Тільки уявіть, як мають почуватися студенти першого курсу ХНУРЕ, коли, крім вищої математики, потрібно ще вкласти в голові «що таке масиви» і чому так «кусаються» покажчики в С++? У цій статті ви дізнаєтеся як же проходили свій «тернистий» шлях студенти старших курсів і які поради вони можуть дати програмістам-початківцям.
Як сказала одного разу одна розумна людина: «Найскладніше — зробити перший крок».
Перша мова, з якою стикаються майже всі студенти комп'ютерних спеціальностей, звісно ж, великий і могутній С++, що бентежить на перших порах першокурсника, який нічого не підозрює.
Єгор, С++ developer
— Як почати вчити плюси, якщо ти зовсім новачок у програмуванні, на що звертати увагу?
— Головне правило під час вивчення С++ - ніколи нічого не зазубрювати.
- Якщо щось незрозуміло — лізь глибше, пробуй розібратися що там «під капотом».
- У жодному разі не зазубрюй що таке покажчики, інакше буде біда.
- Пробуй доходити аж до самого процесора, а там все супер просто і логічно.
— Які матеріали допоможуть новачкові впоратися з плюсами й не «загинути смертю хоробрих»?
— На перших порах чудово підійде книжка «Програмування С++ в прикладах і задачах» Васильєв О.. Вона відносно коротка і в ній є задачки, які варто вирішувати в міру прочитання.
Для тих же, хто не любить читати книжки, є чудовий безплатний курс на Stepik, сертифікат з якого не соромно буде додати в профілі на LinkedIn.
— Які проблеми можуть виникнути і як їх вирішити?
— Головна проблема, з якою потрібно впоратися якомога швидше — перестати сприймати компілятор, як чорну коробку. Потрібно детальніше розібратися в ньому.
Часто у новачків виникають проблеми з розумінням покажчиків, представлення пам'яті, що таке стек і купа — й тут у мене дві поради.
- Перша — не зазубрювати.
- Друга — вивчити свою ОС.
- І, звичайно ж, навчитися читати помилки компілятора.
На початкових етапах більшість проблем будуть вирішуватися просто відкриттям книжки або гугла.
— Головні поради новачкам, які вивчають плюси?
— Не засмучуватися, якщо не виходить, а просто відсунути завдання.
- Пам'ятати, що навіть найкращі помиляються.
- Як люблять говорити з цього приводу в гарварді — фейсбук на пхп написаний.
- Не забути прочитати про бібліотеку STL.
- І БІЛЬШЕ ПРАКТИКИ!
Навіть на першому курсі, коли головною мовою є С++, не варто забувати, що, крім неї, існує ще безліч інших, які, можливо, сподобаються вам більше.
Віталій, С# developer
— Я вибрав С#, тому що:
а) спочатку сподобалася мова;
б) хотів у геймдев і вибрав Unity3D.
У вивченні програмування дуже важлива практика. Тут реально багато чого побудовано на досвіді, і потрібно просто брати й розв'язувати задачки. Починати з найлегших, але просто розв'язувати й розв'язувати далі. Але що складніша задачка — то більше ти зрозумієш під час її розв'язання.
Новачкам я б дав такі поради:
- Якщо не подобається програмування, від слова «зовсім» — краще не мучити себе і спробувати щось інше. Благо, в IT купа професій.
- Реальний проггер має щось писати щодня. Банальний приклад: ось підтягувався хлопець 20 разів, а потім забив на місяць. Начебто недовго, начебто і підтягуватися не розучився, але... скіл упав. Він більше не підтягується 20 разів, максимум 10 тягне.
- Проєкт. Реальний, хоч маленький, але свій. Навіть якщо закинеш його в найдальшу теку — це все одно величезний досвід для тебе.
Анатоль, java developer
— Важливо розуміти, що знати мову (синтаксис і ліби) і знати, як її застосовувати — це не одне й те саме.
Є одне золоте правило: якщо хочеш зрозуміти якусь технологію — потрібно самому її написати. Простеньку, але це однозначно дасть розуміння.
Яку пораду я міг би дати?
Мотивація — це повна нісенітниця. Вона як з'являється, так і зникає. Потрібно виробити достатньо злості до свого незнання, нерозуміння і тупості. Тільки тоді, виправляючи ці недоліки, вистачить сил і терпіння, щоб долати всілякі перипетії, пов'язані з вивченням програмування.
Те, що ви, дорогі першокурсники, маєте зрозуміти просто зараз, так це те, що програмування, як і будь-яке інше заняття, чи то гра на скрипці, чи то вивчення англійської, — це не доля обраних, а тільки тих, хто наполегливо працює над собою і присвячує справі свій час.
Але навіть якщо стосунки з програмуванням у вас усе одно залишаться на «Ви», не варто забувати, що в IT ще дуже багато цікавих напрямків, які підійдуть саме вам.
Успіхів вам у новому навчальному році!
Карина Темчур