У світі останніх новин всім стало зрозуміло, що дезінформація може використовуватися як спосіб тиску чи навіть як повноцінна зброя, а більшість людей через нестачу знань або досвіду не знають як їй протидіяти. У цій статті ми ділимося порадами, яких слід дотримуватися задля того, щоб оберегти себе та протидіяти дезінформації.
Мисліть критично
Завжди доброю порадою буде критичне мислення, адже тоді у дезінформатора буде менше шансів на перемогу. Критичне мислення полягає в тому, щоб ретельно обмірковувати та зважувати кожне своє рішення. Також основною ознакою розвинутого критичного мислення є можливість до сумнівів (людина, що критично мислить, завжди буде ставити під сумніви будь-яку інформацію, яка до неї потрапляє). Щоб розвинути в собі критичне мислення можна скористатися наступними порадами:
- оцінюйте завжди тільки об’єктивну реальність, не керуйтеся суб'єктивними думками;
- розвивайте допитливість та цікавтесь новинами у всіх сферах життя;
- чиніть опір "дитячим" емоціям та старайтеся надавати перевагу розуму над емоціями;
- не варто автоматично приймати чийсь авторитет або робити собі кумира за короткий проміжок часу (лише дії показують чого варта людина, а не слова);
- не задаватися та не завищуйте свою самооцінку;
- будьте вище трендів, ярликів та стереотипів (не намагайтеся постійно "бути модним", краще надавайте перевагу людським цінностям – вони ніколи не вийдуть із моди).
Довіряйте лише офіційним джерелам, але перевіряйте
Зазвичай неправильну інформацію поширюють неофіційні джерела, адже їх легше підкупити, вони можуть переслідувати власні цілі, тощо. Тому, старайтеся брати інформацію лише у перевірених місцях. Це можуть бути державні інформаційні ресурси або першоджерела. Також важливо розуміти, що інформація ходить від джерела до джерела та може спотворюватися у процесі, саме тому ми і кажемо, що, якщо є можливість, краще звертатися саме до першоджерела (бажано тією мовою оригіналу, адже переклади – ще один великий "породжувач" дезінформації).
Але не слід забувати, що навіть офіційні джерела можуть цілеспрямовано, усвідомлено (або ні) дезінформувати читача. Саме тому ми закликаємо користуватися критичним мисленням та сумніватись будь-якій знайденій інформації.
Дискутуйте зі своїми близькими / друзями
Дискусії не тільки здатні народжувати більш правильну точку зору, а ще й є досить гарним інструментом для протидії дезінформації. Погодьтеся, набагато легше дезінформувати одну людину, ніж десятки або сотні. Саме тому важливо прислухатися до думки інших людей (але ні в якому разі не брати її «за чисту монету»), адже ви можете бути дезінформованими та НАВІТЬ не здогадуватися про це! Дискусія ж у такий спосіб виявить це та допоможе віднайти істину у більшості питань. Але, важливо розуміти, що дискутувати слід лише з добре знайомими та бажано КОМПЕТЕНТНИМИ людьми. Також не рекомендуємо дискутувати на просторах Інтернету, адже навряд чи ви добре знаєте свого співбесідника та його наміри.
Не будьте жертвами провокацій
Провокації – ще одна "велична" зброя 21 століття. Особливо це можна добре спостерігати на просторах Інтернету. Річ у тому, що зараз, у технологічному світі, досить просто висловлювати свої думки та мовити на великі маси людей, чим і користуються злочинці задля того, щоб "вибити" із потрібного їм суб'єкта інформацію, а потім використовувати її проти нього ж. Вони можуть використовувати різні методи для змушення вас зробити певну дію (агресію, звинувачення, злісну критику тощо), а коли отримують своє, можуть шантажувати вас вашими ж діями. Тому, перед тим, як щось зробити (наприклад, гнівно відповісти на певний побачений пост або відповідати на гнівні коментарі тим самим) потрібно тричі подумати та зважити всі ЗА та ПРОТИ, адже зробити дурість дуже просто, а ось знайти потім вихід зі створеної проблеми вже складно.
Цікаво ще те, що провокації повсюдно використовуються у реальному житті: сучасному світу відомо багато випадків коли вони використовувалися навіть проти великих груп людей. Тому закликаємо вас не відповідати на будь-які провокації, а залишитися спокійним та ввічливим, завжди намагатися уникати конфлікту та не вдаватись в образи.
Не піддавайтесь дезінформації та провокаціям! Успіхів.
Олег Топорков