Що робити студенту, коли не можеш зрозуміти тему у дисципліні, яку вивчаєш, або просто розв'язати задачу? Виникає відчуття, що потрапив у якийсь глухий кут. Чи можна допомогти власному мозку в цій роботі? 

 

      Таких ситуацій у житті студента, коли «крокодил не ловиться, не росте кокос», буває безліч.

      Наприклад, тобі задали величезне ПЗ з вищої математики, над яким ти вже сидиш шосту годину і не можеш зрозуміти, як вирішується одне із завдань. Ти просто готовий уже битися головою об письмовий стіл, намагаючись зосередитися саме на цьому нерозв'язному і складному для тебе завданні. А що в цей час робить мозок?

 

 

Робота мозку

      Наш мозок — це дивовижний орган, який, напевно, можна вивчати вічно, тому що його можливості безмежні.

      Людський мозок має два режими роботи: сфокусований і розсіяний, коротко — фокус і розфокус.

      У більшості випадків, вирішуючи ті найскладніші завдання, багато хто не знає про важливий стан розфокусу мозку. Тому вважають, що якщо почати відволікатися та розслаблятися, то увага втрачається, а відповідно завдання вже не буде вирішено надалі. Але це хибна думка.

      Насправді якщо ми знаходимося в стані фокуса, то мозок вирішує поставлені завдання за накатаним алгоритмом. Ось чому, попри те, що завдання складне, мозок наполегливо йде знайомою доріжкою і не намагається придумати нові рішення. Тому й відбувається так звана безвихідь у розв'язанні проблеми, якщо не знайшлося відповідного алгоритму в скарбничці.

      Ось тоді-то і настає час для виходу на сцену стану розфокуса. Розфокус — це відволікання уваги на невизначений період.

      У кожної людини він різний, і все залежить від складності завдання. Комусь вистачить просто сходити випити чаю, а хтось переробить усі справи по дому, сходить на прогулянку і подивиться фільм, і тільки після цього його розфокус принесе плоди.

 

 

      Виявляється, що коли ми відвертаємося від того завдання, яке вирішуємо вже кілька годин поспіль, то мозок не перестає про нього думати. Насправді він все одно прагне відшукати саме ту найгеніальнішу думку, яка призведе до результату.

      У моменти перемикання уваги в голові починають зміцнюватися нейронні зв'язки, від яких залежить взаємодія різних ділянок головного мозку. Саме тому, в найнесподіваніший момент до нас прилітає осяяння, приголомшливі ідеї та креативні методи.

 

 

      Скажіть, у вас теж під час душу раптом починає виникати потік ідей, який може розв'язувати ваші проблеми, навіть ті, що були тиждень тому? Таємницю розкрито, просто ваш мозок перемикнувся в інший режим.

      Отже, коли ми стикаємося з новим завданням і не знаємо, як його вирішити, то виникає новий досвід, який створює в головному мозку нові нейронні зв'язки.

 

 

      А щоб поліпшити ці зв'язки, потрібно повертатися до цього завдання кілька разів через якийсь час і повторювати спробу, бажано, протягом кількох днів. Тому якщо перед вами стоїть завдання вивчити матеріал, то краще буде повторювати його протягом кількох днів, ніж все за раз.

Тож тепер ти знаєш, що відволікання від складного завдання допомагає вирішити його ефективніше. Щоб не забути про такий спосіб, перечитай статтю через кілька годин, щоб ще міцніше закріпити інформацію у своїй пам'яті.

 

Успіхів у навчанні!

Анна Соболь

 

Популярні статті

Читати далі