Настає час, коли студент починає замислюватися наскільки роль оцінки важлива в його житті. Разом зі студентами ХНУРЕ спробуємо розібратися: чи необхідно вчитися на 90+, які переваги та недоліки в цьому.
З дитинства нам говорили, що вчитися треба добре, аби мати гарні оцінки. В універі багато хто продовжує заробляти високі бали за інерцією, а інші «пливуть за течією» та не гоняться за «В» або «А».
Чому ми все ж таки прагнемо бути відмінниками?
- Стипендія
Базова ставка стипендії становить 2000 гривень плюс індексація, яка залежить від того, скільки семестрів ви отримуєте стипендію.
З одного боку, такі гроші в місяць зайвими не будуть, з іншого боку, щоб їх отримати необхідно докласти багато зусиль: отримати 85+ з усіх предметів, а також додаткові бали.
Думаю, стипендія буде гарною винагородою за навчання на 1-2 курсі, коли мало хто влаштовується на роботу, і може витратити час на те, щоб зробити купу лабораторних і практичних робіт на високий бал.
Однак...
Якщо ви вже знайшли роботу, то навряд чи треба «пахати» для отримання стипендії. Але все залежить і від складності навчання: якщо викладачі не вимагають дуже багато, то заради стипендії можна трохи попрацювати.
- Отримати диплом з високими оцінками
Однак…
Більшість роботодавців не дивляться на оцінки, які у вас були. Тому, на мою думку, «загартовуватися» всі 4 роки заради 90+ в дипломі — того не варті. Крім того, мало кому цікаві ваші оцінки «А», якщо немає відповідних знань.
- Задовольнити синдром відмінника
Що таке синдром відмінника? Прагнення у всьому бути ідеальним для оточення, щоб їх похвалили та щоб ними захоплювалися.
Багатьом подобається конкуренція — змагання за високі місця в рейтингу. Це проявляється, наприклад, у прагненні отримати високі бали.
Однак…
Вони готові не спати ночами, погано їсти, не мати особистого життя заради «99,99» в стипендіальному списку.
- Догодити батькам
Однак…
Мабуть, найнеприємніший пункт. Хлопець або дівчина не сепарувалися від батьків і тому залежать від них. Вони старанно вчаться, часто навіть на освітній програмі, яка не подобається, витрачають нерви та сили тільки заради того, аби батьки не сказали: «Який ти в нас непутящий, ми заради тебе все робимо, а ти ні». Звичайно, це все нездорово та ненормально. Такі проблеми необхідно подолати: подальше життя по сценарію батьків буде лише шкодити.
- Подобається гарно вчитися
Є люди, які просто полюбляють вчитися, сидіти довго над завданнями, шукати найкраще рішення. З одного боку, це круто, тому що знання зайвими не бувають.
Однак…
З іншого боку, а чи вистачає часу на інші активності? Особисте життя, робота, хобі. Звичайно, все індивідуально, і якщо вас влаштовує такий спосіб життя — you are welcome.
Що думають наші студенти?
Альона, 2 курс, Економічна кібернетика
— Я не вважаю, що треба вчитися на «відмінно». Думаю, що людина вчиться добре, якщо має мотивацію, наприклад, це необхідно для майбутнього життя або через конкуренцію. Останнє стосується і мене: я хочу показати собі та іншим, що я найкраща. Без цього змагання інтерес до високих оцінок пропадає, оскільки, якщо мені щось буде потрібно, я це й так гарно вивчу.
Олександра, 2 курс, Видавничо-поліграфічна справа
— Думаю, що важливіше все ж таки знання, ніж оцінки. В моєму випадку, якщо мені подобається предмет й матеріал є дуже цікавим та корисним для мене — це й мотивує вчитися добре й заробляти гарні оцінки.
Стефні, 4 курс, Програмна інженерія
— Людина має отримувати настільки гарні оцінки, наскільки може. Хоча думаю: «Чому б мені не закінчити універ на відмінно, якщо я це можу?». Можливо, що при пошуку роботи оцінки не грають ролі, вони важливі для академічної діяльності: стажування, програми обміну тощо.
Аліна, 2 курс, Кібербезпека
— На мою думку, вчитися необхідно наполегливо, проте і в радість для себе. Не треба витрачати мільйони нервів, але важливо не упускати свій шанс здобути певні навички. Для мене головна мотивація — моє майбутнє, крім того, вчитися мені завжди було цікаво. Ну і, звичайно, стипендія зайвою не буде.
Отже, вирішувати чи бути відмінником необхідно самим. Цей вибір має бути свідомим та таким, який задовольнить нас зараз та в майбутньому. А ви що думаєте?
Легкого навчання!
Максим Мороз