Для абітурієнтів настав особливо спекотний час — необхідно до 31 липня подати заяву на рівень бакалавра. Але як до того ж не проґавити позитивні перспективи й правильно розрахувати власні можливості? Лови 5 порад — де і як відстежити прохідний бал до омріяного ВНЗ!
Обґрунтований вибір університету і спеціальності для вступу — це обрії, від яких залежить, як складеться твоє подальше життя у принаймні найближчі 4 роки.
Ось чому так важливо з усією серйозністю й об’єктивністю розрахувати ймовірність потрапити у лави того чи іншого університету.
Що таке прохідний бал?
Це питання є наріжним каменем при оцінюванні шансів на вступ.
По суті, прохідний бал це мінімальний бал, який необхідний абітурієнту, щоб потрапити на бюджет (за замовчуванням для більшості спеціальностей він має бути більшим від 130).
Як же зрозуміти, що ваш конкурсний бал (про те, як його розрахувати ми вже якось розповідали) вкладається у ці межі?
Отут якраз і полягає основна складність — ніхто точно не повідомить нам прохідний бал на певну спеціальність, аж поки не завершиться термін приймання заяв. Що ж робити?
Як дізнатися прохідний бал?
- По-перше, варто дізнатися деталі щодо кожної конкурсної пропозиції, яку ви розглядаєте як потенційний варіант.
Конкурсна пропозиція — це комплексна пропозиція певного закладу вищої освіти, яка охоплює не тільки спеціальність, а й деталі щодо форми навчання (денна/заочна) і власне освітньої програми (для кожної спеціальності їх може бути декілька: основна різниця полягає в траєкторії навчання, дисциплінах для вивчення тощо).
Таким чином варто дослідити, яка максимальна кількість місць для навчання заповнюється для цієї позиції, а також скільки з них охоплює обсяг державного замовлення, тобто скільки з них бюджетні. Конкурсний бал того, хто отримає останнє бюджетне місце згідно з рейтингом, якраз і буде прохідним балом цього року.
- По-друге, потрібно зрозуміти, чи підпадаєте ви під Квоту-1 (10% бюджетних місць чи 30% для переміщених ВНЗ) або під Квоту-2 (10% бюджетних місць чи 40% для переміщених ВНЗ і ВНЗ Харківської, Київської, Чернігівської, Сумської, Запорізької та Миколаївської області).
Якщо так, то спочатку ви змагатиметесь саме за виділені місця з іншими претендентами з цих категорій, а вже потім (у разі не отримання місця за Квотою) за загальним рейтингом.
У такому випадку ваші шанси на вступ значно зростають. - По-третє, розрахуйте свій конкурсний бал для кожної конкурсної пропозиції й порівняйте його з прохідним балом минулих років, а також балами тих, хто вже встиг подати заяви цього року.
Так ви зрозумієте, чи є у вас шанси опинитися на бюджеті чи тільки на контракті.
- По-четверте, розставте пріоритети для заяв на бюджет відповідно до ваших шансів і інтересів.
Якщо ви пройдете відразу на кілька конкурсних пропозицій на місця держзамовлення, то зможете вступити на бюджет тільки на ту, яка мала серед них найвищий пріоритет, а всі інші автоматично будуть розглядатися вже в площині контракту. - По-п’яте, не забудьте про якісний мотиваційний лист: він може значно зіграти вам на руку в боротьбі за вакантне бюджетне місце.
Про те, як написати мотиваційний лист правильно ми нещодавно розповідали тут.
Підбірка корисних ресурсів
- Найефективнішим ресурсом для оцінки шансів на вступ, беззаперечно, є сайт ЄДЕБО, де абсолютно всі абітурієнти формують кабінети й подають власні заяви.
Також там можна переглянути загальну статистику та бали вступників (у тому числі й прохідні) на різні конкурсні пропозиції за минулі 6 років, а ще відстежувати поточний стан і бал цьогорічних поданих заяв, що дозволяє об’єктивно порівняти себе з іншими претендентами й приблизно «намітити» власне місце у рейтингу. - Велика кількість порад і детальних пояснень міститься на сайті Освіта.UA — наполегливо рекомендуємо вам туди зазирнути.
- А за плином вступної кампанії можна слідкувати на сайті Міністерства освіти і науки України.
Наостанок хочу побажати всім вдалого вибору й успішного вступу. А ми своєю чергою будемо раді бачити нові обличчя в нашому університеті!
До зустрічі в ХНУРЕ!
Василина Яблонь