Як в ХНУРЕ готують спеціалістів за освітньою програмою «Управління інформаційною безпекою»? Дисципліни, профільні предмети, мови програмування? Ці питання завжди виникають у майбутніх студентів. А хто на них може відповісти краще, аніж викладач і декан факультету, на якому базується спеціальність?
Декан факультету Інфокомунікацій, викладач дисциплін «Менеджмент інформаційної безпеки» і «Цифрова криміналістика», Снігуров Аркадій Владиславович відповідає на питання абітурієнтів.
До факультету інфокомунікацій відноситься кафедра інфокомунікаційної інженерії імені В.В. Поповського, на якій здійснюється підготовка бакалаврів за освітньою програмою «Управління інформаційною безпекою». Тож, про неї сьогодні й запитаємо Аркадія Владиславовича.
- Які базові дисципліни вивчаються на спеціальності 125 «Кібербезпека та захист інформації»?
Студенти, які навчаються за спеціальністю 125 «Кібербезпека та захист інформації», що, до речі, була перейменована цього року, вивчають різноманітні дисципліни, які направлені на вивчення різних аспектів захисту інформації, тобто протягом всього її життєвого циклу: від її створення, зберігання, приймання та передачі до обробки, відображення та знищення.
Також вивчається:
- Блок дисциплін, в межах яких викладається матеріал щодо забезпечення безпечного використання сучасного програмного забезпечення, у т.ч. операційних систем.
- Ряд дисциплін направлені на вивчення теорії та практики криптографічного захисту інформації.
- Важлива частина змісту навчальних дисциплін присвячена задачам мережної та Web-безпеки, вивченню мережних атак та алгоритмів, методів, технологій протидії їм.
- Є курси, які спрямовані на вивчення принципів етичного хакінгу та цифрової криміналістики, що дозволяє відчувати себе справжнім детективом у світі інформаційних технологій та кібербезпеки.
- Окрім цього, студенти мають змогу вивчати особливості психологічного впливу на співробітників підприємств та компаній для отримання конфіденційної інформації за допомогою різних методик соціальної інженерії.
- Декілька дисциплін присвячені вивченню матеріалу з технічного захисту інформації.
- Чи будуть ці знання актуальні через 10 років?
Безумовно, світ інформаційних технологій щоденно змінюється та оновлюється, проте фундаментальні знання та поняття, які закладені у технологіях забезпечення безпеки інформації залишаються незмінними, тому можна сказати, що отримані знання будуть актуальні й через 10, і через 20 років.
- Коли з’являється більше профільних предметів?
Профільні предмети почитають з’являтись вже у другому навчальному семестрі на першому курсі, де першокурсники починають вивчати основи побудови сучасних комп’ютерних мереж та їх захисту від зловмисників. З кожним курсом профільних предметів стає все більше.
- Які мови програмування опановують студенти під час навчання?
Протягом навчання студенти стикаються з вивченням досить великої кількості мов програмування, однак у рамках окремих дисциплін: «Програмування» (вивчається чотири семестри) та «Мережне програмування» здобувачі мають можливість вивчити мови С, C++, C#, JAVA та Python, а також системи комп’ютерного моделювання та проєктування MATLAB й MATHCAD. Окрім цього, студенти вивчають спеціалізовані паки програмування контролерів та мікроконтролерів різноманітних пристроїв.
- Чи є можливість навчатися за кордоном? Якщо так, то які є доступні програми обміну та подвійного диплома?
Безумовно, перелік програм обміну та подвійного диплома постійно оновлюється, проте кожного семестру студенти, які мають кращі успіхи у навчанні, мають можливість поїхати на навчання за кордон. Доступні програми обміну завжди відображені на головній сторінці сайту кафедри, а також на сайті університету.
Наші студенти за останні 5 років навчались за програмами міжнародного обміну у багатьох європейських країнах: Німеччині, Франції, Швеції, Іспанії, Португалії та Польщі. Такі програми діють і з іншими країнами. На кафедрі інфокомунікаційної інженерії імені В.В. Поповського ще діє програма подвійних дипломів з університетом BTH (Швеція), кожного року студенти кафедри навчаються у Швеції із захистом дипломів як в ХНУРЕ, так і в BTH.
- Як Ви гадаєте, чи є і чи буде актуальною спеціальність 125 «Кібербезпека та захист інформації» по закінченню університету?
В умовах агресії проти України з боку рф та здійснення проти нашої країни постійних кібератак актуальність та затребуваність фахівців зі спеціальності 125 «Кібербезпека та захист інформації» буде тільки зростати.
Завдання захисту державних інформаційних ресурсів, бізнесу та його інформаційних активів завжди будуть важливими. Втрати бізнесу та держав від дій кібершахраїв обчислюються мільйонами та мільярдами доларів на рік. Тож, безсумнівно, попит на спеціалістів з даної сфери буде триматися і зростати ще багато десятиліть.
Продовження інтерв'ю з Аркадієм Владиславовичем ви зможете прочитати в наступній статті.
Матеріали до статті підготувала Аліна Тельнова