Що означає «системне мислення», у чому його переваги для студентів і як його розвивати? 

 

      Системне мислення — тип мислення, за якого людина здатна сприймати навколишній світ як сукупність систем, пов'язаних між собою певним чином. Протилежним типом є предметне мислення, в такому випадку зв'язки не враховуються, а значить, розуміння будови будь-якого об'єкта спотворюється. Системою може бути все, що завгодно: від комп'ютера до нашого організму.

 

 

 

      На жаль, системне мислення не формується при народженні, його потрібно розвивати. Але навіщо?

 

Помічник студентів технічних спеціальностей

 

- Багато студентів стикаються з вивченням об’єктноорієнтованого програмування.
Буквально на перших лекціях викладачі наводять приклад, як будь-який предмет із повсякденного життя можна записати у вигляді класу, що має свої властивості та методи.

- На дисципліні «Бази даних» вчать, як визначати зв'язки між об'єктами, а маючи системне мислення, це не складе труднощів.

- Студентів навчають системного аналізу: із системним мисленням проєктувати інформаційні системи та малювати безліч схем, що описують їх, буде простіше.

 

 

Бачу мету — йду до неї

 

      Системний підхід може призвести до ефективнішого досягнення поставлених цілей (якщо вони здійсненні, звісно). Простіше сформувати алгоритм дій, які приведуть до бажаного.

- Продуктивне спілкування

      Будь-який колектив — це система. Тому, вловлюючи зв'язки в ньому, можна знайти підхід до абсолютно різних людей. Навичка корисна не тільки в роботі, а й у повсякденному житті

- Розпізнавання брехні

      Це стосується не тільки реального спілкування, а й контенту в ЗМІ. Під час обману легко упустити якусь деталь, виявити яку людині з системним мисленням буде простіше.

- Немає складних завдань

      Використовуючи системне мислення, складне завдання можна розглянути як систему з маленьких, але простих завдань, вирішення яких потребуватиме менше зусиль.

 

 

      Перераховане вище — лише частина переваг системного мислення.

 

Сприяти його розвитку можна такими методами:

 

- Розв'язування завдань і головоломок, читання літератури — матеріалів із системного мислення чимало, крім завдань можна використовувати розвивальні настільні ігри

- Без стереотипів.
      Вони — вороги системного мислення, що змінюють реальне уявлення про речі

- Вивчення систем навколо.
      Бачите щось цікаве? Спробуйте уявити цей об'єкт у вигляді системи, краще навіть намалювати його схематично, розділяючи на складники.

 

      Однак, найголовніший вибір — це освітня програма «Системний аналіз та наука про дані» спеціальності F4 у ХНУРЕ.

      Логічно, що у системного аналітика з великою ймовірністю буде розвинене системне мислення.

 

Прядка Дар'я

 

Популярні статті

Читати далі