Деякі молоді люди (навіть студенти) замислюються над питанням: навіщо витрачати 4 роки на здобуття вищої технічної освіти? Можна, звісно, ​​витратити гроші на курси чи освоїти програмування самостійно, адже в інтернеті є будь-яка інформація. Але чи достатньо цього для перетворення на IT-фахівця?

 

      Найдовший шлях для програміста, — навчання в університеті. Для об'єктивності, назвемо всі плюси та мінуси цього варіанту.

 

 

 

Переваги вищої освіти (ВО):

  • Навчаючись в університеті, поринаєш у певне середовище.

      Протягом 4 - 5 років ти вивчаєш все, що пов'язане з програмуванням — математику (не зітхай, рано чи пізно вона все ж таки тобі стане в нагоді), бази даних, «дискретку», операційні системи й так далі.

      Тривалий час у тебе закладають фундамент — ти виконуєш лабораторні, практичні завдання, розв'язуєш завдання. Зовсім не всі здатні приділяти таку ж кількість часу самостійному домашньому вивченню таких складних наук. А універ «примушує» кожного студента

      Щоб стати по-справжньому хорошим інженером, а не просто користувачем, який день у день виконує ту саму роботу (можливо, і за «нормальні» гроші), потрібна теорія. І набагато простіше здобувати знання в університеті.

  • Оточений людьми, які також занурені в цю середу.

      З іншими студентами ви обговорюєте якісь мови програмування, фреймворки, разом працюєте над проєктами. Все це гарантує більше зростання, ніж при самостійному навчанні.

 

 

 

 

  • Набуваєш корисних зв'язків.

      У процесі навчання в університеті ти знайомишся з багатьма людьми, які вже досягли успіху в IT-сфері. Студенти, що працюють, діляться практичним досвідом, підказують, як оформити резюме, пройти тести. Це підвищує шанси на працевлаштування. Крім того, сьогоднішні однокурсники та одногрупники надалі можуть стати твоїми колегами, бізнес-партнерами чи навіть співробітниками.

  • Соціалізуєшся та отримуєш життєвий досвід.

      Університет дає постійне спілкування із викладачами, студентами. Твої знання моніторять — ти складаєш заліки, іспити, захищаєш проєкти. При цьому якось «викручуєшся» з різних складних ситуацій. Це теж важливі навички, які стануть у нагоді в роботі.

  • Отримуєш глибокі знання.

      Заперечення про те, що все змінюється дуже швидко і знання за 4 роки «старіють», навряд чи можна вважати серйозним аргументом. Маючи фундамент, можна звести будь-яку будівлю. Якщо будувати будинок на порожньому місці, то він звалиться. Наявність вищої освіти дуже помітна при вирішенні завдань, підході до проблем та інших фундаментальних речах. А саморозвитком доведеться займатися завжди, інакше відстанеш від галузі.

  • Маєш можливість повчитися у європейських ВНЗ абсолютно безкоштовно за програмами міжнародного обміну.

Читай у нашому журналі, як взяти участь у програмі обміну. (http://i.nure.ua/student/1637-studentski-programi-obminu-mij-dosvid-i-lajfkhaki)

  • Робота сама може знайти тебе.
    Представники великих компаній-розробників регулярно навідуються до ХНУРЕ, щоб «доглянути» для себе талановитих студентів (наприклад, SoftServe, який є партнером нашого ВНЗ, у 2020 році працевлаштував в Україні 838 джуніор-фахівців). 
  • Отримуєш диплом з англійським перекладом та в європейських балах ECTS.

Це спрощує подальше навчання, зайняття науковою діяльністю чи працевлаштування за кордоном. Для айтішника, який хоче виїхати до Європи чи Азії, наявність диплома про вищу освіту — це зелений коридор на кордоні. 

Мінуси:

  • Навчання займає кілька років.
  • Якщо не вдалося вступити на бюджет, доведеться витратити значну суму на навчання.

      При прийнятті працівника до IT-компанії вирішальне значення має досвід. Якщо подав заявку девелопер із солідним портфоліо, то рекрутер, можливо, навіть не загляне до графи: «освіта».

      Інша справа — молода людина без досвіду, яка претендує на позицію junior. Вакансій джуніор на ринку в рази менше, ніж міддлів та сеньйорів. Розглядаючи сотні схожих резюме, рекрутер, швидше за все, запросить на співбесіду людини з високою технічною освітою. Диплом плюс здатність й готовність до навчання та поглиблення навичок — критерії, які підвищують шанси на зарахування до штату.

 

Отже, виходить, що загальний рахунок - 8:2 на користь ВО.

     Звичайно, вступ до ВНЗ автоматично не гарантує, що кожен студент згодом стане першокласним айтішником. Універ дає напрямок, технічну базу, план навчання — решта на твоїх плечах.

      Щодо важливості диплома, то все залежить від амбіцій та планів. Якщо хочеш у майбутньому обійняти топову посаду у великій міжнародній компанії, працевлаштуватися за кордоном, попрацювати в китайській чи японській IT-компанії, то документ про вищу освіту вкрай необхідний. Поки ти молодий, ніщо не заважає отримати його. Не упускай таку можливість!



Дар'я Кутана

 

Популярні статті

Читати далі