Через старіння Java на ринку мов програмування з'явився новачок Kotlin. І хоча перший все ще перебуває в топі всіх рейтингів, це не заважає активно розвиватися та набирати популярності новій мові. Про нього та інших щодо нових мов програмування і йтиметься у статті.

 

     

      Вже давно серед багатьох мов програмування (МП) найпопулярнішими є і залишаються такі мови як Java, сімейство мов C, JavaScript, Python. У сумі, за індексом TIOBE на них припадає більша частина всіх пошукових запитів щодо МП. І в цьому списку лідерів найновішим є C#, який з'явився 2001 року. Хоча вони досі оновлюються (навіть найстаріший C має стандарт від 2011 року), у чомусь починають старіти, не відповідаючи запитам розробників.

      Цей факт призводить до появи нових мов, які зараз активно розвиваються та підтримуються. Згодом вони починають займати своє місце, одержуючи дедалі більше аудиторії та уваги розробників. Які з них мають більше шансів потрапити в топ і випередити лідерів, а також про можливі переваги та недоліки розповімо далі.

 KOTLIN

      Цю мову часто називають новою версією Java, що частково є правдою через те, що вона працює на JavaVirtualMachine. З його основних переваг багато в чому — спрощений синтаксис. Саме тому, мова більше підійде для розробників-початківців. Водночас якщо підходити до всього серйозніше, то набагато простіше вивчити Kotlin після Java, ніж навпаки. Мова дозволяє працювати з безліччю платформ, і в принципі, підійде навіть для програмування серверів, однак, основною нішею є додатки Android. У 2017 році Kotlin отримує статус офіційної мови для Android розробки, що призводить до зростання популярності в цій галузі. І вже через два роки мова стає пріоритетною, витісняючи з цієї галузі Java та C/C++. Тому, якщо це ваша область, то варто почати дивитися у бік нової мови. 

 

GO

      GoLang було розроблено компанією Google, т.к. серед усіх мов не було достатньо мінімалістичної, яка була б максимально проста і не навантажена зайвими функціями.

Серед його основних переваг часто виділяють швидкий час компіляції та проста підтримка для великих проєктів, висока безпека та простий синтаксис. Крім цього, його особливістю є те, що якщо щось у ньому можна реалізувати, то часто лише одним способом, уникаючи дублювань подібних рішень.

 

 

 

      Мінімалізм призводить до досить сильної обмеженості: так, у мові лише частково реалізується ООП (об'єктноорієнтоване програмування), немає перевантажень та обробки помилок. Для когось це може стати ключовим фактором чи проблемою переходу на Go. У принципі, до цього досить легко звикнути, а розробники, які пишуть ним, зазвичай відгукуються про мову тільки позитивно.

 

SWIFT

      Це, напевно, єдина мова, про яку, напевно, знають усі. Саме він використовується для програмування на девайси Apple. І якщо ви плануєте працювати з цією екосистемою — він обов'язковий для вивчення, тут без альтернатив. Він займає хоч і невелику, але досить значну частку на ринку. Сумніватися у цьому, що у найближчому часі він перестане бути потрібний зайве, т.к. підтримкою та розвитком займається компанія Apple.

      До Swift пристрою під керуванням iOS та MacOS використовували Objective-C. При розробці нової мови акцент був зроблений на простоті та більшій стійкості до помилок.

 

TYPESCRIPT

      Багато хто вважає JS однією з найгірших мов програмування лише через плутанину у його типізації. Цю проблему вирішили викорінити компанія Microsoft, яка розробила самостійну компілювану мову — TypeScript. Він же є найшвидшим з використанням у цьому списку, і має всі шанси наздогнати свого попередника.

 

  

У мови дві особливості.

- Перше — вирішує безліч проблем типізації JS, шляхом явного призначення типів. Це багато в чому спрощує роботу розробнику, спрощуючи рефакторинг, читання та швидкість розробки загалом.

- Друге — він обернено сумісний з JavaScript (може читати валідний код на JS), і після компіляції ми отримуємо файл з розширенням «.js». Це дозволяє швидко та безболісно впроваджувати ваш код у вже готові проєкти.

 

Чи варто вчити нові мови програмування зараз?

      Як можна бачити, нові мови програмування набирають все більшої популярності серед розробників, тоді як «сторожили» вже кілька років втрачають аудиторію. Основним критерієм зараз є простота, на яку націлений кожен МП у цьому списку. І, безперечно, всі вони мають майбутнє.

 

 

      Також все більше роботодавців вимагає використання саме цих мов у своїх проєктах, а також поповнюються вакансії розробників, які знають той же TypeScript або Go. З цього слід зробити висновок, що як би не було добре щось старе, знайдеться те, що буде краще. І з подальшим розвитком нові МП ставатимуть лише краще.

 

Марк Харланов

Популярні статті

Читати далі