В цій статті викладено особистий досвід студента, який працює та навчається. Можливо, вона допоможе вам прийняти рішення — суміщати чи ні?
Питання «Як можна суміщати роботу, навчання та особисте життя?» ставлять перед собою всі студенти та навіть абітурієнти. То, що це взагалі можливо, чули всі. Але як це відбувається насправді?
Що очікувати від цього суміщення?
Я не буду казати, що бути студентом та працювати — легко. Частіше всього ні, тому що у вас є зобов’язання з двох сторін, і їх слід виконувати. Якщо ви «заб’єте» на роботу, вас звільнять, а якщо буде багато «хвостів» — можуть відрахувати.
Не варто розраховувати, що у вас буде все круто в усіх аспектах життя. Є два варіанти. Або ви гірше вчитесь, отримуєте нижчі оцінки, але у вас більша зарплата та розвиток на роботі, або ви працюєте на part-time, маєте меншу зарплату, але краще навчаєтесь. Ще можна «забити» на особисте життя (гулянки, друзі, нові знайомства, кохання), але не рекомендую.
Мій досвід
Я маю графік 2 на 2, і він максимально зручний. Два дні я працюю, і хоч не можу бути присутнім на парах, проте на вихідних я наздоганяю все. Звичайно, можуть ставити нижчі оцінки, тому що здав пізніше, але в цілому, в мене зберігається певний баланс. Хоча раніше я писав близько 5 тез на конференції в семестр, і «курсач» закінчував ще до середини семестру, проте то все дрібниці. До речі, окрім навчання я ще пишу статті в цей журнал, і відносно регулярно.
Чи втомлююсь я?
Так, тому що на вихідних окрім відпочинку, я займаюся «лабами» та «пзшками», але це не смертельно, тому що я намагаюся не відкладати завдання на потім.
Нерозумні студенти довели, що «потім» настане за день до заліку та іспиту, саме через це не відкладайте справи. Ні, ну серйозно, не «забивайте» на них, оскільки безсонні ночі у спробах зробити 10 «лаб» не приносять користі. Та й одногрупники можуть не допомогти: через брак часу. Намагайтеся все робити поступово, хоча б основні завдання з дисципліни. Так отримаєте мінімальні знання та збережете менталку.
Але як сюди ще втиснути особисте життя?
Воно вам в будь-якому випадку необхідно. Соціальні зв’язки надважливі: ви отримуєте хороші емоції від друзів, коханих, родичів тощо, та й навіть від самотнього походу в кіно чи в кафе.
Особисто я присвячую час власним справам на вихідних: готую, прибираю, гуляю з близькими та розслабляюся після напруженого тижня.
І це, так би мовити, розрядка від роботи, оскільки, будемо відверті, багато людей (в тому числі і я) не дуже люблять своє місце праці. Але коли ти зустрічаєшся з людьми, з якими тобі круто, то стає трохи легше. Набираєшся сил, і з новою енергією можна вчитися та йти на роботу.
Також ви можете гуляти й після роботи, якщо вам вистачить наснаги. Це можливо, якщо працюєте за графіком «з 9 до 18»; деякі йдуть в зал або займаються іншими хобі. Скажені люди насправді.
І наостанок…
Ні, ви не можете бути відмінником, викладатися на всі 110% на роботі, отримуючи 100500 тис. грн, мати десяток друзів та півдесятка коханих і ще встигати ходити на плавання та малювати картини. Тому що ви не акаунт в Інстаграм, а жива реальна людина, якій притаманні різні факапи.
Так, в моєму житті є декілька прикладів відносно успішного суміщення роботи та навчання. Але варто зауважити, що поняття успіху тут буде в кожного своє. Перед тим, як роздумувати на цю тему, ви маєте скласти собі критерії того, як оцінювати такий спосіб життя.
Отже, ви точно зможете знайти баланс між навчанням та роботою, якщо усвідомлено будете чимось жертвувати. Без цього не обійтись, оскільки то є фундамент дорослого життя. Головне не жертвувати собою.
Бережіть себе!
Максим Мороз