Волонтерство — шлях, на який в Україні стали мільйони людей на початку війни. Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю зі студентом Харківського національного університета радіоелектроніки, який створив власну волонтерську програму.
Знайомтися, наш співрозмовник, — студент спеціальності «Інженерія програмного забезпечення» факультету комп’ютерних наук, Олег Топорков.
— Як давно створюєш особисті проєкти? Є ті, якими пишаєшся?
— Почав створювати різні проєкти у класі 10-11, спочатку це в основному були ігри. Не скажу, що зараз в мене є проекти, якими я пишаюся, адже, як і будь-який програміст, ти постійно удосконалюєшся з кожним проєктом, дізнаєшся все більше нового. Тому все те, що я робив раніше зараз вже здається неправильним та примітивним. Але, мабуть, є ті проєкти, які просто приносять таке ніби то моральне задоволення, коли згадуєш, як працював над ними.
— Як до тебе прийшла ідея створення волонтерської програми?
— Загалом, все було десь так. В мене є знайомий, який працює волонтером на гуманітарному відділенні нової пошти. Оскільки, туди кожен день приходило значна кількість охочих отримати допомогу, то виникла потреба у створенні системи, яка хоч якось могла б контролювати діяльність відділення та видачу допомоги. Я запропонував створити програму, яка б хоч частково вирішувала поставленні проблеми, і ми розробили концепт невеличкої системи, яку б можна було швидко реалізувати (не потребувала значної кількості ресурсів).
— У чому полягає сенс програми й кому вона може бути корисною?
— Сенс програми полягає у наступному: кожна людина, що приходить отримувати гуманітарну допомогу, отримує картку з певним QR-кодом та вже з цією карткою приходить до черги. Контролер має мобільний додаток, за допомогою якого може просканувати той спеціально згенерований QR-код. Таким чином можна дізнатися про те, хто власник цієї картки, коли він приходив до відділення, чи був вже він сьогодні й т.д. У випадку, якщо людина порушила правила отримання гуманітарної допомоги, контролер має змогу накласти санкцію на картку. В цілому, додаток направлений на встановлення контролю та кращу організацію всіх процесів на відділенні з видачею гуманітарної допомоги.
— Чи була у тебе команда, чи ти працював самостійно?
— Команди не було, працював самостійно, оскільки це перш за все була моя ініціатива і я в першу чергу хотів допомогти організувати роботу.
— Яку мову використовував й скільки часу ти витратив на написання коду?
— Після того, як я провів невеличкий аналіз завдання, встановив, що достатньо буде стабільної версії додатку лише для платформи Android. Використовував перш за все Java.
— Які виникали складнощі, якщо вони були?
— Найбільша складність полягала саме в ідеї, тобто складно було придумати систему, яка б дійсно допомагала. Чи вдалося справді таке зробити? Не знаю, час покаже. В цілому, якщо так говорити, спроба запровадити цю систему — це більше експеримент, але ми вже бачимо реальний профіт від її використання. За цей невеличкий проміжок часу вже було видано понад 4000 карток, а також було приблизно 8500 відвідувань відділення.
Також була значна обмеженість у часі для розробки (потрібно було запровадити систему як можна скоріше).
— Як ти плануєш впроваджувати свою програму?
— Вона вже впроваджена, але поки тільки в бета-версії та тільки на одному відділенні видачі гуманітарної допомоги. Зараз вона тестується у реальних умовах, час від часу приходять запити для вдосконалення того чи іншого функціоналу. Також, йде розмова про розширення дії цього додатку на інші відділення, але поки ще зеленого світла ми не отримали (це вже не від нас залежить).
— Чи є можливість для наших студентів побачити програмну реалізацію цьго проєкту, наприклад, на GitHubі чи на інших ресурсах?
— Поки що навряд чи, я так думаю. Може, у майбутньому і буде доступний сорскод програми, але зараз – ні.
— Чи є задуми для нових проєктів?
— Поки що складно відповісти, вони то може і є, але часу на їх реалізацію зовсім нема. В цілому, як то кажуть, майбутнє покаже.
— Чи плануєш ти створювати/«оновлювати» команду для їх реалізації?
— Щодо команди: якщо даний проєкт реально зацікавить вищих посадових осіб, то, напевно, так, – питання зі створення команди буде на порядку денному. Зараз поки що, таке питання не стоїть.
— Які поради ти можеш дати нашим читачам, які бажають також стати волонтерами, і, надихнувшись твоїм прикладом, написати власні програми с схожою метою?
— Робіть те, що вважаєте потрібним та до чого маєте хист. І ніколи не здавайтеся, якщо опинилися у скрутних умовах або зіштовхнулися з якимись проблемами. Завзятість та праця — це те, що дуже потрібно зараз всім нам.
Дякуєм Олега за відверту розмову
Бесіду вела Аліна Тельнова