Хочеш любити комікси? Ось це настрій, ось це я розумію. Але перш ніж познайомитися з невеликим списком класичних коміксів, прочитанням яких можна похизуватися в пристойному суспільстві, поговоримо про персональні дані супергероїв.

 

У попередній статті про комікси ми вже ми розібралися з питаннями «Чому?» і «Як?» почати читати комікси. Настав час йти далі.

 

Ти — вже фан-бой супергероїв

      Цей випадок доволі простий. Якщо ти вже маєш особисту приязнь до одного чи кількох персонажів, то можна пройтися їхніми особистими серіями.

     Це робиться досить просто, але варто знати кілька речей:

 

  1. Не починай із самого початку.

      У більшості супергероїв багаторічна історія, яка вміщається не в одній сотні випусків коміксів. Та й виходили вони в той час, коли Бетмен носив смугастий костюм, а особливий криптоніт змінював орієнтацію Супермену. Золотий вік — не означає гарний час. Ніхто тебе не покусає за те, що ти не читав перших випусків Фантастичної Четвірки. Просто... візьми й почни читати з одного з останніх переломних моментів. Зараз це робити максимально зручно — Марвел запустили лінійку Marvel NOW ще 2012 року, DC запустили NEW 52 2011-го. Герої переродилися, і читати про них можна, знаючи лише загальні характеристики. Комікси часто перезапускаються.

 

 

  1. «Лімітки» кращі за нескінченні серії.

      Зовсім не обов'язково читати серії, довжиною у 200+ випусків, коли є обмежені видання на 20. Чим довша серія — тим більше вона нагадує «Пауер Рейнджерів». І тим менше випуски пов'язані між собою. Зрештою, видавництвам важливі нові читачі й всесвіт коміксу постійно оновлюється. Приклад — Людина-Павук. Він купу разів крутив романи з купою дівчат, помирав, воскресав, розкривав особистість, та є цілий Спайдерверс у нього! Пристойна людина просто не встежить за всіма пригодами Пітера Паркера. Але його люблять і читають! Все, тому що є обмежені серії. Скажімо, «Досконала Людина-Павук» розповідає історію про Отто Октавіуса в тілі Пітера Паркера, абсолютно не заважаючи його основній ідеї. Серія почалася і закінчилася. Вона являє собою завершений твір. Можна читати окремо. Однак і тут є винятки. «Люди Ікс» міцно тримаються за свою історію. Але і її можна дізнатися, копнувши спеціальні вікіпедії.

 

  1. Слідкуйте за автором, а не за героєм.

      Ні для кого не секрет, що персонаж змінюється залежно від автора. І якщо вам сподобався Шибайголова Марка Міллара, це ще не означає, що і Шибайголова Стена Лі припаде до смаку. Тут як із книжками — якщо вам подобаються роботи Марка Міллара — то його і читайте. Так буде правильно.

 

  1. Обговорюйте.

      Суперечки навколо супергероїв — це найбільш «м'якотка» подібного роду коміксів. Чи накостиляє Бетмен Залізній Людині? Чи спрацює погляд Примарного Вершника на Диво Жінку, що карає ? Чи зможе Джин Грей спалити Джонні Шторма? Ці та інші питання розбурхують розум, якщо намагаєшся їх обговорити в суперечці з таким же любителем коміксів.

 

 

А тепер познайомимося з невеликим списком класичних коміксів.

 

Ти — просто повз проходив

      Знайди свої вподобання в мистецтві та знайди відповідний комікс. Відірвися від стандартних DC і Марвела на користь Image, Dark Horse і Vertigo.

Видавництв же не два всього:

 

- Transmetropolitan

      Класичний комікс про гонзо-журналіста за часів пост-біо-кіберпанку. Краса, та й годі. Головний герой коміксу став легендою, а його світ жорстокий і неповторний. Яскравий доказ того, що фантастика ще не померла.

 

 

- Maus: A Survivor's Tale

      Єдиний комікс, який отримав Пулітцерівську премію. Історія про другу світову війну з мишами-євреями та котами-фашистами. Сам Алан Мур визнав приголомшливість цього творіння, а він уже на коміксах розуміється.

 

- The Preacher

      Приголомшливе міське фентезі в обгортці роуд-муві. Яскраві персонажі, пророблений світ, крутий дизайн — цей комікс надихнув не одного автора на створення чогось приголомшливого. Навіть чудовий серіал, створений за його мотивами — лише жалюгідна тінь порівняно з оригіналом.

 

 

- Watchmen

      Один із найбільш значущих коміксів у принципі. Являє собою історію супергеройської команди під час холодної війни. Привів еру сучасності у світ коміксів.

 

- Scott Piligrim

      Забійний і хвацький комікс, попри своє малювання. Його просто не виходить не любити. Кожен знаходить у ньому щось своє, спробуй і ти.

 

 

- Nextwave: Agents of H.A.T.E.

      Ні, правда. Комікс про п'ятьох супергероїв-піратів, які крутять навколо осі армійсько-індустріальний комплекс — це круто.

 

- V for Vendetta

      Він зробив маску Гая Фокса популярною. І адже не просто так. Порохова змова у форматі коміксу, де ще таке можна побачити?

 

 

- Midnight Nation

      Детектив... напевно. Складний комікс, який не залишить тебе байдужим. Наважуйся.

 

- Sin City

      Неонуар. Згущений неонуар. Круто, стильно, «безбашенно». Комікс про місто, в якому у кожної людини або «передоз» пафосом, або «передоз» свинцем в організмі.

Прочитав? Молодець! Головне — не зупиняйся. Адже так багато коміксів і так мало часу...

 

Що?

      Вітаю, ти любиш комікси. Тепер залишилося лише терпіти нападки від тих, хто не розуміє їхньої суті. Це важко, це не так весело, але це окупається. Люби їх. Адже тільки тут ще живе та сама література, яка раніше сяяла в книжках. Супергерої йдуть шляхом, який витоптали ще Конан Кіммерійський і Елрік з Мелнібоне, детективи продовжують традиції Сема Спейда і Філіпа Марлоу. Фантастика і фентезі, так взагалі, залишилися тільки в такому вигляді. Я кажу про ту саму фантастику, яку створювали Шеклі, Азімов, Стругацькі. У звичайній літературі на їхнє місце прийшла Майєрс. Тому-то комікси й стали притулком для гіків. Тому-то вони й цінні, як формат.

 

 

Кір Машутін

 

Популярні статті

Читати далі