Українська мова лунає звідусіль: у піснях, на вулицях, у новинах і соцмережах. Але як добре ти знаєш її насправді? Національний мультипредметний тест швидко покаже, де є прогалини. Тут тобі й складнопідрядні речення, і підступні наголоси, і безжальні коми. Що зробити, аби ці мовні «пастки» не стали на заваді? Візьми на озброєння наведені поради — і складай іспит на всі 200!
1. Не намагайся охопити все одразу
Чому всі говорять про планування? Бо щойно з’являється мотивація, ми кидаємося робити все й одразу. Але вже за кілька днів запал згасає, з’являється втома, хаос у голові та бажання ніколи більше не поринати у процес навчання. Знайомо? От щоб уникнути цього, розділи підготовку на етапи.
- Оціни свій стартовий рівень.
Пройди декілька тестів минулих років або пробне НМТ. Проаналізуй отримані результати та зверни увагу на теми, що викликали найбільше складнощів. - Склади розклад.
Наприклад, один тиждень присвяти синтаксису, наступний – орфографії. Маленькими кроками ти значно швидше досягнеш великої мети. - Регулярно повторюй пройдений матеріал.
Перечитуй правила, пояснюй тему другові, проходь тести повторно, або шукай нові.
Головне — системність. Краще щодня приділяти підготовці по 40 хвилин, ніж вчитися «уривками» і потім наздоганяти пропущене в авральному режимі.
2. Зроби практику власною суперсилою
Вивчення теорії — то добре, але без практики вона швидко забувається. Розв’язуй тестові завдання щодня, навіть якщо це буде лише 10-15 питань. Чим частіше ти тренуєшся, тим легше впораєшся з реальним тестом.
До речі, навіщо нудитися над сухими правилами, якщо можна:
- дивитися освітні відео на YouTube, де правила пояснюють на прикладах мемів або сучасних слів;
- слухати подкасти з української мови під час прогулянки;
- вести власний словничок цікавих або складних слів і додавати до них кумедні асоціації, щоб краще запам’ятати.
3. Використовуй круті ресурси для підготовки
Нині є багацько ресурсів для підготовки до НМТ з української мови. Ось кілька перевірених варіантів:
- iLearn — сайт, де можна створити супергероя і змагатися з іншими здобувачами освіти, заробляючи бали за виконання завдань.
- YouTube канал «ZNOUA» — відеоуроки, які покривають усі ключові теми з програми НМТ.
- ZNO Освіта — сайт з тестами попередніх років, де можна тренуватися на реальних завданнях.
- Prometheus — ідеально підходить для закріплення знань української мови та літератури.
- Відеоуроки Олександра Авраменка — серія вебінарів від відомого мовознавця, який просто і зрозуміло розбирає найважливіші аспекти української граматики.
Спробуй усі варіанти та обери те, що підходить саме тобі. Зроби процес навчання цікавим та комфортним, тоді він тобі подобатиметься.
4. Занурюйся глибше в мовне середовище
Мова живе в книгах, фільмах, музиці та розмовах. Використовуй це собі на користь:
- Дивись українські фільми та серіали.
Звертай увагу на лексику, наголоси й побудову речень. Повторюй репліки улюблених акторів. - Читай більше художньої літератури.
У творах українських авторів зустрічається багатий словниковий запас, який не завжди почуєш у повсякденному житті. - Слухай пісні українською мовою.
Вчи слова та аналізуй їх значення. Це і пам’ять розвиває, і робить підготовку менш рутинною.
Відтепер живи з девізом: чим більше української навколо, тим легше під час іспиту!
5. Вір у себе так сильно, як вірить у тебе ХНУРЕ
ХНУРЕ вже чекає на тебе! Тут ти точно знайдеш спеціальність, яка захопить твоє серце: від кібербезпеки до data science і вебдизайну. Як тільки переступиш поріг університету, навіть не помітиш, як станеш «на ти» з математикою, а програмування перетвориться з набору загадкових символів на потужний інструмент для реалізації найсміливіших ідей. Але то все потім.
Спочатку — НМТ. Хоча навіть тут наша альма матер подбала про тебе. ХНУРЕ пропонує підготовчі курси, де кожен етап підготовки підкріплений підтримкою та настановами професіоналів, щоб прокачати знання на максимум в короткі терміни й без стресу.
Ще додам трохи мотиваційних слів наостанок.
Пам’ятай, що помилятись — це нормально. 200-бальники теж помилялися, проте кожного разу вони вирішували спробувати знову. Не встигати за графіком — з усіма буває. Сьогодні ти щось не довчив, а завтра з натхненням вивчиш аж три теми.
Так, дійсно, НМТ — це справжній виклик, однак йому можна дати гідну відповідь. Тому ще раз перечитай поради, наведені у статті, і впевнено крокуй до поставленої мети, а ХНУРЕ підтримуватиме твої прагнення до нових досягнень.
Матеріали:
1. https://znayshov.com/News/Details/pidhotovka_do_nmt_z_ukrainskoi_movy_korysni_bezkoshtovni_resursy
2. https://www.education.ua/vstup/resources-for-nmt/
Вероніка Ященко