Пам’ятаєте, «Джарвіс, завантаж з комп'ютера панель керування»? Що таке система мережецентричної війни?
Окуляри IVAS
У супергеройських фільмах шолом Залізної Людини говорив йому про те, скільки палива і зарядів залишилось, яка температура зовні, а також де знаходиться той чи інший об’єкт.
Зараз ця технологія виходить із наукової фантастики в дійсність. Причому вже не у розряд кумедних дрібничок, а в арсенал військових. Армія США вже в цьому році почне використовувати окуляри IVAS в деяких підрозділах, щоб збільшити «летальність, мобільність і ситуаційну усвідомленість в бою», тобто зробити так, щоб солдати завжди могли мати перед очима інформацію про становище.
Проєкт почався ще у 2018, окуляри розробляла компанія «Microsoft».
Але що таке доповнена реальність? І чим вона корисна?
Для початку розрізнимо віртуальну реальність(VR) і доповнену реальність (AR). Віртуальна прагне на час поринання повністю замінити реальну. Доповнена додає елементи, що не існують до вже наявного оточення.
Віртуальну реальність здебільшого використовують для різноманітних ігор, наприклад, віртуальних квест-кімнат, як розроблена командою студентів ХНУРЕ «Фрол Блок».
Найпростіший і найпоширеніший приклад доповненої реальності — маски в інстаграмі чи снепчаті. Вони накладають на лице якісь анімаційні елементи — серця, собачий ніс, чи ще щось. Хтось ще може згадати першу надпопулярну гру з доповненою дійсністю – «Pokemon Go», де персонаж йшов на таку саму відстань, на яку йшов гравець.
Ще завдяки доповненій дійсності можна шукати й отримати інформацію про те, що бачить камера («Google Lens»), подивитися на 3-D моделі тварин у натуральний розмір (пошук Google), спробувати, як буде виглядати татуювання на шкірі (додаток «Inkhunter») чи графіті на стіні (додаток «Wallame») та багато іншого.
До доповненої реальності також відносять і різноманітні QR-коди, нанесені на предмети, що містять посилання на необхідну інформацію.
Вона знайшла своє застосування й у більш серйозних сферах — наприклад, у медицині. У сучасних операціях, що проводяться без розрізів (так званих лапароскопічних, при яких роблять лише маленький надріз і працюють крізь нього) зображення на ендоскопі доповнюється зображенням, отриманим заздалегідь за допомогою досліджень судин. Таким чином хірург має повну інформацію про пухлину.
Отже, доповнена реальність відповідає своїй назві — вона доповнює наше сприйняття додатковою інформацією.
Доповнена реальність, як доповнення сприйняття світу — це частина «змішаної реальності» (mixedreality), що є поєднанням реального і віртуального світів.
І ніхто зараз не використовує змішану реальність краще, ніж Україна.
Створена за час війни в Україні
Поки в Америці вводять в експлуатацію давній проєкт з окулярами, Україну вже захищає система мережецентричної війни, яка була створена за останні десять місяців. Дрони, супутникова розвідка, спеціальне програмне забезпечення для аналізу даних і зв’язок з частинами дають українському війську нечувану швидкість реагування і точність вогню. Зараз для ЗСУ нормально підняти п’ятсот дронів у повітря, щоб відстежити переміщення супротивника і накрити вогнем місце його скупчення. Артилеристи можуть чітко, в реальному часі бачити на екранах місце влучання.
«Росія готувалася до технологічної війни двадцять років. Ми зробили технологічний стрибок за 10 місяців» — пише міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Треба відзначити, що Пентагон централізовано розробляв аналогічну систему «McGyver» протягом останніх десятиріч, а в Україні вона була створена за час війни, причому за ініціативою знизу.
З розвитком технологій доступ до інформації стає простішим. Тож, напевно, використання доповненої дійсності буде ширитися, щоб люди дізнавались про світ більше і швидше.
Іван Синенко
а