Ми живемо у дуже небезпечний час, і кожному з нас необхідно бути готовим до того, щоб врятувати життя собі, своїм близьким, або просто звичайному перехожому. Всі основні поради про надання домедичної допомоги при різних видах кровотечі, при втраті людиною свідомості — про все це та більше читайте у цій статті.

 

      Нещодавно я став свідком дуже неприємної ситуації. Чоловіку стало зле на зупинці та він втратив свідомість. На щастя, поруч з ним стояла жінка, яка не розгубилася і почала надавати першу медичну допомогу поки інші телефонували в 103. Швидка прибула доволі швидко і його забрали в лікарню. Дії цієї жінки врятували життя постраждалому, поки інших перехожих просто охопила паніка.

 

 

      Отже, нам усім необхідні, так би мовити, ази знань про надання домедичної допомоги, щоб діяти у відповідальний момент.

 

Основні принципи першої допомоги

Крок №1

      Перед тим як почати надавати допомогу, важливо переконатися, що небезпека, яка нашкодила постраждалому, вже пройшла і ви можете без шкоди собі почати діяти. Якщо це не так (ризик отруєння речовинами, пожежі тощо), треба за можливості спробувати усунути цю небезпеку або перенести постраждалого в безпечне місце перед наданням допомоги.

Крок №2

      Якомога швидко оцінити стан постраждалого за принципом ABC:

  • A (Airway — Дихальні шляхи).
    Відкрийте рот постраждалому та переконайтеся, що там немає перешкод, зайвих об’єктів, які перешкоджають потраплянню кисню в легені.
  • B (Breathing — Дихання).
    Перевірте, чи дихає потерпілий. Покладіть руку на груди та слухайте подих. Якщо дихання відсутнє, розпочніть робити штучне дихання.
  • C (Circulation — Кровообіг).
    Перевірте пульс на зап’ясті або на сонній артерії. Якщо пульс відсутній, розпочніть серцево-легеневу реанімацію (СЛР) — стиснення грудної клітки та штучне дихання. Також слід оглянути потерпілого на наявність кровотечі та інших травм

      Далі вам необхідно зателефонувати в 103 або 112, надати оператору інформацію про ваше місцеперебування, розповісти про стан постраждалого в усіх деталях та слухати його подальші вказівки.

 

Як діяти при кровотечі?

      Способи зупинки кровотечі багато в чому залежать від її виду та місць локалізації. Розглянемо алгоритм дій при венозних та артеріальних кровотечах.

 

Венозна кровотеча

      Вона носить найбільш повільний характер. Кров витікає густа, темно-бордового відтінку, можливе утворення згустків.

Крок 1

      Слід накласти на рану стерильну пов’язку, бинт або будь-яку іншу щільну тканину.

Крок 2

      Якщо це не допомогло, то необхідно використати джгут-турнікет на поранену кінцівку і закручувати його до зупинки крові. Під нього також бажано підкласти якусь тканину, щоб уникнути додаткового травмування шкіри.

      Важливо повідомити точний час накладення бригаді швидкої допомоги.
      Як джгут можна використати любі підручні матеріали — палиці, шнурки, рушники, тканину, дріт тощо.

 

Артеріальна кровотеча

      При цій кровотечі кров яскраво-червоного кольору «б'є фонтаном», пульсує, призводить до значної й швидкої крововтрати, тому діяти треба максимально швидко.

Крок 1

      Робимо майже все те саме, що і при венозній кровотечі. Прикладаємо тканину чи бинт та надаємо кінцівці підвищеного положення (це допоможе швидше зупинити кров), трохи вище рани накладаємо джгут.

Крок 2

      Якщо кров не перестає йти, то можна накласти ще один джгут трохи вище попереднього. Далі залишається спостерігати за станом постраждалого та при його погіршенні знову зателефонувати в 103.

 

 

Що робити, якщо хтось втратив свідомість?

У цьому випадку, перш за все необхідно переконатися, чи дихає людина. Якщо ні — розпочати серцево-легеневу реанімацію, в іншому випадку — перемістити її в стабільне положення і спробувати привести до тями. В обох випадках обов’язково телефонуємо у швидку.

 

Як проводиться серцево-легенева реанімація?

Крок №1

Компресія на грудну клітку

      Розпочинаємо з компресій на грудну клітку:

  • Встаньте на коліна збоку постраждалого і покладіть основу долоні однієї руки на центр грудної клітки.
  • Покладіть основу другої руки поверх першої й з’єднайте пальці в замок. Переконайтеся, що не тиснете на ребра
  • Розмістіться вертикально над грудною кліткою постраждалого і тисніть на грудину як мінімум на глибину 5 см, але не більш ніж 6 см. Після кожної компресії звільняйте грудину від тиску, але не відривайте руки від грудної клітки
  • Зробіть 30 компресій з частотою 100–120/хв.

 

 

Крок №2

Штучне дихання:

      Після 30 компресій ми починаємо робити штучне дихання:

  • Поверніть голову потерпілого на бік і переконатися у прохідності верхніх дихальних шляхів, при необхідності видаливши пальцем сторонні предмети з ротової порожнини або носових ходів/
  • Закиньте голову, утримуючи його шию рукою/
  • Затиснувши носа постраждалого пальцями, своїми губами притиснутися до губ або носа жертви та зробити сильний видих у легені постраждалого. Якщо при цьому його грудна клітка збільшилася, ви все робите правильно.

 

      Таким чином, володіючи теорією першої домедичної допомоги, вам буде легше зорієнтуватися у реальній стресовій ситуації й, можливо, допомогти врятувати комусь життя.

Бережіть себе!

Георгій Доцюк

Популярні статті

Читати далі