Що таке грантове навчання? Де це практикують? Що потрібно знати про це абітурієнтам та студентам?
Думаю багато з вас бачили новину про запровадження грантового навчання в Україні, або чули краєм вуха. Ні? Можливо воно і на краще, оскільки в мережі здійнявся шквал від абітурієнтів, які плідно працюють над вступом на бюджет. Першоджерелом є подкаст Комітет Освіти.
Якщо прочитати трохи далі заголовка, то можна зрозуміти, що бюджетну форму ніхто не скасовує, а лише скоротить обсяг бюджетних місць і додатково зʼявляться грантові. Для кращого розуміння наведу цитату заступника міністра освіти та науки Михайла Винницького :
«Ми пропонуємо збереження 100% державного фінансування навчання на бакалавраті для певних спеціальностей (медицина, освіта, природничі науки тощо) і перехід на гранти для інших. В результаті передбачаємо, що кількість вступників, які отримають фінансову підтримку свого навчання від держави збільшиться на 30-40% (але підтримка буде не повна)».
Як працюють гранти?
Якщо ви колись цікавилися вступом за кордон або в приватний заклад вищої освіти, то мали стикатися з подібним. Грант (стипендія) відрізняється від бюджету, тим що держава або благодійна організація покриває лише певний відсоток від вартості навчання.
Розберемо для прикладу умови ХША (Kharkiv school of architecture) та UWC.
ХША пропонує :
- 5 стипендій розміром до 25% вартості навчання.
- Обирають стипендіатів за академічними та соціальними критеріями (описані на сайті ХША) вже серед студентів, а не серед абітурієнтів.
- Проживання та всі додаткові витрати не покриваються стипендією.
UWC пропонує :
- Стипендії покривають від 0% до 100% вартості навчання, кількість місць невизначена.
- Стипендія визначається на основі фінансової звітності.
- Пропонують повні та часткові стипендії, покривають проживання та харчування, але не додаткові витрати(кишенькові, віза, переліт і т.д.)
- За можливості допоможуть знайти додаткове джерело фінансування.
Тобто, заклади самі вирішують, що саме покривають їхні гранти, кількість місць, розміри грантів/стипендій і т.д.
Де це практикують?
По всьому світу. Дуже популярна дана система в США, часто зустрічається у Європі. Європейський союз надає стипендії студентам країн учасників союзу. Для іноземних студентів на поміч приходять фонди та уряди країн.
Що потрібно знати абітурієнту?
Наразі, все в стані концепції, тому ми можемо спиратися лише на слова Михайла Винницького, а він зазначив таке :
- Бюджетна форма залишається, але для певного переліку спеціальностей.
- Розмір гранту буде визначатися державою (в залежності від результатів НМТ), а не конкретним навчальним закладом.
- Грант в повному обсязі буде надходити абітурієнту і може бути витрачений в будь-якому навчальному закладі (навіть в приватному).
- Оскільки гроші надходять напряму, то форма навчання студента — контракт.
!Цікаво, що впровадити дану ідею планують у вересні 2024, на мою думку, це означає, що дана ініціатива торкнеться вже випускників 2025 року. Чому? Бо всі списки на 2024 рік формуються в серпні (крім додаткового набору).
Якщо взяти до уваги 3 пункт, то це може стати величезним бонусом для тих, хто обирає приватні заклади. Більшість з них і так працює за такою схемою. Тож у вас буде шанс отримати грант не тільки від держави, а і від самого закладу освіти.
Підсумовуючи, хочу сказати, що не варто панікувати, доки немає жодної точної інформації. Як ми вже зрозуміли, ніхто не скасовує бюджет, а гранти дозволять збільшити кількість людей, які отримують допомогу. А на мою особисту думку, це допоможе зменшити кількість студентів, що вступають абикуди, але головне, щоб на бюджет. Як завжди чекаю на вас в коментарях.
До зустрічі в наступних статтях!
Цехмістренко Катерина