Чи помічали ви колись за собою, що у вашій голові — потік з уривків думок, важко зосередитись на одній справі надовго, або постійно хочеться чогось нового та цікавого, через що ви бездумно гортаєте стрічку? Можливо, кліповий тип мислення — це саме про вас.

 

Чому воно «кліпове»?

      Взагалі, «clip» перекладається з англійської як «фрагмент» або «нарізка». Звідси й назва нового типу мислення (так, цей термін відносно новий і з’явився внаслідок розвитку інформаційного світу) — людина сприймає світ фрагментарно, поверхнево та не утворює логічних зв’язків між уривками інформації. Не важко здогадатися, що цей тип мислення властивий здебільшого «зумерам». Тож у світі, що налаштований на «кліпового» споживача, ми маємо певні переваги та недоліки.

 

 

Які переваги у кліпового споживача?

  • Захист від інформаційного перенавантаження.
    По суті, такий спосіб мислення — це механізм пристосування мозку до прискорення ритму життя та необхідності сприймати великі обсяги інформації.

  • Багатозадачність.
    Ми водночас слухаємо музику, робимо лабу, відписуємо друзям та гортаємо стрічку. І це, безперечно, наша сильна сторона.

  • Прискорення реакції.
    Динамічний світ вимагає миттєвого включення та швидкої реакції на зміни. А кліпове мислення дозволяє швидко зорієнтуватися серед наявної інформації, навіть якщо вона між собою не пов’язана. Хоча такий плюс несе за собою і мінус — нам досить важко розслабитись, адже мозок увесь час перебуває у стані підвищеної готовності.

  

А що з приводу мінусів?

  • Проблеми з концентрацією.
    Через те, що мозок звикає до постійного потоку змінних образів, він увесь час вимагає чогось новенького. Коли ми намагаємося зосередитись на якійсь одній справі, так і хочеться відволіктися на тікток з його короткими відео, новини у телеграмі чи сторіси в інстаграмі.

  • Послаблення навички логічного аналізу.
    Через те, що більшість інформації не вимагає глибоких розмірковувань, ми просто не витрачаємо на це час. Як наслідок, це вміння поступово зникає. До речі, звідси випливає ще одна проблема — «кліповими» мізками легко маніпулювати, наприклад, через рекламу.

  • Погане засвоєння знань.
    Студент ставить за головну мету здачу тестів та екзаменів, а не здобуття знань. Більшість забуває тему чи не щойно, як здасть, адже інформація лине швидким потоком, а для запам’ятовування та розуміння потрібно приділяти додаткові зусилля та час.

 

Як позбутися недоліків?

 

Наш мозок може досить сильно нам дошкуляти, особливо тоді, коли потрібно зосередитись і написати важливу роботу чи прийняти рішення, яке вплине на подальше життя. Тож як звести до мінімуму цю «дошкульність» власного мозку?

  1. Читання класики та філософських творів.
    Книги, особливо класичні твори, вимагають логічного аналізу, на відміну від контенту в інтернеті. На початку втримати увагу на книзі може бути складно, тому гарною ідеєю буде таймер на 10-30 хвилин.

  2. Метод парадоксів.
    Людський мозок працює так, що коли ми сприймаємо інформацію поверхнево, то віримо всьому, але якщо почули два протилежні твердження — то вже замислюємось. Цей метод і полягає у пошуку розбіжності та альтернативних точок зору, аби перевіряти факти, дізнаватися більше та не бути бездумним споживачем.

  3. Відпочинок від контенту.
    Іноді відчуваєш, що голова настільки забита інформацією, що єдине бажання — втекти у ліс і жити відлюдьком. З власного досвіду можу сказати, що найкраще — вимкнути телефон, ноутбук і взагалі не дати собі споживати будь-яку нову інформацію. Натомість можна прогулятися, поприбирати або зайнятися творчістю.

     

       Мабуть, чи не кожен відчуває на собі ті чи інші наслідки кліпового мислення. Але важливо перетворити його на корисну «фічу», а не йти на поводу у недоліків.

 

                                   Анна Стрелкова

Популярні статті

Читати далі