Сон для слабаків! Цей девіз об'єднує дуже багатьох студентів. Проте за результатами деяких досліджень, студенти, які сплять шість із половиною годин, показують результати вдвічі гірші, ніж ті, хто спить лише на годину більше. Це ж стосується і тих, хто лягає спати о другій годині ночі й пізніше. Чому це відбувається? Розбираймося! 

 

Чому так важливо висипатися? 

      Ми проводимо уві сні приблизно третину всього нашого життя. Він для нас так само важливий, як їжа та кисень. Однак люди у XXI столітті сплять на 20% менше, ніж сотню років тому, а у кожного третього спостерігаються проблеми зі сном різної тяжкості.

      Деяким людям достатньо всього двох-трьох годин сну, щоб виспатися — це Томас Едісон, Леонардо да Вінчі та деякі інші найвидатніші уми. Однак на кожного Едісона і да Вінчі припадають Ейнштейн і Гете, які вважали, що тривалий сон — запорука креативності.

 

 

      Однак уже давно доведено медичними дослідженнями, що люди, які сплять менше за норму, більш схильні до деменції, діабету, інсульту, онкологічних і багатьох інших захворювань. Але, оскільки це все загрожує нам у довгостроковій перспективі, ми мало про це замислюємося просто тут і зараз.

      Учені з'ясували, що через недосипання нейрони головного мозку гірше обмінюються сигналами між собою. Це перешкоджає роботі механізму пам'яті зорового сприйняття.

 

Чому це відбувається?

  1. Підвищується рівень стресу

      Поганий сон і стрес дуже тісно взаємопов'язані між собою. Так, високий рівень стресу може призводити до проблем зі сном, а вони, своєю чергою, сприяють виробленню в організмі гормону стресу — кортизолу. Виходить замкнуте коло.

 

 

  1. Погіршується пам'ять і здатність до навчання

      Поки людина спить, мозок формує та об'єднує спогади з минулого дня. Якщо не дати мозку достатню кількість часу, протягом дня він працюватиме погано.

      Згідно зі спостереженнями, здатність до сприйняття нової інформації за нестачі сну знижується на 40%.

 

  1. Підвищується ймовірність припуститися помилки

      Можна, звісно, закінчувати лабораторні та готуватися до тестів у ніч перед парою, але наскільки це ефективно? Коли студент відмовляється від сну, він більш схильний до прийняття неправильних рішень — зрештою знадобиться додатковий час на виправлення допущених помилок. Це може негативно позначитися на результатах навчального виду діяльності.

 

  1. Недосип заважає креативності

      Нестача сну знижує активність у префронтальній корі головного мозку — ділянці, яка опрацьовує абстрактні поняття, ставить цілі й, власне, відповідає за творчість.

  

      За нестачі сну мозку важко будувати зв'язки між думками та спогадами. У мозку сплячої людини вибудовуються нові нейронні зв'язки, завдяки яким і настає те саме осяяння після пробудження. Ось тоді мозку й вдається побудувати логічний ланцюжок між тими елементами, між якими його не було.

 

 

 

      Тому пропонуємо грамотно розпланувати свій день для того, щоб поспати вночі ті самі заповітні 7 годин. Постарайтеся менше відволікатися під час навчання або роботи та спеціально виділіть час для відпочинку.

 

За матеріалами:

https://naked-science.ru/article/medicine/studenty-kotorye-spyat-menshe 

 

Аліса Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Популярні статті

Читати далі