Війна у нашій країні змінила життя кожного. Багато хто з нас тепер вимушений жити з великою кількістю людей: у таборах біженців, сховищах або в помешканнях, де перебувають по кілька сімей разом. Як зберігати спокій та доброзичливу атмосферу в місцях, де ви змушені перебувати в скрутні часи?

 

"Якщо хочеш допомогти собі, спочатку допоможи іншому".

Букер Т. Вашингтон

      У час, коли нерви й без того напружені, складно втримати себе в руках. А тут ще й замість домашнього затишку, постійна метушня.

 

Дотримуйтесь графіку

      У кожного з нас був і є свій розклад дня — то, що ми плануємо зробити. Але ці плани можуть не збігатися з планами оточуючих нас людей. І якщо це одноразова проблема, то наслідків можна уникнути. Але проживаючи довго разом в одному місці, буде накопичуватися негатив, бо твій сусід зайняв душ, або вирішив випрати речі, коли це планував зробити ти. У такому разі, краще домовитися про графік на день або тиждень.

 

 

Не тягніть все на собі

      Причина, чому ви читаєте цю статтю — поряд з вами багато людей. Тож розподіліть обов’язки й робіть те, що в вас виходить краще за все: хтось готує, хтось прибирає тощо.

 

Виділіть час і місце для себе

     Навіть у мирний час, людина не може постійно бути у колективі, хоч і добре знайомих людей. Кожному потрібен час, щоб побути на самоті, обдумати якісь важливі моменти. Через зміни у нашому житті, така можливість необхідна ще більше. Тому знайдіть місце, де ви будете на самоті якийсь час. Якщо такого місця немає, попросіть оточення не турбувати вас, наприклад, 1-2 години.

 

Турбота про тих, хто поряд

      «Життя набуває справжнього сенсу — коли є про кого турбуватись». Допомагаючи тим, хто не може впоратись зі справами самостійно (діти, похилі люди, хворі), ми самі отримуємо певне духовне піднесення, можливість відволіктись від негативних думок. У сховищі, де я перебував певний час, були діти. Тільки у мене був ноутбук, тож я міг вмикати дітям мультфільми. Це були перші найважчі дні для всіх. Діти особливо потребували емоційного захисту. Ця турбота про дітей дозволяла хоч на якийсь час забувати про те, що відбувалось на вулицях.

 

Контролюємо, пробачаємо

     Ніхто з нас не ідеальний і кожен може втратити контроль над собою. У іншому випадку, нам не доводилося б вирішувати конфлікти. Але, саме зараз, коли усі люди перебувають у напруженні, як ніколи, необхідно намагатись слідкувати за своїми емоціями. А перед тим, як робити зауваження, поставте себе на місце обвинуваченого. Якщо ж конфлікт відбувся, не зациклюйтесь на ньому, пробачте та йдіть далі.

 

 

Хвалимо, а не критикуємо

      Також за звичку можна узяти не дивитися на недоліки оточення, намагатися їх не помічати, а відзначати тільки гарні риси людини. Наприклад, замість скарг на храп сусіда, можна похвалити за чудову вечерю, яку він приготував. Спочатку звісно нелегко, але хтось має почати. Похваліть сусіда, він похвалить ще когось і таким чином з’явиться дружнє коло.

 

       Для більшості з нас проживання з купою народу — це щось нове, не у кожного є такий досвід. Але усіх нас поєднує те, що ми маємо бути разом. Саме тоді зможемо скоріше повернутись до спокійного мирного життя.

 

Миру та тиші усім!

Іван Ларін

Популярні статті

Читати далі