Твоє навчання в університеті лише почалось, а ти вже завалений роботою? Що таке ДСТУ? Навіщо потрібна бригада? Захищати роботу треба на кулаках? Зараз проконсультую у статті!
Лаби — скорочення словосполучення «лабораторні роботи», що виникло внаслідок тривалого використання серед студентів. Зазвичай робляться вони доволі довго, та навіть не однією людиною. Проте, навіть якщо твоя/ваша робота виконана ідеально, ви можете не отримати гарну оцінку через низку помилок при оформленні. Тому під час виконання лаби потрібно бути дуже уважним не лише вирішуючи завдання, але й правильно їх описуючи.
Які основні моменти можна для себе виділити?
- Методичні рекомендації — твоє все!
У «методичках» знаходиться найважливіша інформація, що знадобиться тобі для виконання лаби. Тут є й інструкція, і відповіді на захист, і вимоги до оформлення. Звісно, всі методички різні, але зазвичай у них визначаються всі деталі ходу роботи. Уважність під час читання методички — 90% успіху при захисті.
- Руки в ноги, та роби.
Знайома ситуація, коли «одним оком глянув», все зрозумів та вирішив, що зробиш «колись». Це найскладніший момент, складніший за захист. Тобі треба взяти себе в руки та ЗРОБИТИ. Сідай та роби. Прямо зараз. Дочитай цю статтю та роби. Я вірю в тебе!
Чому це важливо?
Деякі викладачі рекомендують здати лабораторну роботу під час пари. Якщо є така можливість, використай її. Зазвичай ті студенти, що виконують та захищають лабу одразу, отримують вищі оцінки. Особливо, у чинному дистанційному режимі.
Якщо такої можливості немає, стеж за термінами здачі/захисту. У випадку запізнення ти можеш втратити частину від максимального балу або взагалі попасти у «другу колонку» («перезалік»), втративши можливість отримувати стипендію та знаходитись на бюджеті.
Зверни увагу на те, що доволі часто викладачі дозволяють приходити на заняття інших груп, щоб запитати щось, здати або захистити роботу.
- ДСТУ не тільки на ковбасі
Тобі не треба перевіряти державні стандарти паперу, на якому надруковано роботу. Але треба її правильно оформити. Для цього рекомендую тобі з кожного предмета підготувати відповідний титульний аркуш, який ти далі будеш використовувати.
Титульний аркуш
Із загального можливо відмітити наявність такої інформації:
- шапка: «Міністерство освіти і науки України Харківський національний університет радіоелектроніки»;
- кафедра, що відповідає за дисципліну;
- назва:
- «Звіт
- З лабораторної роботи №___
- З теми
- З дисципліни
- Варіант»;
- виконав: твій ПІБ;
- перевірив: ПІБ викладача;
- Харків _____.
Основна частина
Окрім титульного аркуша, на жаль, ще потрібно правильно оформити основну частину. Взагалі, в цій частині є стійка структура, якої потрібно дотримуватись:
- мета (є в методичці);
- в деяких випадках — обладнання (пз, плату тощо, які ти використовуєш);
- хід роботи (що саме ти робив покроково).
В цьому пункті необхідно зазначити, що головною помилкою першокурсників є неправильний опис цієї частини, а не проблеми в самих завданнях. Тобі слід запам'ятати, що звіт треба робити не для викладача, який умовно зрозуміє, що ти хотів сказати, а для людини, яка вперше бачить цю роботу. Описуй якомога більше та детальніше: чому цей застосунок/кнопка/значення? Які альтернативи? Які результати? Іноді не вистачає картинки «програма працює», тоді краще додати опис «чому та як ця програма працює».
У висновку важливо навчитись не копіювати мету та переписувати її у минулому часі. Найкращий висновок демонструє, що саме було виконано у роботі, які результати було отримано та на що вони впливають тощо.
- Бригада — королівство без короля
Доволі часто лаби треба робити у бригадах — декілька одногрупників, що мають виконувати єдиний варіант звіту. У бригаді немає лідера, ви маєте між собою рівномірно розділити завдання роботи, допомагаючи та доповнюючи частини один одного. Робота гуртом допомагає навчитись працювати в команді, що може стати корисною навичкою на роботі.
- Захист роботи без кулаків
Мабуть, цей етап лаби, який понад усе хвилює студента, коли він повинен довести правильність виконаної роботи, відповідаючи на теоретичні та практичні запитання.
Захист буде набагато легшим, якщо:
- Ти не будеш списувати.
Захисту не треба боятись, якщо ти все робив самостійно. До того ж варто пам’ятати, що багато викладачів використовують застосунки з антиплагіатом, тому вся брехня все одно викриється.
- Якщо робота була у бригадах, кожний має пояснити свою частину один одному заздалегідь, бо захист проводиться індивідуально, а не в групах.
- Уважно переглянеш лекційний матеріал та методичку.
Наприкінці методички завжди є контрольні питання, які найчастіше й задаються викладачами. Переглянь ці питання та вивчи основні терміни, щоб отримати найвищу оцінку.
Саме ці основні рекомендації допоможуть тобі здавати лаби на вищі бали! В тебе абсолютно точно все вийде, якщо будеш уважно виконувати роботу та готуватись до захисту завчасно!
Марія Замета