страх і паралізувати свідомість? Сподіваюсь, що наступні поради допоможуть знайти відповідь на це питання.
- Вивчіть процедуру тестування
Програйте у голові цю процедуру.
Дізнайтеся наступне:
- чим можна користуватися під час іспиту,
- в якій формі він проходитиме,
- чи є приклади питань та завдань.
Невідомість лякає, особливо якщо це ваш перший іспит. Напередодні іспиту ви зможете впоратися із хвилюванням, коли знайдете відповідь на всі запитання по організації тестування.
Уявіть собі цей іспит:
- як ви заходите в аудиторію,
- як виглядає комп’ютер, за яким будете працювати,
- як ви будете клацати кнопки й тощо.
Так ви зрозумієте, що нічого страшного в цих діях немає, й отримаєте додаткову впевненість у собі.
- Відпочиньте напередодні
Надійний спосіб перестати хвилюватися перед іспитом — це виспатися та відпочити.
- Дії у день іспиту
- Не забудьте гарно поїсти зранку.
- Вранці перед тестуванням навряд чи ви вивчите щось нове. Можна лише проглянути проблемні моменти вже вивченого матеріалу.
- Під час тесту не забувайте робити паузи, щоб випити води та зробити будь-які вправи.
- Після тесту не завадить теж випити води, поїсти, пробігтися чи порухатися, щоб позбутися надлишків гормону стресу.
- Розрахуйте час
- Відведіть на кожну частину роботи певний час та стежте за таймінгом.
- Розпочніть з завдань, які ви знаєте як робити.
Не треба панікувати, якщо на щось не можете відповісти, можливо, потім відповідь сама вам спаде на думку. - Працюйте у своєму темпі.
Краще не все встигнути, ніж зробити частину роботи, що залишилася, неякісно. - В кінці НМТ не поспішайте і нічого не змінюйте поспіхом.
Фізичні вправи, які допоможуть
Психологи виділяють безліч дій, які допоможуть розслабитися під час стресової ситуації. Наприклад, метод «заземлення». Заземлення — це контакт не тільки із землею, а з будь-якою стійкою опорою. І це контакт із реальністю. Заземлення допомагає нам, як і з електричним струмом, відвести надмірне напруження. Ось, що рекомендують спеціалісти:
- Зручно сядьте на стілець, відчуйте ваше тіло.
- Можна стиснути якийсь предмет у руці (ручку, пляшку).
- Покладіть руки на коліна, або спертися на них.
- Слідкуйте, щоб ваше дихання було правильне. Видих має бути повільніший, ніж вдих. Вдихніть і на видиху опустіть плечі. Можна ще покласти руки на живіт, та відчути, як він рухається від подиху.
- Можна спробувати підтягнутися, наче бажаєте торкнутися стелі.
Дії під час сирени
НМТ в цьому році ускладнюється тим, що під час тесту може бути сирена. Це, звичайно, може вибити з колії. Міністерство освіти каже, що якщо тривога не буде довгою, то учасники повернуться до робочих місць та допишуть тест, в іншому випадку — тестування буде перенесено на додаткову сесію.
Повітряна тривога — це обставина, яка від нас не залежить, тому треба налаштувати себе на можливість такого сценарію розвитку подій та уявіть, як ви себе будете поводити. Пам’ятайте, ваша безпека найголовніше за все.
Після того, як ви прийдете з безпечного місця для продовження тестування — відчуйте опору сидіння, зробіть «клацання» руками чи постукайте ногами, випийте ковток води, стукніть по столу ручкою — так ви знову повертаєтеся до свого створеного безпечного середовища.
Отже, хвилювання перед важливими подіями — це норма. Але не треба, щоб тривога та страх керували вами. Якщо ви зрозумієте до чого варто бути готовим під час НМТ, то зможете зібратися та продемонструвати свій максимум знань.
Успіхів в НМТ!
Максим Мороз