Як то кажуть, ніколи не було й от знову: МОН затвердило нову формулу для розрахунку конкурсного бала абітурієнта. Сучасним вступникам не звикати до змін, проте розібратися в усіх деталях таких раптових «інновацій» буває справді важкувато. Тож спробуємо разом зрозуміти «що до чого». 

 

Що таке конкурсний бал і навіщо він вступнику?

 

      По суті, конкурсний бал (КБ) є оцінкою, яка дозволяє визначати рейтинг абітурієнтів при вступі на певну навчальну програму. Те, яким буде значення конкурсного бала, залежить:


- від оцінок за НМТ чи інші вступні іспити;

- від вибіркового предмета, який ви складатимете;

- а також від умов вступу до конкретного ВНЗ.

 

 

Вступати можна буде: 

- Як за результатами НМТ 2025, так і за тогорічного (2022-2024).

- Також на деякі спеціальності передбачений творчий конкурс,
 а бали НМТ за певних умов можуть бути замінені на бали співбесіди.

      Зверніть увагу, що суміщати результати з різних років неможливо!

      Тож якщо ви збираєтеся вступати за балами НМТ 2022 або 2023 або 2024, то ваш конкурсний бал обчислюватиметься за старою формулою — детальніше про неї у статті (http://i.nure.ua/univer/1993-abiturient-2024-rozrakhovuemo-konkursnij-bal).

 


      Якщо ж вступні іспити тільки попереду, то нова формула все-таки застосовуватиметься. Оскільки існує потреба у виборі четвертого, вибіркового, предмета на НМТ, розуміння нюансів розрахунку допоможе обрати оптимальний варіант для успішного вступу

 

Нова формула: що, як і для чого?

      Згідно з Порядком прийому для здобуття вищої освіти у 2025 році, формула для розрахунку конкурсного бала тепер має наступний вигляд.

Конкурсний бал (КБ) = (К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3 + К4 × П4 + КТ × ТК) / (К1 + К2 + К3 + (К4макс + К4) / 2 + КТ) + ОУ.

П1, П2, П3, П4 — оцінки з обраних предметів НМТ за 200-бальною шкалою.

К1, К2, К3, К4 — відповідні предметні (вагові) коефіцієнти для певної спеціальності.

К4макс — максимальне значення предметного коефіцієнта з вибіркового предмета.

ТК і КТ — оцінка і коефіцієнт творчого конкурсу.

ОУ — бал за успішне закінчення у рік вступу підготовчих курсів від ЗВО для вступу до нього на спеціальності, яким надається особлива підтримка, від 0-10 балів.

 

У підсумку результат помножується на регіональний та галузевий коефіцієнти.

- Перший — становить 1.07 для Харківської, Запорізької, Миколаївської, Одеської, Чернігівської та Сумської областей, 1.04 для Дніпропетровської і Полтавської, а також для Бучанського району Київської.

- Для інших областей регіональний коефіцієнт дорівнює 1 і не змінює значення конкурсного бала.

      Щодо галузевого коефіцієнта, то він застосовується при подачі заяв на бюджет з пріоритетом 1 і 2 на спеціальності, яким надається особлива підтримка, і становить 1.02.

      Загалом ваш бал не може перевищувати 200, навіть якщо після помноження виходить більший результат.

      Якщо ви вже знайомі з попередньою формулою, то, мабуть, помітили що з’явився новий коефіцієнт — К4макс.

      Він показує найбільше значення вагового коефіцієнта для вибіркового предмета, яке можливе для спеціальності на яку ви вступаєте.

 

У чому полягає суть такої зміни?

      Вона покликана зробити так, щоб вступники обирали більш вагомий для своєї спеціальності предмет. Якщо раніше умови розрахунку конкурсного бала дозволяли для максимального результату складати саме той предмет, який абітурієнт знає найкраще, то зараз перевага надається саме профільним дисциплінам. Це означає, що зараз для того, щоб потрапити, приміром, на якусь ІТ-спеціальність у більшості випадків буде найвигідніше складати фізику.

      Однак без попередніх розрахунків не варто категорично щось стверджувати. Важливо правильно оцінити свої шанси на отримання певних результатів з тих чи інших предметів і подивитись, за яких умов ваш орієнтований конкурсний бал буде найвищим.

Як це зробити? Роздивимося на прикладі.

 

Обчислюємо конкурсний бал

      Припустимо, ви очікуєте скласти усі обов’язкові предмети: математику, українську мову та історію України — на 180 балів і зібралися подавати заяву на вступ до ХНУРЕ на спеціальність F5 Кібербезпека та захист інформації.

      Творчий конкурс і підготовчі курси на цю спеціальність не передбачені, а вагові коефіцієнти згідно з таблицею становлять 0.5 для математики, 0.4 для фізики, 0.3 для української мови, хімії та іноземної мови, 0.2 для історії України, географії, біології та української літератури.

      Тобто максимальний ваговий коефіцієнт К4макс для вибіркового предмета рівний 0.4 (фізика).

 

 

      Тепер уявімо, що ваш вибір коливається між іноземною мовою, українською літературою та фізикою, а ви очікуєте скласти їх відповідно на 170, 190 та 150 балів. Спробуємо розрахувати кожен випадок.

КБ (з іноземною мовою) = (0.5 × 180 + 0.3 × 180 + 0.2 × 180 + 0.3 × 170) / (0.5 + 0.3 + 0.2 + (0.4 + 0.3) / 2) = 171.1.

 КБ (з українською літературою) = (0.5 × 180 + 0.3 × 180 + 0.2 × 180 + 0.2 × 190) / (0.5 + 0.3 + 0.2 + (0.4 + 0.2) / 2) = 167.69.

КБ (з фізикою) = (0.5 × 180 + 0.3 × 180 + 0.2 × 180 + 0.4 × 150) / (0.5 + 0.3 + 0.2 + (0.4 + 0.4) / 2) = 171.43.

      Далі ці результати при подачі заяв перемножуватимуться на регіональний коефіцієнт 1.07, адже ХНУРЕ знаходиться у Харківській області. Галузевий коефіцієнт не застосовується для спеціальності F5.

      Бачимо, що попри те, що найкращий бал НМТ буде з української літератури, а найгірший з фізики, складати найвигідніше при такому розкладі все-таки фізику або ж іноземну мову. Це здається досить неочікуваним, тож дуже важливо прорахувати всі варіанти саме відносно ваших можливостей і знань

 

 

      Сподіваюся, тепер загальна схема обчислення конкурсного бала стала для вас зрозумілою. А щоб рахувати було не складно, раджу користуватися спеціальним онлайн-калькулятором.

 

Джерело:

https://mon.gov.ua/osvita/vyshcha-osvita-ta-osvita-doroslykh/vstupna-kampaniia-do-zakladiv-vyshchoi-osvity-2025-roku/poriadok-pryiomu-dlia-zdobuttia-vyshchoi-osvity-v-2025-rotsi

 

Нехай розрахунки будуть простими, а бали незмінно високими!

Василина Яблонь

Популярні статті

Читати далі