Що таке «концепція та межі» для програмного продукту? Як створити документ, який допоможе впорядкувати бізнес-вимоги, визначити цілі, ризики, очікування та обмеження до проєкту? Сьогодні ми опишемо, як це правильно робити.
Vision & Scope — це один із найважливіших документів під час розроблення проєктів, з яким вам, найімовірніше, не раз доведеться зіткнутися. У ньому описані вимоги до проєкту, бачення рішення і різні обмеження.
Документ про концепцію та межі (Vision&Scope, далі — V&S) має 4 основні розділи, які можуть дещо змінюватися в межах проєкту або компанії. Єдиного шаблону для нього не існує, але є базові елементи, про які ми й поговоримо далі.
Перший розділ: бізнес-вимоги (business quirements)
Розділ Business quirements зазвичай складається з 5 пунктів:
- Background.
Тут описується основна ідея і мета розробки продукту — навіщо взагалі він потрібен і що він дасть споживачеві.
- Business Opportunities.
Другий пункт описує, як проєкт може приносити прибуток. У ньому можна описати майбутню модель монетизації, на який ринок орієнтується продукт і чи є він перспективним.
- Business Objectives and Success Criteria.
Цей пункт зазвичай ділиться на підпункти, де кожен описує щось конкретне. Позначаються вони у вигляді BO-1, BO-2, SC-1 тощо. Тут варто описати, яких цілей ви збираєтеся досягти (Приклад: зниження витрат на обслуговування на 30% за рік) і що є критерієм успіху (Приклад: реєстрація 100 000 користувачів за рік).
- Customerand Market Needs.
Третій пункт описує, яка потреба є у споживача, що стимулює вас розробляти цей продукт. Тут можна проаналізувати аналоги, описавши також перевагу над ними вашої пропозиції. Якщо немає потреби — немає сенсу в продукті.
- Business Risks.
Останній пункт, так само як і третій, ділиться на підпункти, позначаючись як BR-1, BR-2 тощо. У ньому варто описати ризики, які можуть завадити розвитку проєкту (Приклад: велика конкуренція на ринку).
Крім цього, варто описати, що потрібно зробити, щоб цих ризиків уникнути.
Другий розділ: бачення рішення (vision of the solution)
До другого розділу включається три пункти:
- Vision Statment.
Цей пункт загалом описує, яким чином ви збираєтеся реалізувати проєкт, і як він працюватиме. Чи буде це вебдодаток, чи мобільний, як користувачі зможуть його використовувати — все сюди.
- Major Features.
Сюди ви маєте за пунктами (списком MF-1, MF-2...) вписати всі функції (особливості) вашого проєкту, якими зможе скористатися споживач. Наприклад: контроль активності користувача.
- Assumptionsand Dependencies.
Припущення і залежності також описуються списком. Вони можуть стосуватися користувачів (Приклад: користувач може мати неоновлену версію системи) або вашої системи (Приклад: Вихід обладнання з ладу може призвести до втрати важливих даних).
Третій розділ: обсяг і обмеження (scope and limitations)
До цього розділу зазвичай включають:
- Scopeo Finitial Release.
Цей пункт містить функціонал, який планується реалізувати до першого випуску продукту. Сюди потрібно вписати необхідний мінімум, який потрібен для успішного запуску проєкту. Тут можуть описуватися такі пункти, як редагування профілю користувача, адміністрування, можливість зміни мови тощо. Якщо система буде реалізована для різних типів пристроїв (смартфон і ПК), то це слід описати окремо.
- Scopeof Subsequent Releases.
Другий пункт охоплює все, що планується реалізувати в майбутньому. Цей пункт може бути більш абстрактним, але реально здійсненним.
- Limitationsand Exclusions
Останній пункт у вигляді списку описують необхідні для коректної роботи обмеження.
Наприклад: доступ до даних має тільки авторизований користувач, видаляти інші профілі має право тільки адміністратор тощо.
Четвертий розділ: бізнес контекст (business context)
- Stakeholder Profiles зазвичай оформлюється у вигляді таблиці з такими полями:
- обмеження (описує обмеження, які накладаються на користувача), основні інтереси (інтереси, які змусять користувача скористатися цим продуктом);
- ставлення (яке передбачуване ставлення даного типу користувача до продукту, що він від нього очікує);
- основне значення (які основні дії передбачає виконувати), зацікавлена сторона (власне назва групи).
- Project priorities описує пріоритети серед вимог, графіка (часу) і бюджету. Пункт може містити обмеження на розмір команди, на скільки допустиме перевищення бюджету, допустимий відсоток незавершеності проєкту (за кількістю MajorFeatures) до часу релізу тощо.
- Operating Enviroment описує засоби розробки, які будуть використані. Сюди можна включити СУБД, фреймворки, різні МП тощо.
Часті помилки
Часто припускаються більше не технічних помилок, а саме тих, що стосуються змісту та наповнення. До таких можна віднести недостатню обґрунтованість у необхідності продукту або відсутність таких елементів як: аналіз аналогів; опис того, як продукт буде приносити прибуток; опис особливості та відмінності продукту від маси інших.
Сподіваємося, що цей гайд допоможе вам скласти V&S документ і ви уникнете плутанини та неточностей у кожному з пунктів.
Бажаємо вам продуктивності!
Марк Харланов